ChemOrbis
Sarten

22/10/2001 (00:00)Kısa Tarihçe

Sarten Ambalaj 1972 yılında Çorlu’da kuruldu. Başlangıçta sadece teneke kutu imalatı yapan şirket daha sonra 1992’de plastik alanında blow moulding ürünlerin giderek geliştiğini görüp 1992 yılından itibaren bu alana yatırım yaparak blow moulding şişe ve kapakları üretmeye başlamış. Şirketin ürün yelpazesi oldukça geniş olmakla birlikte Sarten toplam satış rakamlarına bakıldığında sektörün liderlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sarten’in şu anda dördü plastik üretimi yapan toplam 7 fabrikası var. En yeni fabrika Bulgaristan’da kurularak bu ülkedeki satış ofisine destek vermeye başlamış. Blow moulding ürünlere ek olarak şirket PET şişe üretimi de gerçekleştiriyor. Şirketin yaklaşık 1000 çalışanı olduğu belirtiliyor.

Ürünler

Şirket teneke ambalajla birlikte aşağıdaki uygulama alanları için blow moulding şişe ve kapaklarını da üretiyor.

Motor yağı
Tarım kimyasalları
Ketçap
Ev bakım ürünleri
Şampuan

Tek ve çoklu katmandan oluşan plastik şişeler 20 ml’den 20 litreye kadar uzanan geniş bir hacim yelpazesinde üretiliyor. 3,4,5 ve 6 katmanlı koekstrüziyon şişeleri ise tarım kimyasallarından ketçap şişesine uzanan yelpazede 200 mililitreden 1 litre hacime kadar uzanan bir ürün gammında üretiliyor.

Sarten 28 blow moulding makinesi ile senede 29,750,000 şişe üretiyor.

Plastik Tüketimi

Sarten senede blow moulding tipi 2,600 ton/yıl HDPE tüketiyor. Bu rakamın 1,800 tonu Petkim tarafından karşılanırken 800 tonluk kalan kısım ise ithal kaynaklardan karşılanıyor. Şirket doğal olarak bu rakamın gelecek sene artacağını belirtiyor. Buna ek olarak 170 tonluk PP ve 50 tonluk bağ bandı satın alıyor.

Tedarik Kaynakları

Şirket Petkim’den başka Belçika, ABD, Romanya ve Ortadoğu’dan alım gerçekleştiriyor. ChemOrbis ihaleleri aracılığı ile Mısır’dan da yeni bir tedarikçi edinen Sarten, Petkim’den genelde memnun olduğunu, ancak müşterilerinin özel isteklerine göre gerekli olan özel materyalleri dış kaynaklardan temin ettiğini belirtiyor.

Ürün Spesifikasyonları

Sarten Petkim’in 464 ve 452 tipi HDPE materyalinden gayet memnun olduğunu, bu tarz materyalleri şampuan şişesi gibi son ürünlerde kullandığını ifade ediyor. Daha sert ya da daha yumuşak materyalleri müşterilerinin isteklerini tam olarak yerine getirebilmek için ithal ettiğini belirten şirket yetkilileri, bunun ithal malzeme ya da özel bir tür materyel isteyen müşterileri için gerçekleştirildiğini belirtiyorlar. Sarten ithal alımlarında sırasıyla kalite, fiyat ve teslimat süresine dikkat ettiklerini ifade ediyor.

Büyüme Planları

Bulgaristan’daki satış ofisini desteklemek amacıyla kurulan fabrikasının yanında şirket, diğer fabrikalarına yeni makine ya da üretim hattı konusunda devamlı yatırım yatırım yaptığını belirtiyor.

Piyasa Koşulları

Sarten Petkim’in HDPE fabrikasının kapanışı ve faaliyetinin gecikmesinden oldukça etkilendiklerini belirtiyor. Kendilerini kapanışa göre hazırladıklarını ancak Petkim’in teslimatının bir ay gecikmesinden dolayı dış tedariğe yöneldiklerini belirten şirket yetkilileri, istedikleri anda materyal bulma sıkıntısı yaşamışlar. Petkim’in kapandığı sırada bazı büyük PE üreticilerinin de kapandığını belirten Sarten bunun HDPE piyasasında sıkıntı yarattığını ifade ediyor.

Bugünlerde Ortadoğu’dan gelen tekliflerde artış gerçekleştiğini belirten Sarten yetkilileri bu materyalden genelde memnun olduklarını ancak Ortadoğulu üreticilerin Avrupalı üreticilerle rekabet edebilmeleri için ambalaj uygulamaları konusunda kalitelerini artırmaları gerekliliğine dikkat çekiyorlar.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Şirket yeni teknolojilere her zaman açık olduğunu ifade ediyor. Tanıtım ve pazarlama amaçlı kurulan bir web sitesine sahip olan şirket bununla birlikte özellikle teneke kutu konusundaki geniş ürün yelpazesinin online satış için oldukça karmaşık olduğunu belirtiyor.

Sarten ChemOrbis’te açtığı ihalelerin sonuçlarından oldukça memnun. Şirket şu ana kadar iki blow moulding HDPE ihalesi açtı. Özellikle ilk ihale alıcının yeni bir tedarik kaynağı da edinmesi ile online olarak başarı ile sonuçlandı. Şirket bütün potansiyel tedarikçileri fiziksel mekanda toplamanın imkansızlığına değinerek ChemOrbis’in ticaret modelinden memnun olduğunu, sanal ortamdaki ChemOrbis ihalelerinin imkansızı gerçekleştirerek gerçek dünyada gerçek faydalar sağladığını belirtiyor. Ek olarak şirket ChemOrbis temsilcileri ile ilk görüşmelerinde önerdikleri özelliklerin, sisteme eklendiğini de belirtiyorlar.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com