Skip to content

Polyone Tekno PolimerKısa Tarihçe

Tekno Polimer mbgbgbühendislik plastikleri pazarındaki sağlam, istikrarlı geçmişi ile Türkiye'nin en önde gelen kompaunding firmalarından biridir. 1985 yılında yılda 350 ton kapasiteli tek bir ekstrüder ile faaliyete başlayan Tekno Polimer, ürettiği mallara pazardan gelen yüksek talep sonucu yapılan hızlı yatırımlarla, yıllık kapasitesini 18,000 tona ulaştırmış ve bugün Avrupa'nın sayılı bağımsız kompaunding firmalarından biri durumuna gelmiştir.

Kurulduğu andan itibaren teknolojide liderliği ve üründe kaliteyi hedefleyen Tekno Polimer 1987 yılında Kalite Kontrol ve Ürün Geliştirme Laboratuarını hizmete sokmuştur. Aynı yıl ilk ihracatını 23 ton olarak gerçekleştiren Tekno Polimer günümüzde yıllık üretiminin % 50'sine yakınını ihraç etmektedir.

Tekno Polimer'in makine parkı, 5 adet çift burgulu ve 2 adet tek burgulu ekstrüder olmak üzere 7 ekstrüderden oluşmaktadır. Ayrıca ARGE departmanınca pilot üretim hattı olarak kullanılan bir adet çift burgulu laboratuar ekstrüderi mevcuttur.

1997'den beri Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesinde sektöre serbest bölgeden ithalat yapma avantajını sunan Tekno Ticaret A.Ş. ile beraber yurtiçi satış grubu olan Polimeks A.Ş. ile bir şirketler grubu haline gelen Tekno Polimer, Ocak 2000'de hisselerinin % 87 sini Amerikan MA.HANNA firmasına satmış, haziran 2000'de de MA.HANNA GEON ile birleşerek PolyOne Corporation olarak adlandırılmıştır.

Deneyimli kadrosunun desteğiyle Türk mühendislik plastikleri sanayiinin lideri olan Tekno Polimer aynı zamanda ürün geliştirme, ürün standardizasyonu ve müşteri hizmetleri konularında yapmış olduğu çalışmalarla, Türkiye pazarının gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Bir taraftan teknolojisini geliştirirken, diğer taraftan kendi konularında lider olan kuruluşlarla işbirliği yaparak dünya teknolojilerini transfer etmektedir.

Ürünler

Tekno Polimer müşteriden gelen talep doğrultusunda ürünlerini ISO 9002 Kalite Sistem Standartları çerçevesinde pazara sunmaktadır.

Firmanın ana ürünleri şunlar:

  •  Polyamit 6 (PA 6)
  •  Polibutilen Tereftalat (PBT)
  •  Polipropilen (PP)
  •  Polistiren (PS)
  •  Akrilonitril Butadien Stiren (ABS)
  •  Polietilen Teraftalat (PET)

Bu ürünler sırasıyla Teklamid 6, Teklamid 6.6, Estal, Teknoplen, Tips, Tabs ve Petal adlarıyla üretilmektedir. Ayrıca istek üzerine diğer plastiklerden çeşitli mühendislik kompoundları da hazırlanmaktadır. Hazırlanan ürünler tam teşekküllü Kalite Kontrol Laboratuarında test edilip, kalite sertifikasıyla müşterilere sevk edilmektedir.

Tekno Polimer ürünlerinin kullanıldıkları başlıca sektörler ise şunlar:

  •  Otomotiv
  •  Beyaz-kahverengi eşya
  •  Küçük elektrikli ev aletleri
  •  Ofis mobilyaları
  •  Elektrik- aydınlatma

Plastik Tüketimi

Tekno Polimer'in üretiminde kullanılan materyaller şöyle:

  •  % 55 polyamit 6 (PA 6) ve polyamit 66 (PA 66)
  •  % 30 PP homopolimer, kopolimer polipropilen kompoundları
  •  % 15 PBT, PET ve diğer ürünler

Tedarik Kaynakları

Tekno Polimer PP kopolimeri ağırlıklı olarak Avrupa'dan temin ederken homopolimer PP için Petkim'in yanı sıra Avrupa menşeili ürünleri de tercih ediyor. Diğer hammaddeler içinse bir çok değişik kaynaktan hammadde kullanabildiklerini ifade ediyorlar.

Büyüme Planları

Tekno Polimer 1999'dan beri ihracata çok büyük önem veriyor. 1999-2001 yılları arasında ihracatını % 445 arttıran Tekno Polimer büyüme hedeflerini ihracatı artırmaya endekslemiş. Şu anda üretiminin % 50'sini iç piyasaya pazarlayan, % 50'sini ise ihraç eden Tekno Polimer, ihracatının % 85'ini başta İngiltere, Fransa, İspanya, Almanya olmak üzere Batı Avrupa'ya, % 15'ini ise Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya yapmaktadır.

Tekno Polimer'in Avrupa'ya ihracatının büyük kısmı, yine Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde bulunan PolyOne firmaları vasıtasıyla oluyor. Bu şirketlerden bazıları Almanya'da Bergmann, İspanya'da Polibasa, İtalya'da SoFTer, Almanya'da Melos, İngiltere Belçika ve Fransa'da Wilson.

Tekno Polimer iç piyasada da, yakın gelecekte Türkiye'nin otomotiv üretim merkezi haline gelmesiyle genişleyecek pazarda sahip olduğu payı artırmayı hedefliyor.

ISO 9002 Kalite Sistemiyle çalışan firma, müşteri odaklı yaklaşımının ve sektörde yüklendiği misyonun gereği araştırma geliştirme faaliyetlerine önem veriyor. Bu amaçla bir üretim hattı, iki enjeksiyon makinesi, tüm laboratuar ekipmanları ve 3'ü yüksek kimya mühendisi 2'si kimya teknisyeni olmak üzere 10 kişilik bir ekibi de kalite kontrol ve ar-ge departmanında görevlendirmiştir.

Piyasa Koşulları

Firma yetkilileri 2003 sonuna kadar iç pazardaki talepte ciddi bir büyüme olmayacağını, krizin etkilerinin süreceğini ifade ediyorlar. Bu sebepten dolayı Tekno Polimer'in iç piyasada sahip olduğu mevcut payı koruyarak ihracata yöneleceği belirtiliyor. Tekno Polimer Avrupa ve Orta Doğu pazarından maksimum pay almaya yönelik çalışmalar yapıyor. Firma yetkilileri her yıl ihracatı % 10 arttırarak küresel pazarda daha fazla söz sahibi olmayı hedeflerken, iç pazarda da pazarın büyümesinden daha fazla büyüyerek mevcut pazar payını artırmayı planlıyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Tekno Polimer yetkilileri ticaretin giderek online hale geldiğini ve bir PolyOne ortaklığı olan firmalarının da yakın gelecekte aktif ticarette internetin sağladığı faydaları kullanmayı hedeflediklerini belirtiyorlar. PolyOne grubunun tüm dünya çapında ortaklığı olan şirketleri arasında bir network kurmayı planladığını ifade eden yetkililer Tekno Polimer'in de bu gelişmeleri yakından takip ettiğini gerekirse bu amaca yönelik bir departman oluşturulabileceğini ifade ediyorlar.

Tekno Polimer ChemOrbis'i piyasa bilgisine ulaşmak açısından en kolay ve en hızlı kaynak olarak görüyor. Enformasyon ve piyasa raporları açısından ChemOrbis'ten oldukça faydalandıklarını belirten firma yetkilileri ChemOrbis'in alanında bir ilk olarak sektöre önemli bir hizmet verdiğini ifade ediyorlar.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin