ChemOrbis
ÇIĞIR KİMYA A.Ş.

19/04/2007 (22:17)


Kısa Tarihçe

1992 yılında kurulan Çığır Kimya A.Ş, SILVER markasıyla, ayakkabı boyası ve bakım ürünleri alanında faaliyet göstermektedir. Şirket, müşteri güveninin sağlanması ve korunması konusuna büyük önem vermekte, bu amaçla yapılan araştırma ve yenilikleri ise SILVER ürünlerinin gelişimine yön veren temel prensipler olarak benimsemektedir.

Ürünler için plastik üretimi ve kalıp tasarımları da yapan Çığır Kimya A.Ş, yeni pazarlara açılmayı ve bulundukları tüm pazarlarda ilk üç tedarikçi arasında yer alarak tanınan ve talep gören bir marka olmayı hedeflemektedir.

Daha önce belirli noktalarda satışa sunulan Silver ürünleri, 2004 yılı sonunda Banat Plastik ve Fırça San. A.Ş ile yapılan Türkiye distribütörlüğü anlaşması ile bugün yurtiçi piyasada tüm zincir mağaza ve marketlerde bulunmaktadır.

Müşterilerine kalite, geniş bir ürün yelpazesi, uzun süreli ve etkin koruma ve kullanım rahatlığı sunan Çığır Kimya A.Ş, Silver markasıyla SATRA ve ISO 9001 kalite belgelerinin yanı sıra Ulusal Kalite Ödülleri'ne de sahip bulunmaktadır.

Ürün Gamı

Şirketin ticaretini yaptığı ürünler arasında;

  • Deri Bakım Ürünleri (Krem Boyalar, Likit Boyalar,Parlatıcı Süngerler, Sprey Grubu, Cilalar)
  • Süet ve Nubuk Bakım Ürünleri (Temizleme Süngerleri, Likit Boyalar, Sprey)
  • Sport & Outdoor
  • Sprey Grubu
  • SILVER Ayakkabı Aksesuarları (Fırça, Çekecek, Seyahat Çantası)
  • Oto Bakım Ürünleri
  • Vega Deri Bakım Ürünleri (Krem Boyalar, Parlatıcı Süngerler, Likit Boyalar)

yer almaktadır.

Plastik Hacmi

Çığır Kimya'nın, 200 ton/yıl YYPE (şişirmelik), 400 ton/yıl YYPE (enjeksiyon), 1000 ton/yıl PP (homopolimer enjeksiyon, kopolimer enjeksiyon, random kopolimer enjeksiyon) ve 1500 ton/yıl GPPS (enjeksiyon) kullanımı mevcuttur. Söz konusu ürünlerin portföy içindeki dağılımı aşağıdaki gibidir;

GPPS  %49

PP      %32

YYPE (enjeksiyon) %13

YYPE (şişirmelik)   %6

Tedarik Kaynakları

Çığır Kimya, alımlarında Uzak Doğu menşeli ve Rus malı GPPS'i tercih ederken, PP alımlarında Slovak ve Bulgar mallarını, enjeksiyonluk ve şişirmelik YYPE'de ise Mısır, Arabistan ve Amerikan mallarını tercih etmektedir. Tedarik konusunda ise öncelikle malın kalitesi ve teknik koşullarının uygunluğu önem kazanmaktadır.

Büyüme Planları

Şirketin kısa ve orta vadeli hedefleri arasında iç piyasada, %5 olan mevcut pazar payını %30'a çıkarmanın yanı sıra yeni pazarlara açılarak girdiği her piyasada ilk üç tedarikçi arasında yer almak bulunmaktadır. Şirketin, söz konusu hedeflere ulaşmak için reklam faaliyetlerine ağırlık vermeye başladığı kaydedildi.

ChemOrbis/Internet Stratejileri

Çığır Kimya'dan görüştüğümüz bir yetkili, interneti, bir çok kaynağa zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayarak ulaşmayı mümkün kılan etkili bir yol olarak gördüklerini ve sıklıkla kullandıklarını ifade etti. Şirkete ait internet sitesinden ürünlerini ve hizmetlerini tanıtabildiklerini de sözlerine ekledi.

Yetkili, ChemOrbis'i, "plastik ham madde alıcı ve satıcılarını elektronik ortamda buluşturan doğru bir kaynak" olarak tanımladı. Sitede en çok talep açma ve haberler bölümlerinden faydalandıklarını belirten yetkili, günlük fiyat raporları ve haftalık piyasa analizlerini de takip ettiklerini dile getirdi.  ChemOrbis üyeliğinin ticari faaliyetlerine olumlu katkı sağladığını da sözlerine ekledi.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com