ChemOrbis
Sem Plastik

12/11/2001 (00:00)Kısa Tarihçe

Sem Plastik tarım makinelerinin üretiminde kullanılan parçaları enjeksiyon kalıplama yöntemi ile üretmek üzere 1975 yılında kuruldu. Şirket 1980 yılında, tarım makineleri parçaları üretiminde elde ettiği bilgi ve birikim ile çok hassas üretim ve kalite standartları gerektiren elektronik yan sanayii için yeni ürün çeşitleri geliştirmeye başlamış. Alcatel, Northern Telecommunications ve Termal gibi dünyaca bilinen firmaların temel tedarikçisi olan şirket, 1982 yılında uzmanlık bilgisi sayesinde tek kullanımlık plastik gıda ambalajları ve havayolları ikram setleri konusunda ürün yelpazesini geliştirmiş ve bu doğrultuda uzmanlaşmış.

Günümüzde sahip olduğu, biri Malatya diğeri ise İstanbul’da bulunan iki üretim fabrikası sayesinde Akdeniz ve Ortadoğu’ya yakın olması, şirketin bölge açısında stratejik bir öneme sahip olmasını sağlamış. Sem, Avrupa’nın konularında lider üreticilerinin makine ve kalıpları sayesinde hijyenik bir ortamda el değmeden tam otomatik makinelerde üretim gerçekleştirmekte. Şirket Avrupa’dan kalıp ithal etmekle birlikte, proje bazında üretim yapabilen bir kalıp üretme birimine sahip bulunmaktadır.

Şirket halen dünya çapında 380 şirkete hizmet etmekle birlikte bir çok uluslararası şirketin temel tedarikçiliğini yapmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi sayesinde yirmiden fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmede başarı sağlayan şirket, ISO 9000 için hazırlıklarını devam ettirdiğini ve sertifika alma aşamasında olduğunu belirtiyor.

Sem bir çok alanda öncü kuruluş olma özelliği de taşıyor. Türkiye’nin ilk kristal PS kap üreticisi olan şirket, ilk in-line tam otomatik levha-thermoform şekilleme hattını ülkeye getirmiş. Şirketin halen %100 Thermoform kristal PS bardak üreten ilk ve tek firma olduğu ifade ediliyor.

Ürünler

Üç ana üretim işleminden oluşan Sem imalat sistemi, ekstruzyon, thermoforming ve enjeksiyon kalıplama metodlarını içeriyor. Bu işleme metodları sırasında PP, PS, ABS, PVC, ve PET kullanılarak aşağıdaki ürünler üretiliyor :

PP, PS, ABS ekstrude levhalar
Thermoform içecek bardakları
Enjeksiyon kristal PS bardakları
Polikarbonat bardaklar
Tabaklar
Gıda kapları
Salata kapları
Sos kapları
Dondurma kapları
Kapaklar
İkram (catering) kapları
Tepsiler
Çatal, bıçak, karıştırıcı, pipet
Tek kullanımlık paketler
Marka baskılı ve dekoratif kaplar

Plastik Tüketimi

Sem şirketi, işlenmiş ve yarı işlenmiş ürün konusunda 4,800 tonu işlenmiş ürün olmak üzere toplam 7,800 tonluk kapasiteye sahip. 3,000 tonluk fazlalık ise diğer thermoformculara satılmak üzere yarı-işlenmiş ektrude levhalar şeklinde değerlendiriliyor. %70’lik plastik ihtiyacı polistren olan şirket, bu ihtiyacın %55’ini kristal PS ve %45’ini ise antişok PS olduğunu ifade ediyor. Sem’in geriye kalan %30’luk plastik ihtiyacı ise polipropilen ile karşılanıyor.

Tedarik Kaynakları

Sem Plastik dünyanın her yerinden gelebilecek her türlü teklife açık. Avrupa gibi oldukça rekabetçi bir piyasada faaliyet gösteren firma, Avrupa’da fiyatların devlet desteği alan yabancılar tarafından belirlendiğini, fiyat üzerinde çok az hakimiyetleri olan bir piyasada iş yaptığını belirtiyor. Bu sebepten dolayı tamamen girdi maliyetlerine odaklanma ve tedarik tarafında işi temelden sağlam tutmalarının gerekliliğini belirten şirket yetkilileri, girdi maliyetlerinin en önemli faktör olmasından itibaren en rekabetçi fiyatların bulunduğu spot piyasaya yöneldiklerini belirtiyorlar.

Ürün Spesifikasyonları

Sem polimer satın aldığında özellikle melt flow endeksine bakıldığını, üretilen kaba sağlamlık ve sıcağa dayanıklılık sağlayan gerilme katsayısı özelliğine de dikkat edildiğini belirtiyorlar. Bu faktörlerin son ürünün sıcak ya da soğuk sıvılarda kullanıldığında başarılı bir şekilde performanss göstermesi açısından önemli olduğu belirtiliyor.

Büyüme Planları

İçinde bulunduğumuz günleri iç ve dış piyasalarda “oldukça zor” günler olarak niteleyen Sem, her zamanki gibi makine yatırımı yapmaya devam edeceklerini belirtiyor. Diğer alternatifin devlet tarafından vergi olarak tahsil edilmesi olduğunu belirten yetkililer yeni makineleri her zaman tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Piyasa Koşulları

Şirketin ifadesine göre PS piyasasında fiyatlar yakın gelecekte de düşmeye devam edecek. Buna etkisi olan üç faktör olduğunu belirten Sem yetkilileri, ilk faktörün yaklaşan Ramazan ayının Türkiye’nin de içerisinde bulunan İslam dünyasında iş trafiğini azaltması olarak gösteriyorlar. Satış ekiplerinin sene sonu satış rakamlarına ulaşmak için gerçekleştirecekleri çabaların ve 11 Eylül öncesinde üreticilerin talebin artmasını beklemelerinden dolayı üretimi yeterli seviyede azaltmamalarından kaynaklandığını belirtiliyor.

Türkiye piyasasını etkileyen bir başka gelişmenin Çin’den gelen talebin istenen düzeyde olmamasından dolayı Hindistanlı üreticilerin Türkiye’ye agresif fiyatlarla gelmesi olduğu belirtiliyor. Sem yakında Avrupa’da üreticiler arasında özel bir toplantı yapılacağını ve yine yakın bir tarihte üretim kısıntıları, sorunları ve planlı bakımların gerçekleşmeye başlayacağını ifade ediyor.

Öte yandan ABD’deki terör olaylarının havayolu endüstrisini etkilemesinin kendileri için bir fırsat kapısı oluşturabileceğini belirten Sem yetkilileri, Avrupa’daki havayolu sektörü firmalarının eskiden tek bir firmadan ürün satın aldıklarını, ancak son gelişmeler ile maliyetin ön plana çıkmasıyla daha hesaplı üreticiler aramaya başladıkları, bunun da Sem için önemli bir iş fırsatı olabileceği ifade ediliyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Sem pazarlama amaçlı bir web siteleri olduğu halde Internet’e yeteri kadar odaklanamadığını ifade ediyor. Elektronik ticaret’te sunulan bir çok tedarikçi ve üçüncü kişilerden gelen teklif ortamı ile henüz yeterince ilgilenemediğini belirten şirket, yeni teknolojiyi kullanma ve öğrenme konusunda oldukça istekli. Yeni teknolojiler sayesinde istekleri etkileyen faktörlerin kontrol altına alındığı bir ortam olduğu için elektronik ticaret ile ilgilendiklerini belirten şirket yetkilileri ChemOrbis’in içeriğinden gayet memnun olduklarını ve yakında sitede hizmet vermeye başlayacak monomer takip bölümünü heyecanla beklediklerini belirtiyorlar. Şirket yakında bir ihale açmayı da düşünüyor.Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com