Skip to content

İnteras KimyaKısa Tarihçe

İnteras 1985 yılında bir kimya ticaret şirketi olarak kuruldu. İş hayatına tekstil, deri, kağıt kimyasalları ve diğer ürünleri Türkiye’den İran ve Irak’a ihracat ile başlayan şirket daha sonra petrokimyasallar, özellikle de Petkim’in ürünlerini ABD ve Avrupa’ya ihraç etme üzerine odaklandı.

Daha sonra Occidental şirketinin temsilcisi olan şirket, Hellenic Petroleum’un da özel temsilcisi oldu. Bugünlerde İnteras, Hellenic ile yakın ilişkiler içerisinde.

Şirket ayrıca İspanyol Interquisa SA ve Sumitomo Durez’in de temsilciliklerini gerçekleştiriyor. Bugünlerde odaklandığı ana iş dalı ise ise plastikler, solventler, petrol ürünleri ve mesela su arıtmada kullanılan bazı özel kimyasallar olarak kendini gösteriyor. Interquisa ile ilişkileri içerisinde elyaf ve boya için kimyasallar tedarik de eden şirket Sumitomo Durez aracılığıyla da molding bileşimleri tedarik ediyor.

İnteras, arkasında Hellenic gibi bir üretici olduğundan bu yana Türkiye’deki her büyüklükteki şirkete tedarik sağlayabiliyor. Şirket hacim ve teslim metodları konusunda esnek olduğu gibi birlikte çalıştığı üretici coğrafi olarak yakın olduğu için kamyon ve küçük hacimli gemi imkanı da var.

Ürünler

İnteras plastik sektöründe talebe göre bütün ürün yelpazesinde tedarik sağlayabilen bir şirket ancak odaklandığı ana dallar ise sırasıyla PVC, BOPP ve PP olarak ifade ediliyor.

Senelik toplam iş hacmi ise aşağıda belirtiliyor:

PVC – 20,000 - 30,000 ton/yıl
BOPP – 5,000 - 7,000 ton/yıl
PP – henüz bilinmiyor, bugünlerde yeni fabrikanın faaliyete geçmesi bekleniyor

Tedarik Kaynakları

İnteras Hellenic ile olan ilişkileri sayesinde PVC ve PP piyasaları üzerine odaklanabiliyor. Şirket Hellenic’i arkasında hissettiği için miktar, güvenilir teslimat ve çabuk teslim gibi avantajlardan yararlanıyor. Bu sayede de müşterileri ile uzun süreli iş ilişkileri kurabilmekten mutluluk ve onur duyuyorlar. İnteras iş dünyasında güvenilir ve hızlı bir şirket izlenimi sergiliyor.

PP konusunda önümüzdeki haftalarda inşası yeni tamamlanmış olan ve bir kaç hafta içerisinde faaliyete geçecek bir Hellenic fabrikası gündemde. Bu fabrikanın senelik kapasitesi 210,000 ton/yıl olarak ifade edilirken hedef pazar olarak Türkiye pazarı gösteriliyor ancak yetkilinin ifadesine göre Türkiye’ye gelecek hacmin miktarını söylemek için henüz erken.

İnteras tedarikçisinin BOPP fabrikasının henüz tam kapasiteye ulaşmadığını ancak BOPP işinin zamanla geliştiğini ifade ediyor. Şirket Türkiye’nin BOPP tüketiminin senelik 40,000 ton olduğunu ancak ambalaj sektörü sayesinde bunun hızla arttığını belirtiyor.

Büyüme Planları

Şirketin üzerine odaklandığı ilk genişleme ana tedarikçisi olan Hellenic’in yeni inşa ettiği PP fabrikası olarak karşımıza çıkıyor. Üretimin önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde başlayacağı bildiriliyor.

Şirket genel olarak bir çok proje üzerinde çalıştığını ve plastik, kimya ve petrol ürünleri açısından nitelik ve nicelik konusunda kendisini geliştirmeye devam ettiğini ifade ediyor.

Piyasa Koşulları

İnteras Eylül, Ekim ve Kasım aylarının geleneksel olarak Nisan, Mayıs ve Haziran ayları gibi PVC sezonu olduğunu belirterek talepte şu anda artmalar kaydedildiğini belirtiyor. Buna ek olarak özellikle materyal konusunda baskı olduğunu, bunun nedeninin ise bazı üreticilerin talebin arttığı şu dönemde pazar dışında kalmaları olarak belirtiliyor. Şirket yetkilileri fiyat konusunda artış beklediklerini ve şirket tekliflerinin yakında duyulacağını bilidiriyorlar.

PP konusunda ise şirket yetkilileri, bu yaz görülen önemli miktarda PVC miktarının şu anda azaldığını ve bu materyali tekrar yakın bir tarihte piyasada görmeyi belşemediklerini ifade ediyorlar. Avrupa için ise fiyatın $600/ton civarında olduğunu ve fiyatları artırmayı planladıklarını bildiriyorlar.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

İnteras İnternet ve iş dünyasına getirdiği yenilik ve avantajları özümsemiş bir şirket. Şirket Genel Müdür Ercüment Zağlı’nın ifade ettiğine göre “İnternet dünyadan haberdar olmanın olağanüstü bir yolu”.

İnandıkları ve geleceği gören yapısıyla İnteras sektörde şirket web sayfasına sahip olan ilk şirketlerden. Şirket Genel Müdürü Zağlı aynı zamanda ABD’li Onechem adlı ve kimya endüstrisi için sözleşme konusunda uygulamalı servis sağlayıcısı bir şirkette yatırımcı . Uygulama Servis Sağlayıcısı (ASP) modelinin alıcı ve satıcılara İnternet üzerinden anlaşma sağlamaları ve kontrat formüle etmeleri konusunda yardım eden, üretimden stoka bütün şirket operasyonlarında önemli yararlar sağlayan bir model.

İnteras Genel Müdürü Ercüment Zağlı B2B üzerindeki gelişmeleri yakın olarak takip ettiklerini ve başarılı olduğu takdirde bunun ilk saflarında yer alacaklarını belirtti. Bu nedenden dolayı ChemOrbis’e üye olduklarını belirten yönetici şirket olarak elektronik ticaretin sağladığı avantajlardan faydalanmak için hazır olduklarını ekliyor. Zağlı ChemOrbis’in ticaret konsunda sağladıklarıyla birlikte içeriğinden de avantakj sağladıklarını ifade ediyor. Şirket günlük piyasa analizlerini aralıksız takip ettiklerini belirtiyorlar.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin