ChemOrbis
Dizayn Grup

11/09/2009 (10:28)


Kısa Tarihçe

Dizayn Grup 1987 yılında, üç kardeş tarafından İstanbul'da, su taşıma sektöründe proje geliştirmek amaçlı kurulmuş bir firma. 1992 yılının Eylül ayında yerden ısıtma borularının ve hemen ardından PP-RC hammaddesinden yapılan bina içi temiz su borularının üretimine başlayan firma, şu anda sıhhi tesisat, altyapı ve ısıtma sistemleri alanında boru ve ek parça üretimi gerçekleştirmektedir.

Firmanın İstanbul Beylikdüzü'nde üstyapı ürünlerine yönelik iki adet, Tekirdağ Çorlu'da ise altyapı ürünlerinin üretildiği bir adet fabrikası bulunmaktadır. Toplam 35,000 m2'lik bir alan üzerinde üretim gerçekleştirilmektedir.

Dizayn Grup yetkilileri, Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem vermekte olduklarını söylüyorlar. Firma, her yıl net satışının yaklaşık yüzde 4'ünü Ar-Ge çalışmalarına harcamaktadır. Dizayn Grup, BVQI ISO 9001, WQC (İngiltere), SKZ, DVGW, Hygiene Institute, CMA (Çin), KIWA (Hollanda), QAS (Avustralya), GOST (Rusya) gibi uluslararası bağımsız kuruluşlardan alınmış sertifikalara sahiptir. Ayrıca, kendi geliştirmiş olduğu ürünlere ait 85 adet patenti mevcuttur.

Firma, son yıllarda bazı üniversitelerde sürdürülmekte olan birçok doktora ve yüksek lisans çalışmalarını desteklemektedir. Ayrıca, firma “Beyin Göçüne Karşı Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz”  başlıklı sosyal sorumluluk kampanyalarıyla proje, buluş ve yeni fikirlere destek sağlanarak, bunların endüstriyel ürün haline dönüştürülmelerine imkân sunuyor.   

Firma Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, Dizayn Grup'un dünya ölçeğinde ürünler geliştiren, bunları üretebilen pazarın daima olumlu tepkilerini alan bir firma olduğunu vurgularken, firmalarının 2001 yılında bir çok Ar-Ge faaliyeti gerçekleştirdiğini belirtiyor. Mirmahmutoğulları, 2002 yılı Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması'nda büyük ödülü almıştı.

Firmanın en büyük başarılarından biri olarak, dünyanın en büyük çaplı borusunu en yüksek basınçta üretebilmek olduğu belirtiliyor. 1600 mm çaplı boruyu Haziran 2001'de üretmeye başlayan firma, bu çaptaki boruyu 500 metre uzunluğunda yekpare (tek parça) üretebilen dünyadaki üç firmadan biri. Ayrıca, patenti kendisine ait teknolojik çözümler ile ulusal ve uluslararası birçok dev projeyi hayata geçiren Dizayn, suyu muhtaç olanla buluşturmayı başarmıştır. Suya susamış Sudan halkını suya kavuşturan, Nil Nehri Su Altı Geçiş Projesi bunun en güzel örneklerden biri. Proje, UNESCO tarafından da büyük hayranlıkla karşılanmış ve 2003 yılında Fransa’da düzenlenen Su Sempozyumu’nda Dizayn, büyük ödülün sahibi olmuştur.

Dizayn Grup, çalışmalarını ürün geliştirme, yatırım yapma ve proje geliştirme olarak üç aşamada yürütüyor.

Ürün geliştirme ve yatırım çalışmalarının sonucunda firma şu anda çeşitli çap ve basınçta, birçok üretim faaliyetini sürdürmekte. Proje geliştirme çalışmaları ile firma, şehir ısıtması, içme suyu ve tarımsal sulama sistemlerine yönelik proje çalışmaları yapmakta.

Dizayn Grup, Ortadoğu, Güney Amerika, Batı ve Doğu Avrupa, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika, Uzak Doğu ve Avustralya başta olmak üzere, 80'den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Ürün Gamı

Firma, 12 mm çaptan 1600 mm çapa kadar yüksek basınçlı, 50 mm'den 3600 mm'ye kadar düşük basınçlı, yüksek toprak yüküne dayanabilecek PE ve PP hammaddelerinden, 23 ayrı sistem ve toplamda 4,000'i aşkın ürün çeşidi üretmektedir. Artı, yukarıda da belirtildiği gibi, Dizayn Grup ayrıca 1600 mm çaptaki boruyu 500 m uzunluğunda tek parça olarak üretebiliyor. Firmanın ürünleri aşağıdaki gibidir:

İç  tesisat ürünleri

 

 

Isıtma Ürün Grubu

 
 

 

Alüminyum folyolu plastik boru (PE-X)

 

Kalorifer tesisat sistemleri (PE-X)

 

Alüminyum folyolu PP-RC boru

 

Yerden ısıtma sistemleri (PP-RC ve PE-X)

 

Yüzüklü birleştirme sistemleri (PE-X)

 

"Cross-link" borular (içi Silikon veya PVDF kaplı, PE-X borular)

 

Alüminyum radyatör

 

Havlupan

 

 

Temiz su ürün grubu

 
 

 

Sıhhi tesisat boru ve ek parçaları (PP-RC)

 

"Cross-link" mobil sıhhi tesisat sistemleri (PE-X)

 

 

Atık su boru ve bağlantı parçaları (PP)

Alt yapı  ürünleri

 
 

 

Doğalgaz boru ve ek parçaları (PE 80)

 

Temiz su şebeke boru ve ek parçaları (PE 100)

 

İzolasyonlu sıcak su ve jeotermal boru ve ek parçaları (PP-RC, PE-X)

 

Alın kaynak ve makine ve ekipmanları

 

HDPE tank

 

PE boru ve ek parçaları

 

Deşarj boru ve ek parçaları

Tarımsal sulama ürünleri

 
 

 

Basınçlı sulama sistemleri (PE 100)

 
 

 

Yağmurlama sistemleri

 

Damla sulama sitemleri

 

İletim hattı boruları

 

 

Derin kuyu boruları (PE 100)

 
 

 

Sondaj tecrit boruları

 

Pompa kolon boruları

 

 

Drenaj boruları (HDPE)

 

Sera ısıtma boruları (PE-X)

Plastik Tüketimi

Firma plastik tüketimine yönelik şu ürünleri kullanıyor:

  •  PE 100, PE 80 ve PE 63
  •  PE-X
  •  PP, PPRC
  •  HDPE enjeksiyonluk

Firmanın 2009 yılı itibarıyla bildirdiği üzere, Dizayn Grup yılda 120,000 ton üretim yapabilme kapasitesine sahip bulunuyor. Ayrıca, yılda toplam 90,000 ton ham madde tüketiyor.

Tedarik Kaynakları

Dizayn Grup alımlarını çoğunlukla Avrupa menşeli ürünlerle gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra Uzak Doğu kaynaklarından da alım yapabiliyorlar.

Firma yetkilileri, hammadde kalitesinin Dizayn Grup için çok önemli olduğunu belirtirlerken, alım yaptıkları hammaddelerin ilgili standartlara ve üretilen alçak ve yüksek basınçlı borulara uygun mukavemetlerde olması gerektiğini de ekliyorlar.

Firma yetkilileri, spot alım yapmadıklarını belirtirken, genelde vadeli akreditif şartıyla alım gerçekleştirdiklerini söylüyorlar. Alımları ağırlıklı olarak kontratlı olmakla beraber çeşitli ürünlerde spot bazda iç ya da dış pazarlardan alım yapabiliyorlar.

Büyüme Planları

Firma, 2005 yılında doğal gaz, içme suyu ve kanalizasyon boruları üretimi için Azerbaycan fabrikasının faaliyete geçirmiş bulunuyor. Yüzde 50 Dizayn Grup, yüzde 50 yerel ortaklıkla kurulan fabrikanın, 12.000 m2 kapalı alana sahip olduğu biliniyor.

Firma yetkilileri, ihracat oranlarını yükseltmenin yakın döneme ait hedefleri arasında yer aldığını belirtti. Toplam satışlarının şimdilerde %40’ını oluşturan ihracat miktarını yurtiçi satışlarıyla yarı yarıya dengeye getirmek istediklerini kaydettiler. Ayrıca, Dizayn Grup ileriki yıllarda da tarım, yapı, enerji, tıp, su taşıma ve boru üretim teknolojileri olmak üzere 6 ayrı başlıkta teknoloji üretmeye devam edeceğini ifade etti. Suyun çok olduğu yerden alınarak az olduğu yere taşınması amacıyla çalışmalarını sürdüren firma, geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu amaç için çalışacağını, projeler gerçekleştireceğini ve tesisler kuracağını belirtti.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Dizayn Grup'un plastik sektöründeki şirketler arasında en gelişmiş web sitelerinden birisine sahip. Internet ortamında Dizayn Grup gibi yenilikçi ve kaliteye önem veren bir kuruluşun İnternet sitesine bu kadar önem vermesinin doğal olduğunu belirten firma yetkilileri, sitelerinin mümkün olduğunca sık güncellendiğini de ekliyor. Elektronik ticaret kavramına sıcak baktıklarını belirten yetkililer, özellikle büyük alımlarda ChemOrbis'in yararına değiniyor. Internet ve elektronik ticaretin geleceğine inandıklarını belirterek bu yüzden Dizayn Grup olarak ChemOrbis üyesi olduklarını belirtiyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com