ChemOrbis
Batek Ambalaj

02/04/2002 (00:00)Kısa Tarihçe

Batek Ambalaj Türkiye'de korunması güç tartı, ölçü aletleri, laboratuar malzemeleri, ilaç sanayii, yedek parça ve diğer sanayii mamullerinin ambalajlanmasında ve nakliyesinde maksimum koruma sağlayan balonlu ambalaj malzemesi üretiminde sektörün önde gelen şirketlerinden biridir. 1997 yılında kurulan şirket çok eski bir geçmişe sahip olmamasına rağmen gerek kaliteli üretimi, gerek hizmet kalitesi açısından hızlı bir trend ile büyüme göstermektedir.

Şirketin ticaret deneyimli 3 ortağı vardır. Daha önce inşaat işleriyle uğraşan şirket ortakları, ekonomik kriz ve duran yapılanma sebebiyle balonlu ambalaj üretimine geçmeye karar veriyorlar. Bu sektöre ise pazarda 2 üretici firma olması nedeniyle giriyorlar. Daha sonra İtalyan bir firmayla anlaşarak makine alınıyor. Fabrikası İzmit Körfezi'nde kurulu olup, Ağustos 1999'da depremde yıkılıyor ve makine çalışamaz hale geliyor. 4 ay üretime ara veren şirket tekrar İtalya'dan makine alarak üretime başlıyor. Daha önce betonarme olan fabrikayı yeniden çelik konstrüksiyon ve 5 katlı olarak yapılandırıyorlar. 2000 Ocak ayında tekrar üretime geçiyorlar. Şirkette toplam 10-15 kişi çalışıyor. 1 tane balonlu ambalaj, 1 tane düz naylon makinesi, 1 tane de kesme makinesi mevcut olan şirketin merkezi İstanbul'da bulunuyor.

Batek İtalyan menşeili makine ile üretim yapıyor. Sektörde daha çok yerli makinelerle üretim yapıldığına dikkat çeken firma, Avrupa düzeyinde ürün üretirken, devamlı ithal hammadde ile çalışıyor. İthal hammadde kullanıldığı için ambalaj malzemeleri hem şeffaf hem bant tutar özelliklere sahip. Slipsiz mal kullandıkları için mamulleri bant tutma özelliğine sahip. Balonlar ise oldukça dayanıklı ve kolay kolay patlamıyor. Makineler düzgün kestiği için de zayiatsız mal üretiyorlar. Üstelik malı el değmeden üretebiliyorlar. TSE Belgeleri var Batek adı altında marka tescilleri mevcut.

Şirketin müşterileriyle oldukça sağlam ve güvene dayalı bir ilişkileri var. Öncelikli olarak müşteri mutluluğuna dem vuran şirket, alıcıların kalite konusunda hiçbir şikayetlerinin olmadığını söylüyor.

Ürünler

Batek'in ürünleri;

Balonlu Ambalaj %85
Düz Naylon Ambalaj %5
Seperator %10
olarak özetlenebilir.

Başlıca Balonlu ambalaj kullanım alanları olarak Cam, kristal, porselen, avize, ayna, vazo, biblo, heykel, emaye, jakuzi, fayans, mermer, armatür, yer karosu ve banyo ile mutfak malzemeleri, mobilya, dekorasyon malzemeleridir. Ayrıca darbe, ezilme, çizilme, çarpma, titreşim ve tozlanmaya karşı hassas tüm elektronik eşyada koruma garantisine sahiptir.

Şirket 200 ton/ay kapasiteye sahiptir.

Plastik Tüketimi

Hammadde ihtiyacı için filmlik LDPE kullanan firmanın normal kapasitesi 200 ton/ay. Türkiye'nin toplam aylık talebi 150 ton/ay. Şu anda ekonomik kriz ve durgunluk dolayısıyla 75-80 tonluk üretim yapan şirket Mayıs-Haziran aylarının bu sektörün en hareketli ayı olduğunu ve pazarın hareketlenmesini beklediklerini söylüyorlar. Satışların da yükselmesiyle bu sene sonu hedef kapasite miktarları 100 ton/ay. Şirket ağırlıklı olarak sipariş usulü çalışıyor.

Tedarik Kaynakları

Şirket İtalyan makine ile üretim yaptığı için hammaddeyi yüzde 100 ithal alıyor. Ağırlıklı olarak aldığı kaynaklar Atofina, Vinmar, Basell ve Polymed. En çok Katar, Macaristan, Belçika, Fransa ve İspanya mallarını tercih ediyorlar. Petkim malını makine kesinlikle kabul etmediği için Petkim'den alımları yok.

Bu aralar ağırlıklı olarak Atofina ile çalışıyorlar, bunun nedenini ise firma malı zamanında teslim etmeleri olarak açıklıyor.

İhracatları henüz yok nedeni ise taşınma aşamasında çekilen problemler. Çok yer kaplayan ürünün ağırlığı oldukça hafif. İhracat için çok istekli olan firma nakliyedeki problemleri çözer çözmez ihracata başlamayı amaçlıyor. Hatta ihracat için şimdiden görüşmelere başlamış bile.

Büyüme Planları

Şirket şu anda piyasada yaşanan durgunluk neticesinde üretimini düşürmüş durumda. Fakat Mayıs-Haziran sezonu ambalaj sektörünün en hareketli ayları olacağı beklentisiyle, yıl sonuna kadar kapasitesini 100 ton/ay'a çıkarmayı hedefliyor. Daha sonraki yıllarda ise ihracatla beraber daha da büyümeyi planlıyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Şu ana kadar internet sitesine sahip olmayan şirket, sektörde yenilikçi olmak ve günü yakalamak amacıyla internet sitesi çalışmalarını başlatmış. Günlük hayatlarında oldukça sık kullandıkları internet ile teknolojiye ayak uydurmuş bir şirket konumundalar.

Chemorbis'in plastik sektöründe yeni bir çığır açtığına inanan Batek, sektörü takip etmenin en doğru ve verimli yolunun ChemOrbis olduğunu söylüyor. ChemOrbis'te yer alan bültenleri, haberleri ve günlük fiyatları dikkatle takip eden şirket, hammadde alırken, doğru ve yeni bir kaynak bulmanın sevincini yaşıyor.Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com