ChemOrbis
Total

25/08/2009 (13:40)


Kısa Tarihçe

Total Petrochemicals 1 Eylül 2004 tarihinde, resmi olarak, Atofina yapısını değiştirip Arkema ve Total Petrochemicals adında iki yeni şirket oluşturduğunda kuruldu. Total Grubu'nun Kimyasallar Bölümü olan Atofina; temel kimyasallar, emtia polimerler, ara mamuller, performans polimerleri ve özellikli kimyasallar alanında dünyanın ileri gelenlerinden biri konumundaydı. Plan, zorlu ekonomik ortamın sonucunda ilk olarak Şubat 2004'te açıklandı. Total, daha özerk, piyasaya yönelik ve reaktif işler ortaya çıkarmaya karar verdi.

Arkema; vinil ürünler, ara mamuller ve performans ürün iş kollarını birleştirdi. Diğer yandan, Total Petrochemicals, petrokimyasallarla ve suni gübre ile ilgili işlere devam ederek, dünyanın en büyük dördüncü petrol şirketi olan Total'in petrokimyasallar faaliyetlerini yürütüyor. Buhar krakerlerinden ve belirli rafineri işleme tesislerinden elde edilen temel petrokimyasallar - olefinler (etilen ve propilen), C4 fraksiyonları ve aromatikler (benzen, tolün, ksilen ve stiren) ve bunların türevleri olan tüketici polimerleri (polietilen, polipropilen, polistiren ve elastomerler) faaliyet konularını oluşturuyor.

Total Petrochemicals ofisinin Türkiye’deki tarihi, selefi Atofina ile başladı. Şirketin Türkiye'de resmi olarak yeniden teşkilatlanması da, 1 Ekim 2004'te gerçekleşti. O tarihten bu yana, şirket ofislerini değiştirdi ve Arkema personelinden ayrıldı, fakat ülkedeki ofisini korudu. Aslında şirketin kendi ofisini açmasının üç sebebi vardı: Türkiye, gelecek vadeden ve büyüme potansiyeline sahip bir ülkeydi; gümrük birliği, henüz kurulmamış olsa da, kesinlikle onaylanacaktı ve son olarak şirket ülkedeki yatırım olanaklarını incelemek istiyordu. İlk yıl, daha önceki acentelerin yaptıkları işleri üstlenmek ve piyasayı öğrenmekle geçerken, bundan sonra şirket birden büyüdü.

Ofisin burada kurulma sebebi, ihtiyaç duyulduğunda, uzmanlığını kullanarak müşterilerine destek verebilmek. Yurtiçi ofiste, oldukça nitelikli ve bilgili kişilerden oluşan bir takım bulunuyor ve şirket de bunun kendisine kattığı değerin farkında.

Bir temsilci, şirketin yeniden yapılanmasının, Total Group'un petrokimyasallar sektöründe güçlü bir oyuncu olma niyetini ve müşterileri için global bir tedarikçi olmaya devam etme konusundaki bağlılığını gösterdiğini kaydetti. Temsilci, artık daha fazla odaklanmış müşteri hizmeti ve yeniden yapılanmaya bağlı olarak, daha iyi bir ticari ve teknik hizmet sunabileceklerini belirtti.

Ürün Gamı

Total Petrochemicals; temel petrokimyasallar, polietilen, polipropilen ve stirenikler olmak üzere dört bölüme sahip bulunuyor. İstanbul ofisi ise PE, PS ve PP'nin bütün türleri için satış gerçekleştirerek müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır durumda bulunuyor.

Plastik Hacmi

Şirketin 2008 yılı için bildirilen satış hacimleri aşağıdaki gibidir:

PP için 60.000 ton

PS için 15.000 ton

PE için 15.000 ton

Tedarik Kaynakları

Şirket, polietilen alanında Avrupa'nın 5 farklı bölgesinde EVA, YYPE, AYPE, OYPE ve metolosen PE üretimi yapıyor. ABD'de, bir komplekste YYPE, OYPE ve metolosen PE üretiyor. Buna ek olarak, Total Petrochemicals, Qapco (Qatar Petroleum Cy) şirketinin Katar’da bulunan ve AYPE üreten ünitelerinde %20 hisseye sahiptir. Ayrıca şirket yine Katar'da inşası süren ve 2009 yılı sonunda üretime başlayacak olan LLDPE tesisi Qatofin'in de %36 hissesine sahiptir. Bununla birlikte, Total Cezayir'de inşası devam etmekte olan ve tamamlandığında YYPE ve LAYPE üretimi yapılacak olan Arzew üretim sitesinin de %51 hissesine sahiptir. Ayrıca Total, Güney Kore'de Samsung-Total Petrochemicals Cy şirketinin de %50 hissesine sahip olup Daesan'da bulunan bölgede AYPE/EVA, YYPE ve LAYPE üretiyor.

Şirket, propilen alanında, Avrupa'da üç PP üretim alanına sahip. Kuzey Amerika'da, dünyanın sadece PP üreten en büyük kompleksini işleten şirket, Samsung-Total Petrochemicals Cy'nin %50 hissesine de sahip. Daesan'da bulunan yörede PP tesisi işletiyor.

Polistiren sektöründe ise GPPS, HIPS ve bileşenleri için Avrupa'da dört üretim alanı bulunuyor. Şirket, ABD'de bir PS tesisine ve Asya'da (Singapur ve Çin'de) PS üretim tesisine sahip.

Büyüme Planları

Şirket, petrokimyasallar işini markalandırmak için Total isminin kullanılıyor olmasının, büyük bir bağlılığın göstergesi olduğunu ve böylece bu sektörde büyümeye devam etmeyi planladıklarını belirtiyor. Kore'de önemli yatırımları bulunan şirket, ayrıca önümüzdeki dönemlerde komplekse PP, stiren ve aromatikler kapasitesi eklemeyi planlıyor. Şirket ayrıca global ünitelerinde propilen üretimini arttırmak için yeni teknolojilere yatırım yapıyor. Şirketin PE'de büyüme beklentilerini ise Cezayir ve Katar'da açılacak yeni tesislerin karşılaması bekleniyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Firma yetkilileri, web sitesiyle ve konuyla ilgilendikleri için ChemOrbis üyesi olduklarını kaydettiler. Total'den bir temsilci, ChemOrbis'teki fiyat bilgilerinin doğru olduğunu ve piyasadaki gerçekleri yansıttığını belirtti. ChemOrbis'i kullanarak mevcut piyasa koşullarıyla ilgili bilgi edindiklerine inanıyorlar ve ayrıca müşteri hizmetinin seviyesinden de memnunlar.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com