ChemOrbis
SAY Polymers BV

22/01/2007 (17:32)


Kısa Tarihçe

1987 yılında Sadettin Yavuz tarafından, grubun ilk şirketi olarak İstanbul'da kurulan Yapkim Yavuzlar Plastik ve Kimya San. Tic. A.Ş., plastik ham maddesi ticareti alanında faaliyet göstermektedir. Gün geçtikçe artan plastik ithalat talebi nedeniyle 1992 yılında kurulan ABS Dış Tic. Ltd. Şti'nin ardından plastik ham madde ticareti yapmak ve Türkiye'deki firmaların ithal hammadde ihtiyacını karşılamak amacıyla 1998 yılında Amsterdam, Hollanda'da Say Polymers B.V şirketi kurulmuştur.

Grup, Türkiye'deki yerleşik firmalara, yurtiçi piyasada Petkim'den aldığı ve ithalatını yaptığı ürünlerin pazarlamasını yapmaktadır. Gruba ait diğer şirket olan Say Polymers B.V ise Türkiye'deki firmalara ithal mal satışının yanı sıra Hollanda'daki deposundan Batı Avrupa'ya ve İstanbul'daki depolarından da Doğu Avrupa ve eski Doğu Bloku ülkelerine  satışlar gerçekleştirmektedir.

Müşterilerine ürün teslimatlarını doğrudan konteyner ve tırlar vasıtasıyla yapmanın yanı sıra İstanbul, İzmir, Mersin'deki depo ve antrepolarından da gerçekleştirmektedir. Grup, artan lojistik ihtiyacı doğrultusunda, Silivri, İstanbul'da 20.000 m2 kapalı alana sahip bir antrepo binası inşaatının çalışmalarını da sürdürmektedir.

"Müşteriye en iyi hizmeti sunmak" yaklaşımını misyon olarak benimseyen grup, 65 kişilik kadrosuyla faaliyet göstermektedir.

Ürün Gamı

 • - PP (Homopolimer, blok kopolimer, random kopolimer türlerinin tamamı)
 • - PVC (SPVC k58, k65-65, k67-68, k70)
 • - YYPE (Boruluk, enjeksiyonluk, şişirmelik, filmlik, rafya)
 • - AYPE (Enjeksiyonluk, filmlik, laminasyon)
 • - LAYPE (C4, C6, C8 enjeksiyonluk, filmlik, rotasyonal)
 • - PS (GPPS, HİPS enjeksiyonluk, ekstrüzyon)

Plastik Hacmi

Grup 2006 yılında 443.000 ton plastik ham madde ticareti gerçekleştirmiştir. Ürünlerin portföy içindeki dağılımı aşağıdaki gibidir.

 • AYPE              %12
 • YYPE              %9
 • PP                  %18
 • PVC                %60
 • PS                  %1

Tedarik Kaynakları

Grup başta Romanya'da bulunan PVC üretim tesisi Oltchim olmak üzere, Çin, Güney Kore, Özbekistan, Tayvan, Endonezya, Tayland, Vietnam, İran, Suudi Arabistan, Mısır, Avrupa Birliği Ülkeleri, Rusya, Ukrayna, Libya, Brezilya, Meksika, Azerbaycan, Türkmenistan, Pakistan, Hindistan, Malezya, Japonya, Güney Afrika, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD'den ham madde tedariki sağlamaktadır.

Gruba ait ilk şirket olan Yapkim ise Petkim ürünlerinin pazarlamasını yapmaktadır.

Sevkıyatların hızlı yapılması, ürün kalitesi ve fiyatın rekabetçi olması, grubun hammadde tedarikinde en çok dikkat ettiği hususlar arasında yer almaktadır.

Büyüme Planları

Grup, iletişim imkanlarının artmasıyla birlikte dünya çapında daha da gelişen ticaret imkanlarını kullanarak uluslararası satış hacmini dünya geneline yaymak istemektedir. Özellikle Türkiye'nin  konumu ve yerleşik bulundukları şehir olan İstanbul'un stratejik avantajı grup firmalarını  bu konuda daha istekli ve hırslı kılmaktadır. 

Gruptan görüşülen bir yetkili, başarılarını, müşterilerinin toplam kalite anlamındaki memnuniyetiyle tanımlamaktadır.

ChemOrbis/Internet Stratejileri

Gruba ait firmalardan bir yetkili, internetin günlük yaşamın bir parçası olduğunu ve bu bağlamda ChemOrbis'in plastik dünyasına etkilerinin inkar edilemez olduğunu belirtti. Nadiren bir araya gelebilen piyasa oyuncularının sanal ortamda her an birarada olabilmelerinin piyasayı daha hızlı ve gerçekçi kıldığını da sözlerine ekledi.

Bunun yanı sıra, tek bir hareketle binlerce alıcı veya satıcıya ulaşabilme imkanının da oyuncular için etkileyici olduğunu söyleyen yetkili, Chemorbis üyesi olarak şu ana kadar en fazla bilgilendirme e-postalarından ve teklif toplama talebinden faydalandıklarını kaydetti.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com