ChemOrbis
Verim

10/07/2001 (00:00)


Üye Profili - Verim Plastik10/07/2001

Kısa Tarihçe

Verim plastik 1966 yılında PE Torba üretimi ile faaliyetine başlamıştır. Firma sürekli teknolojisini yenilemiş ve kapasitesini artırmıştır. Günümüzde PE Film, PE Torba, PE Shrink, PE Sera Örtüleri üretimi ve satışı konusunda ülkemizin önde gelen kuruluşları arasındaki yerini almıştır. Verim Plastik, yıllık üretim kapasitesi 30.000 tondur. 2001 yılı için kapasitenin %70 oranında kullanılması tahmin edilmektedir.

Ürünler

Zirai amaçlı ürünler:
UV Katkılı Sera Örtüleri(9,12,18,24,30,36 ay dayanıklı)
Verim Power 2000 Sera Örtüsü(UV+IR+Antifog+Antivirüs özellikli)
PE Film (Katkısız)
PE Solarizasyon Filmi
PE Isı PErdesi
PE Malç Film
PE Sebze Torbası

Endüstriyel amaçlı ürünler
PE Shrink Film
PE Palet Shrink (UV katkılı veya normal)
PE Torba
PE Tabaka
PE Film

Şirket üretim potansiyelinin %70'ini UV Katkılı Sera Örtüleri için yapmaktadır.

Plastik Tüketimi

Verim Plastik, yılda ortalama 25-30,000 ton PE tükettiklerini ve bunun tüketimin gelen talepler doğrultusunda değiştiğini belirtiyor. Verim Plastik, 2001 yılında üretim kapasitesinden %70 kadar faydalandıklarını da belirtti. Verim Plastiğin ekonomik kriz nedeniyle revize ettikleri bugünkü üretim kapasitesi günde 70 ton kadardır.

Yukarıda belirtilen tüketimin %90'ını LDPE oluştururken %8'ini LLDPE ve geri kalan küçük kısmını da HDPE oluşturmaktadır. Geçen yıl, Verim Plastik üretim gücüne, iki yeni makina daha katarak kapasitesini %12 arttırmayı hedefledi. Her ne kadar ekonomik kriz bu sene üretimi etkilesede, Verim Plastik, Haziran - Temmuz dönemi üretimlerinin, Sera Örtüleri talepleri arttıkça geçen sene aynı dönemden daha fazla olacağına inanmaktadır.

Tedarik Kaynakları

Verim Plastik, LDPE ihtiyacının %30'unu Petkim'den karşılamaktadır. Ancak LLDPE yerli pazarda üretilmediği için bu ihtiyacını yabancı üreticilerden karşılamak durumundadır.

Geri kalan %70'lik LDPE ihtiyacını çoğunlukla Avrupa'dan karşılayan şirket, bazı dönemlerde Suudi Arabistan ve Azerbeycan gibi kaynaklara yönelirken, Azerbeycan'dan sağladıkları ürün miktarının oldukça düşük olduğunu da belirtmeden geçmiyor.

Verim Plastik, ürünü çoğunlukla spot pazardan karşılıyor. Buna rağmen, Verim Plastik, tedarik kaynaklarını daha da genişletmek amacını güderken, bu kararın Avrupa'dan hazır PE bulmakta çektikleri güçlükten kaynaklandığını da belirtiyor. Ekonomik krizden bu yana, Verim Plastik her ne kadar masraflarını kısmış olsa bile, ihtiyaçları olduğunda hemen ürün bulamamaktan şikayetçi. Verim Plastik, bunun sebebinin krizden ziyade Avrupalı üreticinin ürünlerini kendi iç pazarına öncelikle dağıtmasından dolayı olduğunu belirtiyor. Bu durum yerli üreticiyi PE ihtiyacını karşılamak için yeni pazarlar aramak durumunda bırakıyor.

Ürün Spesifikasyonları

Bütün ürettikleri ürünlerde kaliteyi birinci planda tutan Verim Plastik, Türk ürünlerle Avrupa menşeili ürünler arasında herhangi bir kalite farkı bulunmadığını da belirtiyor. Hem sera örtülerinde hem de shrink film üretiminde kullanılan PE , sera örtüleri için çok yumuşak olmamak durumundayken, shrink film için hem yumuşak hem de şeffaf olmak durumunda. LLDPE'i LDPE ile karıştırabilen ve daha dayanıklı filmler üretebilen Verim Plastik, aynı LDPE'yi sera örtüleri içim kullanamadıklarını, çünkü UV ışınları karşısında ömrünün kısaldığını ifade ediyor.

Sera örtüleri üretiminde hemen heryerden hammadde sağlayabilecekken, alışılagelmiş kaynaklardan yaralanmayı tercih eden Verim Plastik, zaten 3 sene kadar ömrü olan bu ürünün kalitesinden emin olmak durumunda olduğunu, bundan dolayı da alışageldikleri kaynakları terketme ve yeni arayışlar içine girme riskini göze almadıklarını da belirtiyor.

Büyüme Planları

Geçen yıl, Verim Plastik üretim gücüne, iki yeni makina daha katarak kapasitesini %12 arttırmayı hedefledi. Her ne kadar bu eski bir yatırım olarak görünsede, Verim Plastik şu anda ileriye yönelik herhangi bir genişleme planı yapmıyor. Ancak teknolojik gelişmelere paralel olarak yatırımlarını planlayabileceklerini de belirtiyor. Bunlara ek olarak Verim Plastik, ziraat sektöründeki gelişmelere paralel olarak genişlemekte olan bir yapıya sahip olduklarını da ekliyor.

Piyasa Koşulları

Haziran ve ekim aylarında Verim Plastik, Sera örtüleri talebinde gerçek bir patlama yaşıyor. Bu talepler doğrultusunda 2001 Haziran ayı üretimi de diğer aylara nazaran oldukça fazla. Hatta üretimin geçen senenin haziran ve temmuz rakamlarının bile üzerinde olduğunu ifade ediyorlar.

Petkim'in en son yaptığı fiyat açıklamalarından sonra fiyatlarda hafif bir artış bekleyen Verim Plastik, Haziran ayında yapılan taleplerin çok tatmin edici olmasından dolayı biraz ürün ithal etme yoluna gidebileceklerini açıkladı. Verim Plastik, Avrupalıların, Petkim fiyatlandırmalarını çok yakından takip ettiğini, yerli üreticinin ne yaptığının çok önemli olduğunu belirtiyor.

ChemOrbis/Internet Stratejisi

Verim Plastik interneti işlevsel bir biçimde kullanılmak amacını güdüyor. Kendilerine ait bir pazarlama web sitesini açmak üzere çalışmalarda bulunuyorlar. İnternet'in pazarlama için en büyük güç olduğuna inanıyorlar. Belki henüz iç Pazar için bu tür bir sitenin gerekemediğini düşünen Verim Plastik, ihracat için bir web sitesinin büyük prestij olduğunun farkında.

Verim Plastik, ChemOrbis kanalı ile piyasa hakkında ihtiyaç duydukları bilgilerin tümüne kolaylıkla ulaşabildiklerini ve sunulan içeriğin çok yardımcı, doğru ve tatmin edici olduğunu söylemektedir.Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com