ChemOrbis
ENPAŞ AŞ

07/03/2006 (17:35)


Kısa Tarihçe

Enpaş, 1978 yılında Sinan Berkman tarafından, plastik ve kimyasal hammadde ticaret şirketi olarak kurulmuştur. Firmanın merkez ofisi 2000 metrekarelik depo ve ofis alanıyla İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet vermektedir. Firma, ayrıca Mersin Serbest Bölge’de 4500 metrekare büyüklüğündeki deposuyla da lojistik destek avantajına sahip bulunmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana, özellikle mühendislik plastikleri dahilinde birçok uluslararası firmanın mümessillik ve distribütörlüğünü başarı ile yürütmüştür. 1981 yılından itibaren ICI, BASF, Borealis, GE, Dupont, Lucite, Elastogan, British Tioxide gibi çeşitli firmaların distribütörlüğünü üstlenen firma, 1989, 1990 ve 1991 yıllarında General Electric Plastics tarafından “En iyi Mümessil ve Distribütör” ödülünü almıştır.

1996 yılında General Electric Plastics tarafından Türkiye’deki tüm faaliyetleri satın alınan firma, Türkiye piyasasındaki aktif görevlerine ara vermiştir. Ancak 2005 senesinde GE Advanced Materials Plastics olarak Türkiye’ deki tüm distribütörlük faaliyetleri Enpaş’a geri verilmiştir. O tarihten itibaren yeniden aktif olarak Türkiye piyasasındaki yerini alan Enpaş A.Ş., ürün portföyünü ve müşteri ağını geliştirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir.

Firma halihazırda, GE gelişmiş malzeme ve plastik distribütörlüğü, Borealis, Lucite, Kepital ve Elastogan Türkiye Distribütörlüğü görevlerini yürütmektedir.

Ürün Gamı

Temel olarak;

• PP
• PE (YYPE)
• ABS’in yanı sıra ASA, PEI, PBT, PC, PPE, PA gibi resin ve çeşitli bileşik hammadde  firmanın portföyünde yer almaktadır.

Firmanın toplam satış hacminin %40’ını PP, PE ve ABS, %60’ını ise mühendislik plastikleri oluşturmaktadır.

Plastik Hacmi

Enpaş, GE Plastics bünyesine katılmadan önce toplam 15 000 ton/yıl satış hacmine sahipti. Yeniden Enpaş A.Ş. olarak faaliyetlerine 2005 yılında başlayan firma, 2006 yılında satış hacmini 7000-8000 ton/yıl olarak hedeflemektedir.

Tedarik Kaynakları

Enpaş, ABS için Uzak Doğu’dan mal tedarik ederken, diğer polimerlerde Batı Avrupa’yı tercih etmektedir. Düzenli olarak gerekli polimerleri Türkiye piyasasına getirmek, tedarik açısından karşılaşabilinecek sorunları en aza indirmek ve kalite anlamında da sorun yaşamamak nedeniyle, tercihlerinin Batı Avrupa menşeli mallar olduğunu belirten firma, bütün bunlara rağmen ilgi alanlarını sınırlandırmadıklarını ve gerek görüldüğünde diğer bölgelerden de tedarik temin edebileceklerini ifade etti.

Büyüme Planları

Enpaş, ilk etapta yeni kaynaklar bularak, distribütörü olduğu firmaların sayısını artırmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra, ürün portföyünü ve müşteri ağını geliştirerek pazar payını artırmayı planlayan firma, her geçen sene hedeflerini büyütmektedir.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Internetin günümüzde vazgeçilmez bir yeri olduğunu düşünen Enpaş’ın firma ve sunduğu ürünler hakkında detaylı bilgi veren bir sitesi de bulunmaktadır.

Firmadan görüştüğümüz bir yetkili, ChemOrbis’in piyasa bilgisi açısından çok faydalı olduğunu düşündüklerini dile getirdi. Internet üzerindeki ticaret platformunu aktif olarak kullandıklarını ve yayınladıkları duyurulara yurtdışındaki firmalardan  da cevap aldıklarını ve bundan memnuniyet duyduklarını belirtti.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com