ChemOrbis
Continental Industries Group Inc.

17/08/2001 (00:00)Kısa Tarihçe

Merkezi ABD'nin New York şehrinde bulunan Continental'in İstanbul 'da kendi temsil ofisi bulunuyor. 1983'te kurulan şirketin uluslararası ticarette gelişmesi dünyaya yayılmış anahtar ticaret merkezleri sayesinde gerçekleşmiş. Continental'in ABD'nin Houston, Hollanda'nın Amstelveen, Rusya'nın Moskova ; ve Endonezya'nın Jakarta şehrinde olmak üzere bir çok ofisi bulunuyor.

Continental, ürünler ve küresel pazar hakkındaki derin tecrübesi ve bilgisi sayesinde tedarikçileri ve müşterileri arasında bağlantı kurarak rekabetçi fiyatlar sunabiliyor.

İstanbul ofisinde dokuz çalışanı ve kiraladığı üç depo ile şirketin ortama iş hacmi 45-50,000 ton olarak bildirilirken şirket Türkiye'deki ekonomik krize rağmen 2001'den 50,000 tonluk bir iş hacmi bekliyor.

Ürünler

Toplam satış hacmi 45-50,000 tons/yıl olan şirketin plastik, kimyasal ve mühendislik plastiği işleminde toplam oran:

35% - PP
20% - PE
25% - PVC
5% - PS
15% - kimyasallar ve mühendislik plastiği

olarak belirtiliyor.

Plastik üretim yelpazesi aşağıdaki gibi ifade ediliyor:

PP

Homopolimerler: Enjeksiyon molding tipi, Film ekstrüzyon tipi, rafya tipi
Kopolimerler: Talebe bağlı

LDPE

Film ekstrüzyon tipi : Genel kullanım /yüksek şeffaflıkta , ağır işlerde kullanım için

LLDPE

Film tipi: Hekzen/Büten bazlı katkılı ya da katkısız

HDPE

Enjeksiyon molding tipi
Blow molding tipi
Boru tipi (basınçlı ya da basınçsız boru için)
Film tipi

PVC

K57-58 Şişe tipi ve boru için bağlantı elemanları, pencere profilleri
K65-67 Sert boru, calendaring, ekstrüzyon
K70-71 Kablo tipi/esnek uygulamalar
Dispersiyon /emülsiyon tipi
Mass tipi boru ve siding

PS

Kristal - orta mukavemet - antişok
Köpük üretimi , koruyucu ambalaj, ve tepsi için

Tedarik Kaynakları

Continental, PE ürünleri için Equate Petrokimya, PP ürünleri için Qurain Petrokimya Endüstrileri , EPS için BP Kimya, PVC için Zaklady Azotowe W Tarnowie-Moscicach SA ve masterbatch için Colores y Compuestos Plasticos SA şirketlerinin distribütörlüğünü yapıyor.

Yukarıda belirtilen kaynaklara ek olarak plastik materyaller için ana kaynak ülkeleri aşağıdaki gibi ifade ediliyor:

PP

ABD'li kaynaklar PP tedariklerinin %40'ını karşılıyorlar. Diğer üyelerimizin de belirttiği gibi Rusya eskiden geniş bir tedarik kaynağı iken yurtiçi talebinin artması sonucu Türkiye'ye yönelik tedarik azalmış. Ukrayna da daha önceleri büyük bir tedarik kaynağıyken ülkenin tedariği Rusya'ya yönelmiş. Geri kalan PP tedariği ise Avrupa, Romanya ve Bulgaristan olarak bildiriliyor.

Rusya'nın ihracatçı bir ülkeden ithalatçı bir ülke haline geçişini hakkında daha fazla bilgiyi, Petrokimya Rusya'nın parlayan yıldızı mı?)adlı ChemOrbis bülteninde bulabilirsiniz.

PVC

PVC tedariklerinin %40'ı İspanya'dan kaynaklanırken, %45'ı Polonya'dan ve geriye kalan oran ise Romanya'dan kaynaklanıyor. Şirket bazen ABD ve Venezuela'dan PVC tedarik ediyor.

PE

Şirketin LDPE ihtiyaçları Avrupa ve Azerbaycan'dan karşılanırken paylaşım oranları pazar koşullarına göre değişiyor. LLDPE alımı başlıca %90 oranında Kuveyt'den karşılanırken Brezilya'dan da bazı alımlar gerçekleştiriliyor. HDPE alımı da film ve blow molding için %80 oranında Kuveyt'den karşılanırken geri kalan oran Romanya, Rusya ve Avrupa'dan karşılanıyor. Şirket Ortadoğu kaynaklı tedariğin yüksek ulaşım masrafları ve gümrük masraflarından dolayı Avrupalı tedariğe oranla daha az rekabetçi olduğunu belirtiyor.

PS

Continental BP Kimya'nın Avrupa'daki EPS distribütörlerinden biri. Kristal PS ve antişok PS tedariği Hırvatistan, Rusya ve Bulgaristan'dan sağlanıyor.

Büyüme planları

Şu anda şirket özellikle ekonomik kriz ve hızla değişen plastik pazarı koşullarından dolayı stok yapmamayı tercih ediyor. Bununla birlikte şirketin gelecekteki büyüme planı giderek gelişen ürün dağıtımından dolayı ekstra depo kullanımına gitmek olarak ifade edilebilir.

Piyasa Koşulları

Continental PP fiyatlarının ABD ve Güney Asya'daki artışının sabit olarak seyrettiğini belirtiyor. Bununla birlikte Amerikalı PP kargolarının $480/ton seviyesinden CFR Türkiye olarak satıldığı belirtiliyor. Yaklaşık 15,000 tonluk ABD menşeili PP'nin daha çok son kullanıcılara satıldığı ifade ediliyor. Bununla birlikte bir çok kullanıcı ABD menşeili materyallerin gelmesini bekleyemediklerinden dolayı geçtiğimiz ay ekstra miktarlarda materyal alışı yaptılar. Öte yandan Petkim'in elindeki stokun tükendiği ve ve yurtiçi piyasada stok kalmadığı yönünde görüş bildiriliyor. Bu yüzden Türkiye'de fiyatların yükseleceği ancak yükselmeden önce alçalabileceği belirtiliyor.

Talep cephesine gelince rafya ve elyaf tipi materyalin piyasasının Mersin ve Gaziantep'te gerçekleşen hareketli ticaretle çok iyi duruma geldiği belirtiliyor. Enjeksiyon molding talebinin ise sakin seyrettiği bildiriliyor.

PVC piyasası için ise şu anda materyal sıkıntısı çekildiğinin gayet açık olduğu ve pazarın değişim içerisinde olduğu belirtiliyor. Continental fiyattaki yükselmenin talepten çok psikolojik nedenlerden ötürü gerçekleştiğini belirtiyor. Asya'dan PVC alınmadığını çünkü fiyatların zaten çok yüksek olduğu, ve Avrupalı üreticilerin fiyatı ton başına en az $50 oranında arttırabileceği belirtiliyor.

Continental Türkiye'deki traderların çoğunluğunun belirttiği gibi Türk LDPE pazarının "ölü" olduğunu ifade ediyor. Belirtilene göre bir çok alıcının makinesini LDPE'den HDPE ye ayarladı. LDPE piyasasına giriş yapan yeni şirket olmadığını belirten şirket bununla birlikte HDPE piyasasında yeni şirketler olduğunu belirtti.

Şirket Türkiye'de BP EPS ürünlerinin aktif pazarlamasını gerçekleştiriyor. Türkiye'deki EPS pazarının 2000 için 30,000 ton civarında işlem hacmi gerçekleştiğini ve EPS'nin yeni inşaatlarda izolasyon maddesi olarak kullanılabilmesini onaylayan yeni yasa sayesinde pazarın büyümesinin beklendiğini belirtiyor. Eylül ayında son halini alacak olan yasa, XPS ile birlikte EPS kullanımına da izin veriyor. İnşaat sektörünün ağırlıkla EPS kullanacağı farzedilirse bu materyalin satışlarında büyük artışlar olacağı düşünülüyor. Avrupalı üreticilerin Eylül ayında fiyatları arttıracakları ancak bu ay içinde Petkim'in EPS fiyatlarını daha da düşüreceği tahmin ediliyor.

ChemOrbis/Internet Stratejisi

Şirket İnternet'in plastik ürünlerden çok kimyasal ürünler konusunda satış açısından yeni kapılar açtığını düşünüyor. İstanbul ofisi ABD'deki merkez ofis tarafından yürütülen İnternet stratejisini aynen uyguluyor. Continental'in dünyadaki plastik açısından endüstriyalize olmuş tüm büyük yörelerinin ve pazarlarının durum ve koşullarını özet olarak bildiren ve şirketin sattığı ürünler hakkında bilgi alabildikleri bir web sitesi var.

Continental'in Türkiye ofisi ChemOrbis'e üye olma nedenini elektronik ticaret kavramının çok yeni olmasından dolayı daha çok içeriğe ulaşmak olarak belirtiyor. Şirket yetkilileri yerel olarak faaliyette bulunan temsilcilerden biri oldukları için kendileri gibi traderların için en önemli hususun bilgi olduğunu ifade ediyorlar. Önemli kararlar verebilmek için güncel bilgilere ihtiyacı olan şirket ChemOrbis'in bu tarz bilgilere ulaşmak için kendilerine yardımcı olduğunun altını çiziyor.Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com