Skip to content

BOREALİS


Kısa Tarihçe

Borealis, poliolefin sektöründe 40 yılı aşkın bir tecrübeye sahiptir. Şirket, benzersiz Borstar teknolojisi sayesinde Avrupa, Orta Doğu ve Asya genelindeki altyapı, otomotiv ve gelişmiş ambalaj sektörlerine plastik ham madde tedariki sağlamaktadır. Şirketin üretim tesisleri, yenilik ve servis merkezleri, 120’den fazla ülkede yer alan müşterileri için faaliyet göstermektedir. Borealis, kendini Sorumluluk® prensibini benimsemeye ve Geleceği Plastikle Paylaşma ™ prensibine öncülük etmeye adamış bir şirkettir.

Borealis, yeniliği, üretme ve müşterilerine değer katma stratejisi olarak benimsemektedir. Borealis’in polimer araştırma ve ürün geliştirme faaliyetleri yüksek performanslı, minimum maliyetli ve ayırt edici polimerlere odaklıdır. Sahip olduğu iş gücünün yaklaşık  %10’u Avusturya, Finlandiya ve İsveç’teki üç ayrı Yenilik Merkezi’ndeki teknoloji organizasyonunda çalışmaktadır.

Şirket, kendi geliştirdiği Borstar teknolojisi ile gurur duymaktadır. Borstar teknolojisi ile geliştirilen PE ve PP konvansiyonel ürünlere kıyasla daha dayanıklı ve kolay işlenebilir özelliktedir. Borstar, patentli bimodal ve multimodal bir polimer üretim teknolojisidir. Şirket, bu teknolojiyi PE ve PP teknolojisinde yeni bir devir açmak amacıyla geliştirmiştir. 

OMV ise, Avusturya’daki en büyük endüstriyel şirketlerden biridir. Grubun 2008 yılı itibarıyla 25.54 milyar euro satış hacmi ve 41,282 çalışanı bulunmaktadır. Avrupa büyüme zinciri dahilindeki öncü enerji kurumlarından biri olan OMV, 13 ülkede Rafinaj ve Pazarlama (R&M) faaliyetlerinde aktif olarak yer almaktadır. Şirket, Keşif ve Üretim (E&P) alanında ise dört kıtada yer alan 19 ülkede faaliyet göstermektedir. Bugün itibarıyla, Rusya’dan Batı Avrupa’ya olan gaz ihracatının yaklaşık üçte biri OMV’nin, Avrupa kıtasındaki en önemli gaz döner platformlarından biri olan Baumgarten’daki ağı yoluyla gerçekleştirilmektedir.   

OMV, entegre kimya ve petrokimya tesislerinde hisse sahibidir:

Borealis AG’nin %36’i,

Petrom SA'nın %51’i,

EconGas GmbH’nin  %59’u,

BAYERNOIL Raffineriegesellschaft mbH’nin %45’i,

Petrol Ofisi’nin %41.58’i,

Macar şirketi MOL’un %20.2’i.

OMV, Rumen şirketi Petrom’un hisselerinin önemli bir kısmını satın almasının ardından, Orta ve Doğu Avrupa’nın önde gelen petrol ve gaz grubu haline gelmiştir. Şirket, bu alımın ardından, 1.2 milyar varil petrole eşdeğer petrol ve gaz rezervine, günde yaklaşık 317,000 varil petrole eşdeğer üretime ve yıllık 26 milyon ton rafinaj kapasitesine sahiptir. OMV, Avrupa büyüme zincirindeki öncü konumunu, 2006 yılında Türkiye’nin önce gelen perakende ve ticaret şirketi Petrol Ofisi’ni satın alarak daha da güçlendirmiştir.

OMV, 2006 yılında 100% sahibi olduğu yan kuruluşu OMV Enerji Fonu’nu (Future Energy Fund) kurmuştur. Söz konusu yan kuruluş, 100 milyon euro’yu aşkın bir bütçe ile yenilenebilir enerji projelerini destekleme amacıyla kurulmuştur. Kuruluşun amacı, sadece petrol ve gaz grubu olan şirketin portföyüne yenilenebilir enerji sektörünü de ekleyerek şirketi bir enerji grubu haline getirmek üzere bir değişim başlatmaktır.    

Ürün Gamı

Borealis, poliolefin sektöründe, Polietilen, Polipropilen ve kompaund poliolefin tedariki sağlamaktadır. Borealis, sahip olduğu pek çok buhar krakerini ve propan dehidrojenasyon tesisini işletmektedir.  Avrupa’ya ve Orta

Avrupa’daki kendi polyolefin tesislerine olefin ve kimyasal baz tedariki ve satışı gerçekleştirmektedir. Bu ürünler aşağıda sıralanmıştır:   

Etilen

Propilen (Polimer, Kimyasal ve Rafineri türleri)

Bütadien

Bütilenler, Raffinate 1

Piroliz gazolin (Benzen)

ETBE

Karbon karası (CBFS)

Başlıca ham maddeleri ise hafif nafta, propan, bütan ve etandır.

Plastik Hacmi

Borealis’in ülke bazındaki yıllık olefin, poliolefin ve compound üretim hacmi şöyledir: 

Schwechat, Avusturya

 • PP:  435,000 ton
 • PE/AYPE: 500,000
 • Kompaund: 90,000

Beringen, Belçika        

 • PP:  365,000
 • YYPE: 220,00

Sao Paulo, Brezilya

 • PP kompaundları: 24,000

Porvoo, Finlandiya

 • Etilen: 390,000
 • Propilen: 221,000
 • PE: 400,000
 • PP: 180,000

Burghausen, Almanya

 • PP: 570,000
 • YYPE: 175,000

Monza, İtalya

 • PP kompaundları: 30,000

Stenungsund, İsveç

 • Etilen: 620,000
 • PP: 228,000
 • PE: 575,000

New Jersey, Amerika

 • Kompaund: 65,000

Tedarik kaynakları

Borealis; yüksek maliyetli olmayan ve güvenilir yöntemlerle, krakerleri için hidrokarbon ham maddeleri ile PE ve PP tesisleri için olefin üreten entegre bir poliolefin şirketidir.

Şirketin buhar krakerleri Finlandiya, İsveç ve Abu Dhabi’de (ADNOC’un ortak girişimi ile) etilen ve propilen; Belçika’daki propan dehidrojenasyon tesisinde ise propilen üretmektedir. Geri kalan olefin ihtiyacını şirket ortaklarından biri olan OMV’den karşılamaktadır. Şirket ayrıca krakerlerinde ürettiği birçok yan ürünü satmaktadır.

Borealis’in, Avrupa, Güney Amerika ve Orta Doğu’da birçok iş ortağı bulunmaktadır.

Borouge, 1998 yılında Asya ve Orta Doğu’daki poliolefin talebini karşılamak üzere kurulmuştur.  Singapur’daki Borouge Pte. Ltd. ise, Borealis ve the Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC)’un yarı yarıya ortaklığı ile kurulmuş bir satış ve pazarlama şirketidir.

Üretim bazındaki ortak girişim şirketleri ise şöyle sıralanmıştır:

 • Zwijndrecht, Belçika- Speciality Polymers Antwerp, DuPont’un yarı yarıya ortaklığı ile kurulmuş bir ortak girişim şirketidir. Şirket, 125,000 t/y yüksek basınca sahip polietilen tesisinde üretilen polietilenin imalatından sorumludur.
 • Itatiba and Triunfo, Brezilya - Borealis Brasil S.A., Borealis (%80) ve Brezilya’daki Braskem (%20) ortaklığıyla kurulmuş bir ortak girişim şirketidir. Söz konusu firma, 1999 yılında kurulmuş olup, OPP’nin Brezilya’daki kompaund üretim işlerini ve hisselerini devralarak Güney Amerika’daki otomotiv ve ev eşyası sektörlerindeki müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır.
 • Ruwais, Birleşik Arap Emirlikleri - Borouge (Abu Dhabi Polymers Company Ltd.), Borealis (%40) ve Abu Dhabi National Oil Company (%60) ortaklığıyla kurulmuş bir üretim şirketidir. 2001 yılında Rwais’de kurulan bir petrokimya kompleksi olan şirket, şu an yaklaşık 400 çalışana sahiptir. Kompleks dahilinde, yıllık 600,000 t/y etilen kapasitesine sahip ethan bazlı bir kraker ve yıllık kombine 580,000 t/y kapasiteye sahip iki PE hattı bulunmaktadır. Söz konusu PE hatları, Borealis’in Borstar PE teknolojisine katkı sağlamaktadır.  


Büyüme Planları

2008 yılı Eylül ayında OMV ve Borealis; Burghausen, Almanya’daki petrokimya üretim kapasitelerini artırmak üzere 840 milyon euro yatırım yaptı. Borealis, OMV ile yaptığı ortak çalışma sonucunda Borstar PP teknolojisini kullanarak PP kapasitesini 330,000 ton/yıl artırarak 570,000 ton/yıla çıkardı.

Şirkete göre; büyüme faaliyetlerini takiben, Burghausen dünya genelinde dokuzuncu; Avrupa’da ise üçüncü en büyük  poliolefin tesisi haline geldi.

Şirket Stenungsund, İsveç’te ki 350,000 ton/yıl kapasiteli yeni AYPE tesisini 2009 yılının sonuna kadar faaliyete geçirmeyi ve büyümekte olan kablo pazarına ürün tedarik etmeyi amaçlıyor. 

Şirketin Abu Dhabi’de de Borouge 2 ve muhtemelen Borouge 3 adı altında ciddi büyüme planları mevcut. Borouge 2’nin inşa çalışmaları devam ediyor. Söz konusu tesis 2010 yılında faaliyete geçmeyi bekliyor. Bu yeni kapasitenin, kompleksteki yıllık poliolefin kapasitesini milyon tona çıkarması bekleniyor. Çıkarılan fizibilite raporları da, Borouge’un poliolefin faaliyetlerinin 2014 yılına kadar her kapasite için 2.5 milyon ton artacağını gösteriyor. Borouge 3’ün PE ve PP olmak üzere iki Bolstar tesisi ve bir AYPE tesisi içermesi planlanıyor. Bu tesislerde, kablo sektörü için yüksek performanslı ürünler imal edilmesi hedefleniyor.

Şirket; Borouge 2’ye hazırlık amacıyla Çin’in Şanghay ve Guangzhou eyaletlerinde iki ayrı lojistik ağı oluşturarak Asya’daki lojistik imkanlarını genişletmiş bulunuyor. Şanghay’daki lojistik ağı 2010 yılında faaliyete geçtiğinde, 600,000 ton/yılın üzerinde PP ve PE için hizmet verme kapasitesine sahip olması bekleniyor. Şirket ayrıca, çoğunlukla Şanghay’daki otomotiv, emtia, güç araçları ve elektrik uygulamaları sektörlerinde faaliyet gösteren müşterileri için yılda 50,000 ton polyolefin işleme kapasiteli bir kompaund üretim tesisi inşa ediyor. 

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Borealis, bilgi paylaşımı ve iş ortakları ile iletişim kurmak amacıyla İnternet teknolojisini kullanmanın önemine inanmaktadır. Şirket hakkında pek çok bilgi sunmak amacıyla internet sitelerini geliştirmek üzere yatırımda bulunmuştur. Şirket, kendi sitesinde sektöre yönelik “Müşteri Merkezleri” kurarak tüm iş sahalarına bilgi sağlamayı amaçlamıştır. Şirket sitesinde müşterileri için Kimyasal Dayanıklılık Aracı, boruluk PE Dizayn Hesaplayıcısı ve Online Hesaplar gibi interaktif özelliklere de yer vermektedir. Online Hesaplar, Borealis’in temel bilgisayar sistemlerine 24 saat ve gerçek erişim imkanı sunmaktadır. Borealis’in, aynı zamanda bir de online Yatırım Yönetim aracı bulunmaktadır. Bu araç, bazı müşterilerinin stok miktarını kontrol etmelerine ve tüketim miktarları ile tahminlerini paylaşmalarına olanak sağlamaktadır. 

Borealis’in temsilcisi, ChemOrbis’in özellikle teknik açıdan son derece ciddi bir ilerleme ve gelişme kaydettiğini belirtti. ChemOrbis camiasının bir parçası olarak piyasada neler olup bittiğinden haberdar olma konusundaki isteklerini ifade etti. Temsilci, üyeliklerini önümüzdeki yıl da devam ettirmeyi planladıklarını ve e-ticaret alanındaki gelişmeleri görmek için sabırsızlandıklarını da sözlerine ekledi.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin