ChemOrbis
Marmara Polimer

02/04/2002 (00:00)Kısa Tarihçe

Türkiye'nin en hızlı büyüyen polimer distributörlerinden biri olan Marmara Polimer, mühendisliğe yönelik plastikte lider dağıtım firmalarından biri. Merkez ofisi İstanbul'da bulunan firmanın, biri Avcılar biri Mersin'de olmak üzere iki stratejik bölgede depoları bulunuyor.

1988'de başlangıçta her türlü plastik ürünün ticaretini yapmak üzere kurulan firma, 1990'ların başlarında mühendislik ve özel alanlarda kullanılan plastiğin önemini fark etti. Özellikle de Türkiye'de otomotiv sektöründe Fiat ve Renault üretiminin başlamasıyla bu alanda büyümeye başladı. Firmanın kurucuları, kimya alanında sahip oldukları deneyim sayesinde bu tür ürünleri Türkiye'de kendilerinin de üretebileceğini fark ederek, bu yeni ve heyecan verici alana odaklandılar.

Marmara, dünyaya mal olmuş önemli şirketlerle çalışarak bu şirketleri temsil ediyor olmasını ve müşterileri ile geliştirdiği sıkı ilişkileri başarısının temelinde yatan iki faktör olduğunu düşünüyor.

Mühendislik ürünleri ve özel ürünler alanlarında, genel plastik ürünlerine göre çok istisnai niteliklerin ortaya çıktığı farklı moleküler yapılar söz konusu olduğu için bu alanlarda daha ileri bir eğitim ve daha gelişmiş bir hizmet anlayışına ihtiyaç duyuluyor. Yüksek kalitede hizmet sunma anlayışıyla 300 sadık müşteriye sahip olan Marmara Polimer, müşterileri ile çok sıkı ilişkiler geliştirmiş durumda.

Marmara, şirketin veya siparişin büyüklüğü ne olursa olsun müşterisine mümkün olan en iyi hizmeti vermeye yönelik hizmet anlayışıyla gurur duyuyor. Firma, yaptığı işin sadece plastik satmaktan ibaret olduğunu düşünmüyor ve müşterilerine yeni projeler geliştirmeleri konusunda eğitim ve destek sağlamayı faaliyetlerinin bir parçası olarak görüyor. Firma, müşterilerine yeni materyal seçimi, gelişmelerden haberdar olma ve özellikle ihracat alanında yeni materyal kullanımıyla rekabet güçlerini artırma konularında yardımcı oluyor.

Marmara, tüm tüketicilere, özel plastiklerden sonuna kadar yararlanabilme olanağı sağlamak istediği için sadece son kullanıcılara doğrudan satış yapıyor. Bu alanda sadece uygulamalı olarak deneyim kazanılabilmesinden dolayı, müşterilerine işlerini geliştirmek konusunda yardımcı olmayı görev olarak gören Marmara Polimer temsilcileri edindikleri bilgileri Türkiye'ye taşıyabilmek amacıyla tedarikçiler tarafından sürekli olarak eğitiliyor. Marmara Polimer, alıcıların ürünlerin sağladığı yararları iyice öğrenmesi halinde uzun vadede tasarruf edeceklerine inanıyor. Çünkü bu ürünlerin, daha kısa devir süresinde daha yüksek ergime akış endeksine sahip olma ve diğer ürünlerin sağladığı sağlamlığı daha az bir ağırlığa sahip olarak daha ince levhalar halinde sağlayabilme gibi özellikleri bulunuyor.

Ürünler

Marmara Polimer, mühendislik ve özel alanlara yönelik olarak, DSM, Bayer ve Solutia ürünlerinden oluşan geniş bir ürün yelpazesine sahip.

DSM'den aldığı ürünler:

  Ekstrüzyon için polipropilen tipleri
BOPP film
Dökme/Şişirme film
Elyaf
Thermoforming
Bant (şerit)/Çemberleme
Boru / Levha
  Enjeksiyon moulding için polipropilen tipleri
Kopolimerler
Homopolimerler

Bayer AG'den aldığı ürünler:

Polikarbonatlar
Stirenikler
Polyamitler ve termoplastik polyesterler
Termoplastik poli-üretan

Solutia'dan aldığı ürünler:

Vydyne (PA66)

Plastik Tüketimi

Marmara Polimer'in DSM ürünleri dağıtımına bakıldığında PP'ye yönelik olarak Türkiye'de ortalama 10,000 tonluk bir iş hedefine sahip olması da, ChemOrbis'in, firma profili açısından üzerinde durmaya değer bulduğu bir diğer hususu teşkil ediyor.

Tedarik Kaynakları

DSM, Bayer ve Solutia'nın distributörü olan Marmara Polimer, müşterilerine sürekli olarak tedarik sağlayabilmek üzere stok düzeni ile çalışıyor. Marmara, kriz dönemlerinde bile her zaman müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğunu belirtiyor.

PP açısından bakıldığında, Marmara Polimer'in distributörü olduğu DSM şirketinin, otomotiv endüstrisi gibi ileri gereksinimleri olan uygulamalara yönelik materyallerde Avrupa'nın en büyük üreticilerinden biri olduğunu da vurgulamak gerekiyor.

DSM'in ana üretim merkezleri, Hollanda'da Geleen ve Almanya'da Gelsenkirchen'de bulunuyor. Marmara Polimer'in verdiği bilgilere göre, DSM şirketi, Ağustos ayından sonra Geleen'de 500,000 ton/yıl kapasiteli bir PP ünitesi faaliyete sokacak.

Büyüme Planları

Marmara Polimer, ürün çeşitlerini artırma niyetinde olduklarını belirtiyor. Firma, bununla ilgili olarak, dünya çapında tanınmış büyük bir markadan "masterbatch" tedariği sağlamak gibi önemli bir adım atmayı planladığını ifade ediyor. Marmara Polimer, Türkiye'de hızla büyüyen "masterbatch" piyasasına şu anda burada bulunmayan ve her polimere bire bir uyacak yeni tipte materyaller getirmeyi düşünüyor.

Firma, Türkiye'deki çoğu "masterbatch" türünün PE'ye yönelik olduğuna ve alıcıların bunları PP, PS veya PC ile kullanmaya çalıştığına, ama uygun "masterbatch" kullanılmadığında ortaya çıkan ürünün kalitesinin ciddi biçimde düştüğüne dikkat çekiyor. Piyasadaki PE "masterbatch"lerinden bazılarının, yüksek sıcaklıkta enjeksiyon gerektirdiği için diğer polimerlerin hepsiyle kullanılamadığı belirtiliyor. Marmara Polimer, PP'nin 230 Celsius sıcaklıkta enjeksiyona tabi tutulduğunu, ABS gibi ürünlerin ise 300 Celsius gibi daha da yüksek sıcaklıklarda işlendiğini vurgulayarak, bu durumda 140-150 Celsius sıcaklıkta enjeksiyona tabi tutulan PE için üretilmiş bir "masterbatch"in kullanılmasının çok kalitesiz bir ürün elde edilmesine neden olacağını belirtiyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Marmara Polimer, Internet'e inandığını, ama özel plastik ürünleri söz konusu olduğunda, müşterilere ürünün farklılıklarını gösterme gereksinimi ortaya çıktığı için yüz yüze görüşmenin her zaman için önem taşıyacağını ifade ediyor. Firma, Internet'i araştırma yapma ve iş ilişkilerini geliştirme amaçlı olarak kullanıyor. Pazarlama amaçlı kurulmuş olan bir web sitesi de bulunan kuruluş, bu site sayesinde müşterilerin ürünlerle ilgili özelliklere detaylı olarak ulaşabilmesini sağlıyor. Firma yetkilileri, böylece bunun hem müşteriler için işleri kolaylaştırdığını hem de böylece herkesin zamandan tasarruf edebildiğini belirtiyor.

Marmara Polimer, kimya plastik endüstrisi ile ilgili gelişmeleri Internet'ten de takip etmek üzere bu yıl ChemOrbis'e üye oldu. ChemOrbis'te sunulan bilgileri takip eden firma ihalelere de katılmayı düşünüyor.Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com