ChemOrbis
Bora Plastik

06/09/2001 (00:00)Kısa Tarihçe

1963 yılında kurulmuş olan Bora Plastik ilk günden beri yüksek kalitede plastikten mutfak, banyo ve ev eşyaları üreten bir firma. Zaman içerisinde gelişen üretim teknolojisini üretimine başarı ile entegre eden şirket bu sayede piyasada kaliteden ödün vermeyen tavrı ile tanınıyor. Tamamen aile şirketi olan Bora Plastik İstanbul'da faaliyet gösteriyor.

Firmanın senelik 3000 tona yakın kapasitesi var. Şirketin Genel Müdürü Mustafa Kemal Bora tam kapasite ile çalışıldığında kapasitenin 5000 tonu aşabileceğini ifade ediyor.

Ürünler

Bora Plastik mutfak, banyo ve ev eşyaları üretiyor. Şirketin ürettiği ürünler sırasıyla;

Geniş alanda kullanılabilen kova çeşitleri (çöp, sıvı kullanımı v.b.)
Çeşitli eşya saklama dolapları (çekmeceli dolap, ayakkabılık, sepet)
Mutfak servis setleri (spatula, kepçe, vb.)
Mutfak gereçleri (buzluk, huni, süzgeç, kaşıklık, ölçü kapları, tabaklar, tabaklık, çerezlikler, sebzelik, ekmeklik, narenciye sıkacağı, sürahi, mutfak askıları,rende, lavabo pompası ve gaz tüpü gereçleri)
Diğer tür ev gereçleri (wc takımları, askı, faraş, tas, maşrapa)

olarak belirtiliyor.

Plastik Tüketimi

Bora Plastik'in senelik alımının %85'ini polipropilen oluşturuyor. Şirket geriye kalan %15'lik alımını PS ve PE olarak alıyor. Senelik 3000 ton polipropilen alımı yapan şirketin diğer materyal tedariği aldığı siparişe göre gerçekleşiyor. Şirket Genel Müdürü Mustafa Kemal Bora krizin her sektörde olduğu gibi plastik sektöründe de de etkili olduğunu belirterek işlerin iyi gittiği sezonda bu alım rakamının 5000'lere ulaşabildiğini belirtiyor.

Tedarik Kaynakları

Şirket random, blok ve homopolimer tipi PP materyali satın aldığı için bunları BP, Borealis, Elf-AtoChem'den almayı tercih ediyor zira Petkim bu tip materyal üretmiyor. Şirket Doğu Avrupa menşeili polimer almayı tercih etmiyor. Bora Türk piyasasındaki Doğu Avrupa menşeili materyalin kalitesini yeterli bulmadıklarını belirtiyor. Şirket vesaik mukabili çalışmayı tercih ediyor ancak ekonomik krizin baskısı yüzünden 2-3 aydan beri peşin ödemeli çalışmak zorunda kaldıkları belirtiliyor.

Ürün Spesifikasyonları

Bora Plastik büyük parça da ürettiği için yüksek melt endeksli materyal kullanmayı tercih ediyor. Şirketin daha çok Avrupa menşeili ürün almasının nedeni belirtilen şirketlerin üretim sırasında kullandığı teknoloji sayesinde ürettikleri materyallerin dayanıklılık seviyesinin yüksek olması. Bora Plastik kalite ve dayanıklılıktan ödün vermemek için gerekli dayanıklılık katsayısını tutturamayan materyal satın almıyor. Ürünün nakliyat sırasında ve kullanımında mukavemetinin yüksek olması ve kaliteden ödün vermemek için şirket emsallerinden daha pahalı ancak daha nitelikli ürünler satın aldığını belirtiyor. Şirket kullandığı boyaların gıda tüzüğüne uygun olduğunu belirterek bu sayede aynı zamanda insan sağlığına da saygılı ürün ürettiklerinin altını çiziyor.

Büyüme Planları

Şirket Avcılar'da bulunan dolum tesislerinde şu anda genişletme yapmayı düşünmüyor. Ancak Genel Müdür Bora, bu sektörde üretim makinalarına yatırım yapılmadığı takdirde uzun soluklu olmanın imkansız olduğunu belirtiyor. Şirket şu anda enjeksiyon makinelerinde tamamen bilgisayar destekli sistemlere geçmeyi hedefliyor. Bora Plastik bu hafta içerisinde bilgisayar destegi ile yenilediği bir makinasının testini gerçekleştirmekte.

Piyasa Koşulları

Şirket ağırlıklı olarak polipropilen satın aldığı için Genel Müdür Bora polipropilen pazarı konusunda yorum yapmayı tercih ediyor. PP piyasasının durgun olduğunu belirten Bora Avrupalı üreticilerin fiyatı arttırma girişimlerinin ancak "sentetik" bir baskı yaratabileceğini , tatil sezonunun sona ermesiyle sektörle ilgili gerçek bilgilere ulaşma zamanının geldiğini, aldıkları bilgilere göre mesela Almanya piyasasındaki durumun durgun olduğunu bu yüzden de artıştan çok fiyatlarda düşüş yaşanacağını belirtiyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Bora Plastik İnternet'in tanıtım ve ticaret konusunda önem verdiklerini ifade ediyor. ChemOrbis üyesi olmaktan memnun olduklarını belirten Bora şirketin ürünlerini tanıtmak amacıyla kurduğu bir İnternet sitesine sahip olduğunu bildiriyor. Dünya çapında gelişen yeni ticaret şekilllerine kayıtsız kalınmaması gerektiğini bildiren Mustafa Kemal Bora e-ticaret ve elektronik ihale ortamının daha da yaygınlaştığı takdirde büyük kazanç ve kolaylık sağlayacağını bildiriyor.

ChemOrbis içeriğini düzenli olarak takip ettiğini belirten Mustafa Kemal Bora bu sayede dünyadaki kimyasal gelişmeleri ve e-ticaret konusunda daha fazla bilgi sahibi olduklarını ifade ediyor.Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com