ChemOrbis
Bayteks

15/08/2008 (10:07)


Kısa Tarihçe

Bayteks Pamuk Ürünleri AŞ, Gaziantep'te konumlanmış ve merkezi Türkiye'de olan özel bir firmadır. 1992 yılında Mehmet Arif Bayram tarafından kurulan Bayteks, tek bir BCF üretim hattına sahip ilk fabrikalarını 1997 yılında satın aldı. Şirket daha sonra diğer bir üretim hattı daha satın alarak, heat-set ipliklerin üretimine başladı.

Bayteks nonwoven sektörüne yatırım yaparak 2002 yılının sonunda bu pazarda da faaliyet göstermeye başladı. 2003 yılının Eylül ayında, ilk üretim hattının yatırımını tamamlayan şirket, 2006 yılının Haziran ayında yatırımlarını geleceğe taşıyacak olan ikinci hattını da bünyesine dahil etti. BAYTEKS, kısa zaman önce ise halı üretimine yönelik yatırımlarını tamamlamış bulunuyor. Şu anda toplamda 240 kişinin çalışmakta olduğu şirkette, 25 kişi yönetici kadrosunda görev almaktadır.

Bayteks, müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzere yüksek kaliteli ürünler sunmayı kendine hedef edinmiştir. Bu nedenle, şirket ürünlerinin kalitesini en yüksek seviyeye çıkarmayı ve iplik, kumaş ve halı üretiminde müşteri memnuniyetini sağlamayı daima ön planda tutmaktadır.  Bu hedefler çerçevesinde Bayteks, bütün ürünlerine sistematik olarak kalite kontrol testleri uygulamaktadır. Müşterileri için en yüksek kaliteyi sağlamayı amaçlayan şirket, söz konusu testleri, bünyesinde bulunan tam donanımlı laboratuarlarda, ED ANA standartlarına uygun şekilde gerçekleştirilmektedir.

Ürün Gamı

Bayteks ürünlerini üç ana grupta sunmaktadır:

• İplik

  • 100% PP Heat-set iplik
  • 100% PP Bcf iplik


• Kumaş

  • 100% PP Spunbond kumaş
  • 100% PP Nonwoven kumaş


• Halı

  • 100% PP Halı

Plastik Hacmi

Aylık 4.000 ton ham madde tüketimine sahip olan şirket, yıllık olarak 24.000 ton elyaf türü PP kullanmaktadır.

Tedarik Kaynakları

Bayteks ham madde ihtiyacını genel itibarıyla Avrupalı ve Orta Doğulu üreticilerden sağlamaktadır. Bir Bayteks yöneticisi, koşullar uygun olduğunda Amerikalı üreticilerden de mal alımı gerçekleştirdiklerini, ancak her zaman öncelikle kaliteye önem verdiklerini belirtti.

Büyüme Planları

Bayteks, müşteri memnuniyeti anlayışını en üst düzeyde tutma hedefini gerçekleştirmek için, üretimlerindeki kalite çıtasını yükselterek başarılı stratejilerini sürdürmeleri gerektiğine inanıyor. İplik ve kumaş alanlarında halihazırda yatırımları bulunan şirketin, şimdilerde bu sektörlerdeki hatlarını daha fazla genişletme gibi bir planı bulunmuyor. Şirket, bunun yerine, üretimlerinde modernizasyon çalışmaları yürüterek, iplik ve kumaş üretimlerini en verimli hale getirmeyi hedefliyor.

ChemOrbis/Internet Stratejisi

Bayteks'te tüm idari ve mali işlerden sorumlu yönetici olarak görev yapmakta olan Hasan Gürkan Bayram, İnternet'in mevcut ve geleceğe yönelik yararları konusunda son derece olumlu düşüncelere sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca Bayram, İnternet'in mal alım ve satımı yapmak için en hızlı imkanları sağladığını vurguluyor, Bu bağlamda, ChemOrbis sistemini gayet yararlı bulduklarını belirten Bayram, sistemi kullanırken alıştıkları ticaret ortamından uzaklaşmadıklarını ifade ediyor. Bayram son olarak, ChemOrbis ile gerçekleştirdikleri işlerden ötürü son derece memnun olduklarını, ileride de duydukları bu memnuniyetin devam edeceğini belirtiyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com