ChemOrbis
Mitsui & Co. , Ltd.

19/12/2001 (00:00)Küreselll Tarihçe

Mitsui & Co. mazisi yüz seneyi aşan, dünyanın en büyük metal, besin, kimyasallar ve diğer ürünlerin ticaretini yapan Japonca ismi ile “Sogo Soşa”larından, yani dev şirketlerinden biri olarak ifade ediliyor. Bu dev şirketi küçük bir profil sayfasına sığdırmak pek adil olmayacağı için Mitsui kendi sözcükleriyle şirketin faaliyet sahasını, uluslararası ticareti işlem servisleri sağlayarak kolaylaştırmak ve ithalat, ihracat yapmak ya da offshore ve yerli tüccarlara ulaşmak isteyen alıcı ve satıcıların arasında aracılık yapmak olarak ifade ediyor. Şirket Japonya ile birlikte bir çok ülkede yeni ticaret yolları oluşturarak yeni iş yatırımları yapmaktan ve endüstriyel sektörlerde yeni yatırımlar gerçekleştirmekten gurur duyuyor.25 Temmuz 1947’de kurulan Mitsui & Co dünya çapında 10,300 çalışana sahip. Japonya’da 33 ofisi olan şirketin 89 uluslararası ofisi bulunuyor. Denizaşırı şubeleri sayesinde 93 ülkeye yayılan Mitsui’nin tüm şube ve ortak şirketleri gözönünde alındığında toplam 882 rakamına ulaşılıyor.

Türkiye Tarihçesi

Şirketin Türkiye’deki tarihçesi 1956 yılında faaliyete geçen irtibat ofisi ile başlamış. Bu ofis 1988 yılında limited şirket haline gelmiş. Türkiye’de İstanbul, Ankara ve Tuzla Serbest Bölgesinde üç ofisinde 30’dan fazla çalışanı bulunan şirketin Türkiye ayağında geniş alana yayılan iş faaliyeti içerisinde kimyasallar, genel ticari ürünler, makine ve demir-çelik iş sahasını kapsayan ayrı bir departman bulunuyor. Mitsui eskiden ToyotaSA olan Türkiye Toyota’nın da %10 hissesine sahip. Şirket İzmirli Çolakoğlu şirketi ile de ortaklaşa gerçekleştirilen konteyner üreticisi MedUnion’da da aynı oranda pay sahibi.

Mitsui’nin kimyasal departmanı aşağıda bulunan başlıca sektörlerin de içerisinde bulunduğu toplam 20 iş dalına hizmet veriyor.

Bu sektörlerden bazıları:

Otomotiv
İnşaat
Ambalaj
Tekstil
Ayakkabı

sektörleri olarak ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak Mitsui Petkim için PE katalizörleri tedarik ediyor. Genişletilen Petkim PE fabrikası ve genişletilmesi düşünülen PP ünitesinde de Mitsui lisansı kullanılıyor. Şirketin zaman zaman Petkim’e VCM tedarik ettiği de biliniyor.

Ürünler

Mitsui Kimyasallar Bölümü, müşterilerinin ihtiyacı olabilecek hemen hemen her türlü ürünü tedarik edebilecek bir kapasiteye sahip. Bu ürünlerin dağılımı başlıca şu şekilde belirtiliyor:

Temel petrokimyasallar
Sentetik elyaf ara ürünleri
Plastik reçineler
Plastik ürünler
Özel kimyasallar (Fenol, TDI, MDI, ve LAB)
Yaşam Bilimleri Ürünleri (tarım/farmasötik kimyasalları, yem ve besin ilaveleri ve biyoteknolojik ürünler )
Özel plastikler (mühendislik plastikleri , elektronik sektörü için yapay elmas ve plastikler)
Gübre çeşitleri
Değişik endüstri alanları için inorganik basit hammaddeler ve yüksek performans ürünleri

Mitsui Türkiye’de yukarıda ifade edildiği gibi arzu edilen her türlü kimyasalı tedarik etmekle birlikte, şirketin satışlarının büyük kısmı üretimde kullanılan polimerlerle bağlantılı özel kimyasallar konusunda gerçekleşiyor. Mitsui ofisi ana ürünlerini aşağıda ifade edilen şekilde kategorize ediyor.

   1.  Otomotiv - Hollandalı Plalloy MTD B.V’den tampon için PP alaşımları, Japan Synthetic Rubber’dan EPDM kauçukları, Nippon-Zeon Lastik üreticisinden hidrokarbon reçineleri, Mitsui Takeda Chemicals’dan otomobil koltukları için PU sistemleri ve Denka Chemicals'dan kloropren kauçuğu.
   2.  İnşaat - Mitsui, Shintech ve Norsk Hydro ortak yatırımı olan Cires’den PVC, Kaneka Belgium’dan darbe değişkenleri, Kyowa/Kisuma Chemicals’dan alkamizer ve stabilizerler ve Toray/Soficar’dan karbon elyafı.
   3.  Ambalaj - Kuraray Group’un yan kuruluşu olan Eval Europe N.V’den bariyer reçineleri, Mitsui Chemicals Europe’dan bağ reçineleri, Mitsui Chemicals’dan çok sınırlı miktarda özel HDPE’ler ve değişik kaynaklardan sınırlı miktarda PP.
   4.  Tekstil - Mitsui BASF (MBD)’dan kumaş boyaları.
   5.  Ayakkabı Üretimi - Japan Synthetic Rubber’dan sentetik kauçuk,. Mitsui polibutadien kauçuk acentalığını yapan tek şirket olarak biliniyor. Değişik kaynaklardan da SBS sağlanıyor.

Mitsui Asya’da üretim gerçekleştirdiği ve Türkiye’ye yakın kaynaklar ile rekabetin, lojistik ve gümrük birliği yüzünden zor olmasından dolayı ülkemize çok sınırlı miktarda ürün polimerleri tedarik ediyor. Bununla birlikte Mitsui PVC operasyonlarını geliştirerek yakında yeni projeleri harekete geçirmeyi planlıyor. Bu planlara Portekiz’deki PVC üreticisi Cires de dahil.

  2002 yılında Türkiye’ye PVC Tedariği Hedefi

PVC 5,000 ton

Büyüme Planları

Mitsui’nin ifadesine göre şirket Türkiye’de iş dallarını geliştirme konusunda tamamen motive olmuş durumda. Türkiye ofisi özellikle son ekonomik krizden sonra değerleri göreceli olarak düşen Türk yatırımlarından dolayı yatırım olanaklarına eskisinden daha fazla odaklanmış durumda. Örneğin Mitsui, Türkiye’de ekonomik açıdan kötü geçen yıla rağmen ihracatta çok iyi rakamlara ulaşan yedek parça sektörü konusunda genişlemeyi düşünüyor. Bu alanın Mitsui’nin gerekli tüm hammaddeleri sağladığından beri odaklandığı bir sektör olduğu biliniyor.

Piyasa Koşulları

Türkiye ofisinden bir temsilci Türkiye perakende endüstrisindeki değişikliklerden dolayı geleceğin ambalaj endüstrisinde olduğunu belirtiyor. Süpermarket zincirlerinin buradaki rolünün giderek geliştiği, ürünlerin raf ömürlerinin giderek önem kazandığı ifade ediliyor. Bu nedenden dolayı Mitsui, EVAL Europe tarafından Belçika’da üretilen EVOH ürünlerinin piyasa liderlerinden biri olmasıyla birlikte bariyer reçineleri konusunda büyük bir büyüme gerçekleşeceğini öngörüyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Mitsui & Co şu anda dünyanın bilişim teknolojisi temeline dayanan ve iş dünyasında da bu sayede endüstriyel devrim yaşandığı gerçeğine inanan kuruluşlardan. Şirket yeni teknoloji sayesinde şirketin kendisini yeniden yaratabileceğine ve yeni anlayışlara yönelebileceğini düşünmekte.

Türkiye ofisinden bir temsilci İnternet’i özellikle araştırma konusunda yoğun şekilde kullandıklarını belirterek İnternet’in bilgi toplama ve paylaşma konusunda büyük bir fırsat olarak gördüklerini belirtti. Mitsui’nin şirket olarak müşterilerine İnternet üzerinden ürün sunduğunu ifade eden yetkili bu nedenden dolayı ihalelere katılarak zaman içerisinde bu konuda aktivitelerini artırmayı planlıyor.Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com