ChemOrbis
Cana Plastik

13/02/2002 (00:00)Kısa Tarihçe

İstanbul'daki Cana Plastik'in ofisi plastik ticaretinin kalbinin attığı Mercan'da bulunuyor. Yedi yaşından beri plastik işinin içinde olan şirket Genel Müdürü Adnan Mete, şirket geçmişinin babasının 1960 yılında sektördeki ilk plastik işleyicilerden biri olarak enjeksiyon kalıp mutfak gereçleri üretimi yapmaya başlamasına dayandığını belirtiyor. Daha sonraları blow molding yöntemiyle büyük şişeler ve enjeksiyon kalıp yöntemiyle TV kasası üretimine geçilirken, 1990 yılında işin üretim kısmının satılmasının ardından aynı yıl içinde Cana Plastik şirketi, daha önce Gözde Plastik adıyla kendi şirketini kurmuş olan Adnan Mete tarafından kuruldu.

Cana Plastik, işe yurtiçindeki traderlardan yerli materyal alıp yurtiçi distributörlere satarak başladı. Şirket başlarda her türlü plastik materyali alıp satarken, beş altı yıl önce ithalatçı konumuna gelerek, çok hızlı büyüme potansiyeli olan ve yaygın bir biçimde kullanılan PP materyalinde uzmanlaşmaya gitme vaktinin geldiğine karar verdi. Cana plastik, ağırlıklı olarak rafya ve enjeksiyon molding tipi materyal odaklı çalışıyor. Beş çalışanı bulunan şirket genellikle İstanbul çevresine satış yapıyor.

Şirketin Genel Müdürü Adnan Mete, Cana Plastik'in bu sektörde eskiye dayanan bir geçmişe sahip olan ciddi ve güvenilir bir şirket olduğunu vurguluyor. Şirket, satış hacmini kar marjları üzerinden artırmak istediği için genellikle rekabetçi fiyatlar teklif ediyor. Şirketin geçmişi plastik üretimine dayandığı için şirket, alıcılara doğru materyali seçme konusunda yardım etme sorumluluğunun gereğini tam anlamıyla yerine getirmeye çok dikkat ediyor. Cana Plastik, dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeyi ve alıcılarını hangi materyali kullanmaları gerektiği konusunda bilgilendirmeyi görev sayıyor. Bu doğrultuda, Cana Plastik'in, üç yıl önce kendi alıcılarının ihtiyaçlarına en uygun materyal tipi olduğu için enjeksiyon molding tipi materyali onlara ilk olarak tanıtan firma olduğu belirtilirken, alıcıların bundan sonra bu materyal tipini rafyaya tercih ettiği ifade ediliyor. Cana Plastik üç yıl önce önemli miktarlarda Romanya menşeili enjeksiyon molding PP satan ilk firma olurken, şu anda piyasada bu ürünü satan bir çok satıcı bulunuyor.

Ürünler

Cana Plastik özellikle polipropilen odaklı olarak çalışıyor. Firma iki tip holopolimer PP satışı yapıyor - rafya ve enjeksiyon molding.

Plastik Hacmi

Firma, ayda 1,000-2,000 ton hacminde rafya ve enjeksiyon tipi PP ticareti yapıyor.

Tedarik Kaynakları

Cana Plastik ithal ettiği PP materyalini şu üreticilerden satın alıyor:

LUKOIL NEFTOCHIM (Bulgaristan)
LUKOIL (Romanya)
ROMPETROL RAFINARE - COMPLEXUL PETROMIDIA (Romanya)

Büyüme Planları

Cana Plastik, firmanın kendi kendini büyütme yeteneği sayesinde, dış kredilere ihtiyaç duymayan ve tamamen şirket içi finansmana dayanan gelişim stratejisiyle övünüyor. Firmanın şu anda vizyonunu İstanbul dışına doğru genişletmeye hazır olduğu belirtilirken, piyasaya sunulan ürün sayısının, sipariş miktarı büyüklüğünün ve tedarikçi sayısının artırılması da planlanıyor.

HDPE film ve PS materyallerini de ürün çeşitleri arasına katmayı planlayan firma, mevcut alıcılarının çoğu PP yerine PS materyali alabileceği için bu materyalin stratejik bir önem taşıdığını belirtiyor. HDPE film tipi materyalin seçilmesinin nedeni olarak da bu materyalin LDPE'nin yerine hızla büyüyen bir pazar oluşturması olduğu ifade ediliyor.

Cana Plastik ayrıca, çok sayıdaki yurtdışı bağlantısından yararlanarak yurtdışındaki büyük şirketlere, pro-forma bazında, büyük miktarlarda satış yapabilmesini sağlayacak uluslararası bir ofis kurma planları da yapıyor.

Piyasa Koşulları

Cana Plastik Genel Müdürü, içinde bulunduğumuz dönemde PP fiyatının yükseldiğini ve her yıl bu dönemde artış yaşandığını söylüyor. Genel Müdür, eski dönemlere ait bilgilere bakıldığında, 1999 yılında Petkim'de ani bir artırım olduğuna dikkat çekiyor ve 1999 yılı Şubat ayında $400/ton seviyesinde olan PP fiyatının Mart ayında bu seviyeden $470/ton seviyesine ve Nisan ayında $560/ton seviyesine tırmandığını belirtiyor. Dünya genelindeki zorlu ekonomik koşullar nedeniyle bu yılki gelişmelerin biraz farklı olabileceğini de sözlerine ekleyen yönetici, PP fiyatlarının artmaya devam edeceğini ama aydan aya büyük fiyat farkları getirecek artışların görülmeyeceği belirtiyor. Ocak ayındaki talep gerçek ihtiyaçlardan çok Aralık ayındaki yavaşlamanın ardından stok yenilemeyle bağlantılı olduğu için, talebin Şubat ayında sabit kalmasının mümkün olabileceği ve fiyatların geçmiş yıllara göre daha yavaş da olsa yükselme trendine gireceği düşünülüyor.

Eğer Yunanistan'daki PP tesisi tam olarak faaliyet geçerse, bu durum Türkiye piyasası üzerinde oldukça büyük bir etki yaratacak. Cana Plastik Genel Müdürü Adnan Mete, bu yeni tesiste kurulan Montell teknolojisi sayesinde Yunan materyalinin Bulgaristan menşeili PP materyaline göre daha iyi işlenebilir bir materyal olduğunu, dolayısıyla bu iki ülke arasında yoğun bir rekabet yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Cana Plastik, firmanın şimdiden Yunanistan'dan gelen tanıtım materyalinden bir miktar satın aldığını ve tesis hazır olduğunda bu materyalin de satışını yapacağını belirtiyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Cana Plastik'in pazarlama amaçlı olarak altı ay önce kurduğu bir web sitesi bulunuyor. Firma, bu siteyi zaman içinde daha da geliştirmeyi düşünüyor ve bu yapılırken alıcıların plastik materyalleri hakkında bilgi almasını sağlayacak bir içeriğin geliştirilmesi üzerinde özellikle durulması planlanıyor.

Cana Plastik'in, ChemOrbis'e üye olmasının sebebi olarak ChemOrbis'in benzersiz ve Türkiye'de bu konudaki tek site olması gösteriliyor. Firmanın, haber takibi yapabilmek üzere başka yerlere de üye olduğu, ama Türkiye piyasası hakkında ihtiyaç duyulan haberlere sadece ChemOrbis'ten ulaşılabildiği ifade ediliyor. Firmanın, üyeliğini hem ChemOrbis'in sunduğu bilgileri takip etmek amacıyla hem de bu yıl ihalelere katılmak üzere sürdüreceği belirtiliyor. Cana Plastik, ChemOrbis üzerinden reklam vermenin gerçekten etkili olacağına inandığı için böyle bir olanak sağlanmasını bekliyor ve bunun yakın bir zamanda gerçekleşmesini diliyor.Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com