ChemOrbis
Gezer Ayakkabı

02/04/2002 (00:00)Kısa Tarihçe

1968'de tahta terlik üretimiyle faaliyete başlayan Gezer Ayakkabı, ticaret faaliyetlerini sandalet, bot ve çizme üreterek sürdürdü. 1985'lerde PVC ile tanışan firma üretimde bu materyali de kullanmaya karar verdi ve Gaziosmanpaşa Bereç'te kurulan fabrikada PVC tabanlı terlik üretimi yapmaya başladı. Gezer bu dönemde bir yandan da ihracat faaliyetlerine girişti. İlk olarak Rusya'ya ihracat yapan firmanın ürünleri daha sonra S. Arabistan, Mısır, Irak gibi ülkelere de satılmaya başlandı.

Poliüretan (PU) kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte daha ergonomik ürünler üretebileceğini düşünen Gezer, sahip olduğu deneyimle, üretimini artırma kararı alarak fabrikasını 1993-1994 döneminde Bereç'ten Hadımköy'e taşıdı ve kapasitesini artırdı. Bereç'teki fabrika ise depo olarak kullanılmaya başlandı.

Zaman içinde faaliyet gösterdiği sektörle birlikte kendisi de büyüyen Gezer, sektörle daha iyi entegre olabilmek için 1996'da 25,000 metre kare kapalı alana sahip bir suni deri fabrikası kurdu. Temel üretim alanını destekleyecek alanlarda yatırım yaparak faaliyet sahasını genişleten firma, hem Gezer ürünlerinde kullanılmak hem de ihraç edilmek üzere saya üretmeye de başladı. Bu arada, ayrıca Gezer Deri (Gezderi) içinde sadece terlik v.b ürünlerin tabanlarının üretildiği Ferah Taban ltd. (Ferah Sole) adlı bir şirket de kuruldu.

Daha sonraları hammadde alanında da çalışmaya karar veren Gezer, 2000 yılında poliüretan hammadde ihtiyacını karşılamak üzere yeni bir bölümün oluşturulmasıyla poliüretan üretimi yapmaya başladı. üretilen poliüretanın bir kısmı kullanılırken bir kısmı da ihraç edilmeye başlandı.

Gezer 1999 Kasım ayında ISO 9001 sertifikası alarak, terlik sektöründe bu sertifikaya sahip olan ilk firma oldu. Ayrıca TSE ve TSEK sertifikalarına da sahip olan Gezer'in askeriyeye satış yapmasını sağlayan Ahab belgesi de bulunuyor.

Gezer, 2001'de İTKİB (İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) sıralamasında birinci sırada yer aldı.

Ürünler

Gezer Grup şunları üretiyor:

  1)  Her yaş için PVC ve PU tabanlı yazlık-kışlık terlik ve sandaletler
  2)  2) Her yaş için PVC tabanlı çizme ve botlar
  3)  Terlik, sandalet ve ayakkabı tabanları (Ferah Taban markasıyla)

Suni deri üretiminde, ayakkabı, çanta v.b ürünlerin imalatına yönelik çeşitli kategorilerde üretim yapılıyor.

Günlük 125,000 çift terlik üretme kapasitesine sahip olan Gezer, üretiminin yüzde 60'ını iç piyasaya yönelik olarak gerçekleştirirken, üretimin yüzde 40'ı ise ihraç ediliyor. Gezer üretimi, terlik, çizme, bot, sandalet ve suni deri ile taban üretimini kapsıyor.

Plastik Hacmi

Aylık ortalama 150 ton olan PVC (K:70) tüketiminin, maksimum tüketimin gerçekleştiği Şubat, Mart, Nisan, Mayıs gibi dönemlerde 200ton/ay seviyesine çıktığı belirtiliyor. Gezer'de terlik imalatında yüzde 30 oranında PVC, yüzde 70 oranında ise poliüretan kullanılıyor.

350 ton/ay DOP tüketen Gezer'de ayrıca yılda 8,000 ton/yıl seviyesinde de PU tüketiliyor.

Tedarik Kaynakları

Gezer terlik imalatında kullandığı DOP'yi iç piyasadan temin ederken, PVC ihtiyacını hem iç hem de dış piyasadan karşılıyor. Petkim materyali kullanmayan Gezer, yurt dışından başta Macaristan, Almanya ve Romanya olmak üzere çeşitli ülkelerden materyal satın alıyor.

Gezer kendi ürettiği poliüretanın hammaddesini Avrupa'dan satın alıyor. Yakın pazarlar hem akreditif ve ödeme şartlarında hem de teslimatta daha uygun şartlar sağladığı için navlun sürelerinin uzun olduğu uzak mesafelerden materyal alımı tercih edilmiyor.

Ürün Spesifikasyonları

Gezer, PVC materyalini işlenmesi çok kolay olduğu için ve poliüretan materyalini ise son kullanıcı tarafından ergonomik sağlıklı ve dayanıklı olarak değerlendirildiği için tercih ediyor. Bot ve çizme imalatında PVC, sandalet ve terlik imalatında ise poliüretan kullanılıyor.

Büyüme Planları

Gerek suni deri gerekse hammaddede yüzde 70 oranında Gezer'e yönelik üretim yapılıyor. Gelecekte üretimin artırılarak, hem iç piyasaya hem de dış piyasaya yarı yarıya oranlarda tedarik sağlanması planlanıyor.

Bu planlar çerçevesinde Gezer'in hammadde tesislerinde kapasite artırımına gidilmesi düşünülüyor. Poliüretan terlik imalatında hedef, ihracat oranını iç piyasa taleplerini de kontrol altında tutarak artırmak. Poliüretan terlikte iç piyasa ve ihracata yönelik imalat yarı yarıya oranlarda gerçekleşiyor. Sadece terlik ihracatı yılda 23-24 milyon çifti buluyor. Gezer PVC tabanlı imalatında ise daha esnek modeller yapıp yeni pazarlar bulmayı hedefliyor.

İhracat alanında Afrika pazarına önem veriliyor. 45 ülkeye ihracat yapılıyor. Nijer, Kenya, Gana, Nijerya'ya mal satılıyor. Gezer seri üretimle imal edilen ve hem kaliteli hem de ekonomik olan ürünleriyle gelecekte daha büyük satış hacimlerine ulaşabileceğine inanıyor.

Piyasa Koşulları

Ayakkabı ve terlik sektöründe rekabetin giderek arttığını belirten Gezer, bu sektörde kar marjlarının oldukça düşük olduğunu ifade ediyor. Gezer tarafından, sektörde taklit mal imalatının çok fazla olduğu ve merdiven altı imalatın sektörü olumsuz etkilediği dile getiriliyor. Bu durumun piyasayı tedirgin ettiği vurgulanıyor.

Öte yandan, ekonomik şartlar kötüleştikçe terlik satışlarının artabileceği yorumunu yapan Gezer, bunun bir takım koşullara bağlı olduğunu dile getiriyor.

Temel ihtiyaçlar kategorisinde sayılan terliğin, bu sektörde imalat kapasitesi fazlası söz konusu olduğundan fiyatı ucuz olabiliyor.

Gezer, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında PVC tüketiminin en alt seviyeye düştüğünü, bu dönemde PVC fiyatlarının da gerilediğini belirtiyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Önümüzdeki yıllarda Internet üzerinden sipariş alma planları yapan Gezer Grubu, Internet olanaklarıyla sanal bir fuar ortamı yaratılabileceğine ve Internet'ten bu anlamda yararlanılabileceğine inanıyor. Gezer, müşterilerin, ürün ve hizmetleri, fuar alanı gezer gibi Internet'te sanal fuar yerlerinde gezerek değerlendirebileceğini, teknik bilgilere ulaşabileceğini ve sipariş verebileceğini, böylece ticaretin Internet ortamına taşınabileceğini düşünüyor.

Gezer Grubu, yakın gelecekte imal ettiği suni derilerle ilgili bir katalog oluşturmayı planlanıyor. Firmanın amacı, müşterilerinin bu kataloğu kullanarak ürün seçimi yapabilmesini sağlamak.

Gezer Grubu, ChemOrbis'in hammadde piyasasında rekabet ortamına olumlu etkisini takdir ediyor ve memnuniyet verici buluyor. ChemOrbis'ten piyasa haberlerini ve fiyatları da takip ettiklerini belirtiyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com