ChemOrbis
Fırat Plastik

19/07/2001 (00:00)


Üye Profili - Fırat Plastik19/07/2001

Kısa Tarihçe

Fırat Plastik 1972 yılında plastik borular üreterek faaliyetine başladı. Fırat Plastik, Ankara ve İstanbul'da fabrikaları bulunan bir aile şirketidir.

Fırat Plastik, Türkiye'nin plastik boru imalatında en büyük pazar payına sahip olan ve aynı zamanda üç büyük profil üreticisinden biridir. Ürün yelpazesi inşaattan otomotive, ziraatten ev ürünlerine kadar geniş bir alanda kullanılıyor.

Fırat Plastiğin işçi istihdamı sezona göre 550 ile 400 kişi olarak değişiyor.

Ürünler

PVC Borular
PP Borular
PE Borular
Pex Borular
FKS Borular
Doğal Gaz Boruları
Çatı Olukları
Sulama Boruları
Damla Sulama Boruları
Hortumlar
PVC Kapı ve Pencere Sistemleri

Plastik Tüketimi

Fırat Plastiğin üretim yelpazesi 4000 kadar ürünü kapsıyor. Fabrikanın şu anki üretim kapasitesi yıllık 100 bin ton kadar ancak tesis çifte vardiya ile çalışılınca bu kapasiteyi 125 bin tona çıkarabiliyor. Üretimin ayrıntılı açıklaması şöyle:

40,000 ton profil
50,000 ton PVC boru
10,000 ton temiz su borusu
10,000 ton enjeksiyon ürünleri
10,000 ton hortum vb.

Tüketim kapasiteleri ise;

60% PVC
15% PP
25% PE

Fırat Plastiğin alım dökümü ise ;

30,000 ton/yıl PVC
10-15,000 ton/yıl PE
(80-90% HDPE ve 1,500-2,000 ton/yıl LLDPE)
10,000 ton/yıl PP

Tedarik Kaynakları

Fırat Plastik yüksek oranda olmasa da, hammadde ihtiyacının bir bölümünü Petkim'den karşılıyor. Çeşitli nedenlerden dolayı ihtiyacının büyük bir kısmını ithalat yoluyla kapatıyor. Fırat Plastik ithalatta Avrupa'dan, Hollanda, Belçika, Fransa, Finlandiya ve Almanya ile çalışmayı tercih ediyor.

Random copolimer ihtiyaçlarını Türkiye'de üretilmediği için dışarıdan karşılayan Fırat Plastik, 500 tonu geçmeyen yıllık homopolimer ihtiyacını da Petkim'den karşılıyor. PVC ihtiyacı için hem Petkimi hem de ithalat kaynaklarını kullanan Fırat Plastik HDPE için da Petkimi kullanırlen LLDPE burada üretilmediği için yine ithalat kaynaklarına yöneliyor.

Fırat Plastik, Petkim'im bürokratik tutumunu ve fiyat politikasını tasvip etmiyor ve eleştiriyor. Avrupa ile çalışmayı hem kalite hem de ürünlerin teslimatının çabuk ve temiz olması açısından tercih ettiğini belirten Fırat Plastik, Ortadoğu veya Uzakdoğu gibi seçeneklerinde olduğunu ancak uzun süren teslimat süresi ve kırtasiye işinin fazlalığı yüzünden tercih etmediklerini de ekliyor.

Ürün Spesifikasyonları

Fırat Plastiğe göre satınalma kararları verilirken ürünün kalitesi ve fiyatı çok belirleyici bir sebep. Eğer yeni bir kaynak ile iş yapılacaksa ilk önce bu kaynaktan 1 ton kadar örnek alınarak laboratuvarlarında teste tabi tutuyorlar. Sonuçtan memnun kalındığında 20 feet'lik bir konteyner dolusu ürünle deneme ürünleri üretiyorlar. Eğer burada elde edilen sonuç yine tatminkar ise, Fırat Plastik ürünlerini test ettiği firma ile geleceğe yönelik diyaloglara giriyor.

Büyüme Planları

Fırat Plastik, çok yakın bir gelecekte bugün sahip olduğu kapasitenin üç misline ulaşmayı hedefliyor ancak bunun için kesin tarih belilememiş. Bu büyümeden özellikle PE grubunun etkileneceğini de belirtiyor.

Piyasa Koşulları

Fırat Plastik, bugünlerde taleplerin biraz daha artmaya başladığını söylüyor. Esas ağırlık olarak inşaat sektörüne yönelik oldukları için bu sektörün şu anda Türkiye'de yaşadığı büyük problemler olduğundan söz eden Fırat Plastik, bundan dolayı hedeflerinin büyümekten ziyade 2001 yılının sonuna kadar geçen yıl sahip oldukları pazar payını korumak olduğunu da belirtiyor.

Fırat Plastik, yakın bir zaman içinde karlılık oranlarına göre bu sektörde bir talep daralması yaşanmış olsa bile, uzun vadeli olarak bakıldığında Türkiye'deki nüfus artışı ile birlikte pek çok yapı inşa edilmeye başlanacağından dolayı, inşaat sektörünün de buna doğru orantılı olarak bu krizi atlacağını savunuyor.

Hammaddeler konusunda, PE ve PP'de şu anda sabit seyreden fiyatlara karşılık PVC fiyatlarında bir artış söz konusu olacağını ifade eden Fırat Plastik gelecek için bir belirleme yapmıyor.

Fırat Plastiğin ihracat kapasitesi, 2000 yılında 6 milyon dolara ulaştı. 2001 yılı için hedefleri, 10 milyon dolar. İhrac ettikleri ürünlerin yüzde 80'ini borular oluşturuyor geri kalanı yüzde ise ise profil.

Belçika, fransa, Almanya, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Makedonya, Bosna Hersek, Yunanistan, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kenya, Çin, Türki Cumhuriyetler, Brezilya, Arjantin ve Rusya Fırat Plastiğin ihracat noktalarını oluşturan ülkeler.

ChemOrbis/Internet Stratejisi

Pazarlama politikasını desteklemek amacıyla Fırat Plastiğin bir web sitesi var. Potansiyel müşterilere karşısında, İnternet olgusunun pazarlama stratejilerini destekleyici bir güç olduğuna inanıyorlar.

Fırat Plastik, ChemOrbis'in sektör içinde öncülük ettiği görevin bilincine vardığını belirtiken bu azmin arkasında olduğunu belirtiyor. Fırat Plastik, ChemOrbis kanalı ile piyasa hakkında ihtiyaç duydukları bilgilerin tümüne kolaylıkla ulaşabildiklerini ve sunulan içeriğin çok yardımcı, doğru ve tatmin edici olduğunu da ekliyor. İçerik ve sektörel haber konusunda ChemOrbis'in gösterdiği titizliği gerçekten takdir ettiklerini de belirtiyorlar.Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com