ChemOrbis
Aksoy Plastik

21/05/2007 (13:32)


Kısa Tarihçe

1982 yılında kurulan Aksoy Plastik, bugüne kadar geçen 25 yıllık süre içinde Türkiye'nin kendi alanında bir çok ilkini üreten şirketlerinden biri olmuştur. Polimer teknolojisindeki gelişmeleri yakından takip eden şirket Türkiye'de üretilemeyen bir çok ürünü kendi imkanları ile geliştirilerek gerek yurtiçindeki gerekse yurtdışındaki müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.

Aksoy Plastik bugün müşterilerine ileri teknoloji ile geliştirilmiş plastik renklendirme çözümleri ve performans artırıcı katkılar alanında hizmet vermektedir. Polimer katkıları ve renklendiriciler konusunda uzman olan teknik ekipleri aynı zamanda polimer özellikleri ve üretim teknolojileri konusunda da güncel bilgi birikimine sahiptir.

Şirket halen, değişik kapasitede tamamı gravimetrik dozajlamaya sahip yedi adet çift vidalı ekstruder hattı ile çok sayıda tek vidalı ekstruderden oluşan makine parkıyla yıllık 10 bin ton masterbatch üretim kapasitesine sahiptir.

Ürünler, şirketin kalite kontrol standartları çerçevesinde, siparişlerin miktarına bağlı olmaksızın üretim aşamasında özenle kontrol edilmekte ve partiden partiye renk ve performans tutarlılığı garanti edilerek üretilmektedir. Aksoy Plastik, çok sayıda ve değişik kapasitelerdeki üretim hatları sayesinde müşterilerinin gerek planlı gerekse acil ihtiyaçlarına süratle yanıt verebilmektedir.

Şirket, ISO 9001:2000 ( Bureau Veritas ) Sertifikasına sahip bulunmaktadır.

Ürün Gamı

Aksoy Plastik; plastik işleyen sektörler için renklendirici ve performans arttırıcı katkı masterbatchleri üretmekte ve pazarlamaktadır. Ürün gamında,

 • Beyaz Masterbatch (BOPP, PE Film, Şişirme, PP Enjeksiyon ve Mühendislik Plastikleri uygulamaları )
 • Siyah Masterbatch (PE Film, Basınçlı Boru, Enjeksiyon, Geri dönüşüm ve Mühendislik Plastikleri uygulamaları)
 • Renkli Masterbatch (PE, PP, PS, PVC ve Mühendislik Plastikleri uygulamaları)
 • Katkılı Masterbatch (BOPP, PE Film, Boru )
 • Dolgu Masterbatch (BOPP, PE Film, Boru, PP Rafya, PS Levha)

Şirket, ambalaj, yapı malzemeleri,dayanıklı tüketim, otomotiv, elektrik-elektronik, tarım ve ev gereçleri gibi sektörlerde üretim yapan birçok şirkete ürün ve hizmet sunmaktadır. Ayrıca müşteriye özel formülasyonlar da gizlilik anlaşmaları çerçevesinde üretilmektedir.

Aksoy Plastik ayrıca dünyanın önde gelen siyah masterbatch üreticilerinden olan Hubron - İngiltere firmasının Türkiye temsilcisi ve distribütörüdür. Grup şirketi olan Astra Polimer firması da DSM - Hollanda firmasının mühendislik plastiklerinin distribütörlüğünü yapmaktadır.

Plastik Hacmi:

Şirketin alım yaptığı hammadde ürünler ;

 • AYPE (Enjeksiyon, film, genel maksatlı)
 • YYPE (Enjeksiyon)
 • LAYPE (Enjeksiyon, film)
 • PET (Şişelik, filmlik)
 • PP (Elyaf, rafya, film, enjeksiyon, BOPP, blok kopolimer enjeksiyon, random kopolimer enjeksiyon ve ekstrüzyon)
 • GPPS( Enjeksiyon, ekstrüzyon)
 • HIPS (Enjeksiyon, ekstrüzyon)
 • EPS
 • Titanyum dioksit (Anatas, Rutil)

Tedarik Kaynakları:

Aksoy Plastik, yurtiçi piyasadan yaptığı alımların yanı sıra Avrupa, Ortadoğu, Uzakdoğu ve diğer bölgelerden ithal mal alımı da gerçekleştirmektedir. Şirket, masterbatch üretiminde kullanılan plastik ve diğer hammaddelerin ürün performansı açısından kritik olduğuna inanmakta ve kullandığı hammadde spesifikasyonlarını özenle belirlemektedir. Tedariklerde uygun zamanlama ve süreklilik arz ediyor olması da şirketin önem verdiği unsurlar arasında yer almaktadır.

Büyüme Planları:

Aksoy Plastik kurulduğundan beri sürekli gelişmeyi ve büyümeyi öncelikli strateji olarak belirlemiştir. Küreselleşen ekonomide katma değeri yüksek ürünler ve hizmetler geliştirip üretirken, pazara da komple bir portföy sunmayı hedeflemektedir.

Şirket, orta vadede Avrasya coğrafyasındaki pazarlara hızlı ve güvenilir hizmet götüren bölgesel bir üretim ve satış organizasyonu olmayı planlamaktadır. Ciro ve karlılık anlamında Türkiye'nin en büyük 1000 şirketi arasında yer almak da Aksoy Plastik'in öncelikli hedefleri arasında bulunmaktadır.

ChemOrbis/Internet Stratejisi:

Şirketten görüştüğümüz bir yetkili, internetin dünyada yeni bir çağ açtığını ve bu yeni çağın şartlarına ayak uydurmanın gerekliliğine inandıklarını belirtti. Şirketin, internet erişimini, teknik ve ticari araştırmalar ve iletişim için yaygın olarak kullandığını da ifade etti.

ChemOrbis internet platformunu, Aksoy Plastik olarak başlangıçtan beri desteklediklerini dile getiren yetkili, ChemOrbis'in objektif bir kurum olarak sektördeki gelişmeleri duyurmasını olumlu bulduklarını belirtti. Bunun yanı sıra, sitede en çok piyasa analizlerini ve sektörel haberleri takip ettiklerini ve Chemorbis'in Türkiye dışındaki pazarlarda da aktif hale gelmesini takdir ettiklerini açıkladı.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com