ChemOrbis
Mirsan

02/04/2002 (00:00)Kısa Tarihçe

1983'te kurulan Mirsan daha önce Pirelli'nin ilk İstanbul bayiisiydi. Daha sonra plastik sektörünün Türkiye'de yeni yeni önem kazanmaya başlaması ve Petkim'in Aliağa Kompleksinin kurulmaya başlandığını öğrenmeleriyle bu sektöre geçme kararı aldılar. 20 senedir plastik ticaretinin kalbi sayılan Mercan'da faaliyet gösteriyorlar.

Başlangıçta, firmanın kurucusu Mustafa Mirza yönetiminde sadece Petkim malı ve ABS materyali alım satımı yapılırken, 5-6 yıl önce Erdem Mirza ve Erkut Mirza'nın da işe girmesiyle ithalatçı konumuna gelen firma müşterilerine çok geniş bir mal ve menşei yelpazesinde hizmet veriyor. İthalata geçmelerinin bir sebebi de müşterilerine daha uygun fiyatlardan mal temin edebilmek.

Firmanın Satış Müdürü olan Erdem Mirza bu sektörde çok eskiye dayanan güvenilir bir geçmişe sahip olduklarının ve birçok şirkete hizmet verdiklerinin altını çiziyor. Bütün hammaddelerin satışını yaptıklarını söyleyen Mirza, ağırlıklı olarak daha özel bir hammadde olan LDPE enjeksiyon materyali odaklı çalışıyor. Şu anda 7 çalışanı bulunan firma, bir depoya sahip olmak yerine kiralamanın daha mantıklı ve düşük maliyetli olacağını düşündüğü için firmanın kendine ait bir deposu yok. Firma tüm Türkiye'ye satış gerçekleştiriyor.

Küresel hammadde fiyatları hakkında bilgisi olan firma, üretim faaliyetlerine girmenin karlılığını artıracağını düşünüyor. Firma, kurulacak olan yeni bir üretim tesisiyle hem istihdam yaratılabileceğine hem de yeni müşteri kitlesine ulaşılabileceğine inanıyor.

Sektörde diğerlerinden farklı olma sebeplerini Erdem Mirza şöyle sıralıyor.

1.    Fiyatlarının direkt ithalat yapıyor olmaları nedeniyle daha uygun olması
2.    Düşük karla yüksek tonajda mal satıyor olmalarının müşteriye avantaj sağlaması
3.    Fabrikaların kurulma aşamasında, kullanılacak hammadde seçiminde teknik destek vermeleri
4.    Müşterilerle kurulan sıcak diyalog
5.    Müşterilerin alımlarında muhatap oldukları kişinin şirketin sahibi olması
6.    Uzak mesafelerden direkt ithalat yapmaları

Ürünler

Mirsan Plastik'in PP, PS, PVC, PE ve Karbon Siyahı satışları mevcut. LDPE satışları diğerlerine göre daha yüksek.

Ürün satışının yarısını LDPE satışı oluşturuyor. Geriye kalan yüzde 50'yi ise diğer hammaddelerin oluşturuyor.

Özellikle LDPE enjeksiyon satışı oldukça yüksek. En büyük ağırlık, bu materyalin satışında gerçekleşiyor. Bir başka deyişle piyasada LDPE enjeksiyon dendiğinde Mirsan akla geliyor.

LDPE enjeksiyona ağırlık verme sebebi olarak;

1.    Petkim Yarımca'da artık bu malın üretilmemesi
2.    Bu hammaddeyi kullanan firmaların materyal temininde zorlanmaları

Plastik Hacmi

Satış hacmine bakıldığında minimum seviye 3.000 ton/ay, maksimum seviye 6.000 ton/ay olarak gerçekleşebiliyor. Erdem Mirza, piyasa canlı olduğu zaman satılan miktar 6000 ton/ay seviyesinde olduğunu vurguluyor.

Firmanın 2002 sonu satış hedefi 60.000 ton/yıl seviyesinde.

Tedarik Kaynakları

Genellikle traderlardan mal alan Mirsan, ayrıca Petkim'den de hammadde tedarik ediyor.

Uygun fiyat ve kalitede olan her ülke malını satıyorlar. Firmanın başlıca hammadde temin ettiği ülkeler, Romanya, Bulgaristan, Rusya, Brezilya, Hırvatistan, Kazakistan, Ukrayna, Belçika, Almanya vb... Özellikle tercih ettikleri bir ürün yok.

Büyüme Planları

Büyüme planları üretime geçmenin yanı sıra karbon siyahında satışlarını arttırmak. Bunun nedeni ise Türkiye'de Tüpraş'ın dışında yüksek tonajlarda kabon siyahı satışı yapan başka bir şirketin olmaması ve bu alanda bir boşluk olması.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Günde 12 saat İnterneti kullanan Erdem Mirza, Foreks'ten devamlı finansla bilgi akışı sağlarken, banka işlemlerinde de tamamen internetin faydalarından yararlanıyor.

Web sayfaları var ve bugünlerde yenileniyor. Yeniletme sebebi ise daha profesyonel bir sayfa yaratmak. Özellikle ChemOrbis açıldıktan sonra plastik sektörünün İnternete ilgisinin yükseldiğini söyleyen Mirza, yeni bir web sitesi hazırlatma gereği duyduklarını söylüyor.

Firma, ChemOrbis'e üye olma nedenleri olarak şunları sayıyor:

1.    Ticaret hacimlerini arttırmak için bir başka yol olması, üstelik çalıştıkları büyük alıcıların ChemOrbis'e üye olmaları ve bu alıcıların telefon ya da faks yerine internet üzerinden mal almak istemeleri,
2.    İhaleler online sonuçlandığı için müşteriyi devamlı aramaktan kurtuluyorlar,
3.    Ayrıca ChemOrbis vasıtasıyla ulaşamadıkları yeni müşterileri tanıyorlar,
4.    Yüksek tonajlı mal satışına ulaşabiliyorlar,
5.    İçerik sayesinde monomer fiyat bilgileri ile dünya piyasalarından haberdar oluyorlar, hammadde satış fiyatları hakkında daha iyi bilgiye sahip olabiliyorlar,
6.    Güncel haberleri takip edebiliyorlar.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com