ChemOrbis
Fresenius Medikal Hizmetler A.Ş

05/01/2007 (14:27)


Kısa Tarihçe

1981 yılında Ece Uluslararası Ticaret A.Ş adıyla kurulan şirket, 1989 yılında Fresenius A.G'nin diyaliz bölümünün temsilciliğini alarak sektördeki ilerleyişini sürdürmüştür. Daha sonra, 1996 yılında Fresenius Medical Care grubuna bağlanan şirket, o tarihten itibaren Türkiye'de Fresenius Medikal Hizmetler adıyla faaliyet göstermeye başlamıştır. Hemodiyaliz hastalarına kaliteli diyaliz hizmeti sunabilmek amacıyla 1998 yılında Fresenius Diyaliz Hizmetleri A.Ş şirketi kurulmuştur. 9800 m2 lik bir alan üzerinde kurulan Novamed GmbH fabrikası, Antalya Serbest Bölgesinde 2000 yılında üretime başlamıştır. Periton diyaliz ürünlerinin dağıtımı ve ilaçların eczanelere satışını gerçekleştirmek amacıyla 2003 yılında Fresenius Ecza Deposu A.Ş faaliyete geçmiştir.

Diyaliz hastalarının yaşam kalitesini ve süresini uzatmak amacıyla sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren şirket, insan ve çevre sağlığına büyük önem vermekte, AR-GE çalışmalarını desteklemekte ve bu alanda yatırımlar yapmaktadır. Sponsorluklar sağlayan Fresenius Medikal Hizmetler, tıbbi kongreler ve çalışanlarının gelişim sürecine destek verecek eğitimler düzenlemektedir.  Şirketin müşteri portföyünde, diyalizle ilgili tıbbi birimler, devlet hastaneleri, özel klinikler bulunmaktadır.

Fresenius Medikal Hizmetler A.Ş 2005 yılında ISO 9001:2000 ve ISO 13485:2003 belgelerini almıştır. Medikal Su Arıtma Cihazları ve Konsantre Hemodiyaliz Çözeltilerine 93/42/EEC Tıbbi Cihaz Direktifine göre CE belgesi alınmıştır (2005)

Ürün Gamı 

-Hemodiyaliz

-Periton Diyalizi

-Ekstrakorporeal Tedavi Sistemleri

-Transplantasyon Ürünleri

Plastik Hacmi

Hemodiyaliz konsantratları için bidon üretimi yapan şirket, enjeksiyonluk YYPE'nin yanı sıra AYPE'de kullanmaktadır. Şirket, aylık olarak 100 ton YYPE, yaklaşık 35-40 ton da AYPE kullanmaktadır.

Tedarik Kaynakları

İnsan sağlığına büyük önem veren ve kaliteli hizmet anlayışıyla sektörde faaliyet gösteren şirket, ham madde tedarikinde de söz konusu hususlara özen göstermektedir.Yurtiçi üreticiden alım yapan şirket, geri dönüşümlü mal kullanmamakta ve 1. kalitede mal kullanımına dikkat etmektedir. Alınan ham maddenin Analiz Sertifikalı olması öncelikli koşullardan biridir. Yurtiçi piyasadan yaptıkları alımların yanı sıra yurtdışından mal almayı da planlayan şirket, Batı Avrupa ve Orta Doğu menşeli mallarla ilgilenmektedir.

Büyüme Planları

Kısa vadeli olarak ciro artışı hedefleyen şirket, uzun vadede kapasite artırımı planlamakta ve kalite yatırımlarını sürdürmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, AR-GE çalışmalarına verdiği önemi, bu alanda yapacağı yatırımlarla desteklemeyi planlamaktadır. Kalite, bütünlük, yenilikçilik gibi değerleri benimseyen şirket, nitelikli eleman istihdam etme ve çalışanların mesleki gelişim süreçlerine destek vermeyi de uzun vadeli hedefleri arasında kabul etmektedir.

ChemOrbis/Internet Stratejisi

Şirketten görüştüğümüz bir yetkili, interneti günlük hayatta sıklıkla kullandıklarını, ChemOrbis'de ise haftalık piyasa analizlerini takip ettiklerini ve maliyet hesaplamalarında faydalandıklarını ifade etti. E-pazar platformunu ilk kez ChemOrbis'te kullanacaklarını açıklayan yetkili, ChemOrbis'te sunulan bu hizmetin, kendilerine büyük kolaylıklar sağlayacağını düşündüğünü dile getirdi. Tedarikçilere kolay ve hızlı bir yoldan ulaşabilmenin iş süreçleri açısından olumlu sonuçlar doğurmasını beklediğini de açıkladı.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com