ChemOrbis
Pilsa

13/03/2002 (00:00)Kısa Tarihçe

Türkiye'de plastik endüstrisinde lider konumunda olan Pilsa, 1971'de Hacı Ömer Sabancı Şirketler Grubunun bir üyesi olarak kuruldu. Sabancı grubu, Türkiye'nin önde gelen endüstriyel ve finansal topluluklarından biri. Grubun, her biri kendi sektöründe lider 74 firması bulunuyor. Bu şirketlerden biri olan Pilsa, 1998'de WINSA marka adı altında PVC pencere, kapı ve panjur sistemleri üretimine başladı.

Pilsa'nın merkez ofisi ve plastik boru üretim tesisleri Adana'da bulunuyor. Şirketin, 750'den fazla çalışanı var. Satış organizasyonu, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Samsun, Urfa and Antalya illerindeki ofisleriyle Türkiye çapında yayılmış durumda. Şirket, boru üretiminin %40'ını Rusya, Çin, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetler gibi dünyanın çeşitli bölgelerine ihraç ediyor. PPRC borularının %50'si Pilsatherm adı altında ihraç ediliyor.

Profil üretim tesisi Adapazarı'nda bulunan şirketin, satış, pazarlama ve Ar-Ge departmanları İstanbul'daki Winsa Pazarlama Merkezi içinde yer alıyor. Winsa, tüm Türkiye'ye yayılmış olan güçlü satış organizasyon ağı ile Türkiye'de ve uluslararası pazarlarda iyi bilinen bir marka haline başarmış bir şirket. Sahip olduğu yüksek kalite standartlarını, etkili teknik destek ve müşteri hizmetleri bölümleri sayesinde pekiştiren şirket, aralarında Sovyet Cumhuriyetleri, Rusya, Almanya, İtalya, Portekiz ve pek çok başka ülkenin bulunduğu çeşitli pazarlara girmiş durumda.

Pilsa'nın plastik üretimi, boru ve profil ekstrüzyon, enjeksiyon ek parça üretiminden oluşuyor. ISO 9001 sertifikasına sahip olan şirket hem TSE standartlarına, hem de Alman DIN standartlarına göre üretim yapıyor. Bunlara ek olarak, WinSa PVC Pencere Kapı ve Panjur sistemleri, GOST-R adlı Rus Kalite Sertifikasına, RAL adlı Alman PVC Üreticileri Kalite Birliği Sertifikasına ve UKR-SEPRO adlı Ukrayna Kalite Sertifikasına da sahip.

Ürünler

  Borular
PVC Temiz Su Boru ve Ek Parçaları
PVC Pis Su Boru ve Ek Parçaları
PVC Çatı Oluğu ve Ek Parçaları
Polipropilen (PPR Tip 3) Beyaz Boru ve Ek Parçaları+Alüminyum Folyolu Beyaz Borular
PVC Drenaj Boru ve Ek Parçaları
Yağmurlama Boru ve Ek Parçaları
Polietilen Kangal Boruları (HDPE, LDPE)
Derin Kuyu Boru ve Ek Parçaları
PEX Boru ve Ek Parçaları
PE100 Boru ve Ek Parçaları

  PVC Pencere, Kapı ve Panjur Sistemleri
Ultraline Sistemleri
Ecoline Sistemleri
Panorama Sistemleri
Expoline Sistemleri

Adapazarı'daki profil üretimi kapasitesi 10,000 ton/yıl ve 350,000 ünite. Şirketin belirttiğine göre, şirketin sahip olduğu boru ekstrüzyon tesisi Türkiye'deki en büyük tesis konumunda ve 40,000 ton/yıl hacminde bir işletim kapasitesine sahip bulunuyor. Pilsa, ayrıca, bu yıl 1,000 ton/yıl başlangıç kapasitesiyle PE 100 borusu üretimine de başlayacak.

Plastik Tüketimi

Pilsa'nın, süspansiyon tipi PVC, LDPE, HDPE (PE100 dahil) ve PPR Tip 3 gibi materyallerden üretilen geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor.

Pilsa 2002 plastik tüketimde aşağıdaki rakamları hedefliyor:

Süspansiyon PVC 20,000 ton
Random kopolimer PP   5,000 ton
LDPE ve HDPE 3,000 ton

PE için verilen rakamlara Pilsa'nın bu yıl başlayacağı yeni PE 100 boru üretimine yönelik HDPE 100 materyali de dahil.

Tedarik Kaynakları

Pilsa, PVC ihtiyacının hemen hemen yarısını Petkim'den satın alıyor, geri kalanını ise pek çok farklı ülkeden ithal ediyor. PVC ithalatının çoğu Batı Avrupa ve Akdeniz bölgesi üreticilerinden, küçük bir kısmı da Doğu Avrupa'dan yapılıyor. Pilsa, lojistik ve gümrük vergisi gibi nedenlerden ötürü Amerikan veya Uzak Doğu PVC'sini tercih etmiyor.

Petkim'in random kopolimer PP üretmemesi yüzünden, Pilsa'nın PP materyali ihtiyacının tamamını ithal ediyor. Şirket, PPRC borularını ağırlıklı olarak Çin'e, Rusya'ya ve Orta Doğu'ya ihraç ediyor ama gümrük birliği dışından materyal alma avantajından yararlanmıyor. Bilindiği gibi, Türkiye'de, gümrük birliği dışındaki ülkelere ihraç edilen ürünler için hammaddeleri açısından gümrük vergisi ödenmesi gerekmiyor. Pilsa yetkilileri, kalitesi ve lojistik problemler çıkarmadığı için Avrupa materyalini tercih ettiklerini belirtiyor.

Petkim, şirketin PE ihtiyacının yalnızca %40-50'sini karşılayabildiği için, şirket geri kalan PE materyali ihtiyacını ithalat yaparak karşılamak zorunda kalıyor. Şirket, materyal kalitesi konusundaki tercihleri nedeniyle sadece Avrupalı üreticilerden PE 100 ithalatı yapıyor ama alternatif üreticiler konusundaki arayışını da sürdürüyor.

Pilsa'nın, bu yıl hükümetin gümrük vergilerini düşürerek yeni gümrük vergilerini uygulamaya koymasının ardından, "diğer bölgeleri de gözden geçirdiği" ve gümrük birliği dışındaki üreticilerin materyallerini kalite yönünden değerlendirmeye daha hevesli olduğu ifade ediliyor. Pilsa'daki yetkililer, kendileri için kalitenin son derece önemli olduğunu, daha önce çalışmadıkları üreticiler hakkında bir ön-değerlendirme yapmanın gerekliliğini vurguluyor. Yeni ve denenmemiş materyalin tanınması için üretim açısından test edilmesi ve onaylanması gerektiğini, bunun içinse zamana ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Bu aşamaların aşılmasının ardından da, gümrük birliği dışındaki üreticilerden gelen materyalde lojistik faktörler sorun olmaya devam ediyor.

Pilsa, Orta Doğu'da kayda değer bir kapasite büyümesinin söz konusu olduğuna inanıyor ve şirketin Orta Doğu'daki bu olanaklardan yararlanmayı düşündüğünü açıklıyor.

Büyüme Planları

Pilsa, sürekli aktif kalarak, liderliğini plastik teknolojisinin ön saflarında sürdürme niyetinde olan bir kuruluş. PE 100, diğer materyallerden üstün özellikleriyle polietilen teknolojisinde son nesil. Bu nedenle, Pilsa, PE 100 kalitesini Türkiye'deki ve ihracat yaptığı ülkelerdeki müşterilerine götürmek üzere bu yıl bu materyalin üretimine başlıyor. Şirket, bu sektöre daha çok yatırımın yapılması, PVC'den daha gelişmiş olan PE ve PP materyaline bir geçiş olması gerektiğine inanıyor. Pilsa, ayrıca, yeraltı suları için kullanılan derin kuyu boru ve ek parçaları üretimine yönelik yatırımlarını sürdürmeyi planlıyor.

Pilsa, yurtiçi piyasasında büyüme planlarının yanı sıra, yeni pazarlara girme ve ihracat hacmini artırma yönünde de önemli adımlar atıyor. Pilsa, Winsa ile yalnız Türkiye piyasasında değil uluslararası piyasalarda da lider olmak istiyor ve onaylanmış kalitesiyle birlikte avantajlı fiyatlarının Winsa'yı PVC profil sektöründe on yıl içinde lider konumuna taşıyacağına inanıyor.

Piyasa Koşulları

Bir Pilsa temsilcisi, PVC üreticileri açısından yılın ilk iki ayının PVC tüketicilerine göre daha önemli olduğunu belirtiyor. PVC üreticileri her zaman için yeni yıla daha yüksek fiyatlarla başlamak istiyor ama yılın başında talebin hep düşük olması yüzünden, üreticiler fiyatları "ellerinde satacak mal kalmadığı" v.b gibi bahanelerle artırmak üzere ellerinden geleni yapıyor.

Öte yandan, Pilsa gibi işleyiciler bunun her yıl olduğunu biliyor ve bu sırada materyale ihtiyaçları olmadığı için beklemeye hazır oluyor. Pilsa temsilcisi, yabancı tedarikçilerin piyasadan çekildiği bu gibi zamanlarda materyallerini Petkim'den aldıklarını ifade ediyor. Temsilci, PVC tüketicilerinin tedarikçiler tekrar piyasaya girene kadar bekleyebileceğini, Avrupalı tedarikçilerinse üzerilerinde Petkim'dekinden daha fazla baskı varken bu yıl daha ne kadar bekleyebileceğini merak ettiğini söylüyor. Pilsa temsilcisi, PVC alıcılarının biraz daha beklemesi halinde Şubat ayına aynen devredebilecek olan fiyatların, yeni sezona girilmesiyle birlikte artacağını vurguluyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Teknolojik gelişmeler, tüm modern şirketlerde olduğu gibi Pilsa'yı da etkiliyor. Teknolojide varılan son noktada etkileşimli süreçler söz konusu olduğu için günümüz teknolojisi şirketleri sürekli olarak en yeni gelişmelerin içinde olmaya sevk ediyor.

Pilsa, ChemOrbis üyeliğini, sitenin içeriğinden yararlanmak üzere geçen yıl başlattı. Pilsa yetkilileri, sitede yer alan fiyatların, analizlerin ve haberlerin şirket için değerli kaynaklar olduğunu belirtiyor.

Pilsa, içeriğin kendisine sağladığı yararları sürekli kılmak üzere bu yıl siten daimi üyelerinden oldu. Şirket, bu yıl ChemOrbis üzerinden ihale açmaya da başlayacak. Pilsa'dan bir temsilci, ChemOrbis'in, alıcılar ve satıcılar için iyi bir buluşma platformu oluşturduğnu belirtiyor. Şirket temsilcisi, piyasanın tamamı ile bağlantıda olmak açısından bunun çok iyi bir yol olduğu ve tedarikçileri tek tek aramak gerekmediği için kendilerine zaman kazandırdığını vurguluyor. Pilsa yöneticileri, böyle bir platformun rekabeti güçlendirdiğini, bu yüzden gelecekteki satın alımlar açısından da bir değere sahip olduğunu düşünüyor.Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com