ChemOrbis
Pakkim Plastik

04/05/2006 (17:11)


Kısa Tarihçe

Pakkim Plastik San Tic Ltd Şti., Ayhan ve İsrafil Berk tarafından 2005 yılının Aralık ayında yurtiçinde plastik ham madde satmak üzere distribütör kimliğiyle kurulmuştur. Halen, Yenibosna’da bulunan ve toplam 1000 metrekarelik depo ve ofis alanında hizmet vermektedirler.

Firmanın kurulmasından önce üretim tarafında faaliyet gösteren firma yetkilileri, distribütör olarak piyasada yer almaya karar vermelerinde en önemli etkenlerden birinin o zaman içinde bulundukları sektördeki meslektaşlarının ham madde alımında tanıdıkları ve güvendikleri tedarikçilerin az olmasından yakınmaları olduğunu belirtti. Bunu distribütör piyasasında satış tarafında geçmek için bir fırsat olarak gördüklerini söyledi. Firma yetkilisi, piyasadaki eğilimleri takip etmenin pozisyon almak açısından çok önemli olduğu, ancak distribütör olarak ithal ettikleri malların sevkıyatındaki gecikmelerle uğraştıklarını ve zaman zaman tedarikçilerinin kotalarının çabuk dolması gibi sorunlarla karşılaştıklarını belirtti.

Nispeten yeni kurulmalarına rağmen, mevcut portföylerinin tatmin edici olduğunu ve gün geçtikçe arttığını belirten Pakkim, bunda en büyük etkenin müşterilerine yaklaşımları olduğunu söyledi. Doğru, dürüst ve zamanında teslimat ilkesini benimseyen firma, teslimattaki gecikmelerin müşterilerine yansıtılmadığını, fiyatların her zaman piyasa koşullarına uygun bir seviyede belirlendiğini ve teslimatların kendi depolarından güvenli ve tam bir şekilde yapıldığının altını çizdi. Müşteri memnuniyetinin kendileri için öncelikli olduğunu belirten firmadan bir yetkili, söz konusu ilkelerin de etkisiyle çalıştıkları firmalardan her zaman olumlu yorumlar aldıklarını ve portföylerini gün geçtikçe büyüttüklerini ifade etti.

Riski azaltmak adına, daha ziyade küçük ölçekli firmalarla ve vadeli ödeme koşullarıyla çalışa Pakkim, büyük ölçekli alıcılara da konteynır bazında hizmet verdiğini belirtti.

Ürün Gamı

Pakkim, halihazırda

• AYPE
• YYPE
• PP homopolimer ticareti yapmaktadır


Plastik Hacmi

Pakkim’in ticaretini yapmış olduğu polimerlerde AYPE’nin %50, YYPE’nin %30 ve PP’nin de yaklaşık %20 payı bulunmaktadır. Firmanın halihazırda toplam ticaret hacmi ortalama 500 ton/aydır.

Tedarik Kaynakları

Pakkim, müşterilerinin daha ziyade düşük maliyetli mallar aradıklarını ve menşe konusunda fazla hassas olmadıkları yorumunu yaptı. Ancak, özellikle AYPE’de daha ziyade Petkim malı sattıklarını ve genel olarak da Suudi Arabistan ve İsrail’den mal getirdiklerini belirtti. Bunun dışında piyasa koşullarına göre uygun tüm kaynakları değerlendirdiklerini ve tedarik kaynakları açısından belirli bir sınırlamaları olmadığını belirtti.

Bunun yanında, tedarikçilerinin mallarını temiz ve zamanın teslim etmesinin ise en titiz davrandıkları konu olduğunu kaydetti.

Büyüme Planları

Firma, ilkelerinden ödün vermeden piyasadaki yerini sağlamlaştırmayı ve büyümeye devam etmeyi hedeflemektedir. Tedarik kaynaklarını ve müşteri portföyünü sürekli artırmak ve aylık plastik ticaretini 1000-1500 tona çıkarmak öncelikli hedefleri arasında bulunmaktadır.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Pakkim’den görüştüğümüz yetkili, internetin günümüzün vazgeçilmezlerinden olduğunu ve şu sıralarda firmaları hakkında ayrıntılı bilgilerin bulunabileceği bir web sitesinin hazırlık aşamasında olduğunu söyledi. Yetkili, internet sayesinde işgücünün etkin bir şekilde kullanıldığını ifade etti.

Kurulduktan sonra ChemOrbis’e hemen üye olan firma, sektör bazında gerekli bilgileri bulabildiklerini ve piyasa eğilimlerini, fiyatları takip ettiklerini ve bu sayede öngörüde bulunarak hareket etmeye çalıştıklarını söyledi. Ayrıca, ChemOrbis’te internet üzerinden ticaret modelini de aktif olarak kullandıklarını ve bu sayede farklı tedarikçi ve alıcılarla tanıştıklarını belirtti.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com