ChemOrbis
Fiva

24/06/2002 (11:56)Kısa Tarihçe

Türkiye'de plastik ticareti konusunda faaliyet gösteren bir şirket olan ve İstanbul'da bulunan Fiva, Türkiye piyasasına polimer sağlayan ve önde gelen tedarikçilerden biri. Türkiye plastik sektöründeki geçmişi eskilere dayanan Fiva'nın temelleri, Firuz Vatandost'un eğitim yaşamı ile 1970-1971 yılından itibaren plastik sektörünün büyük firmalarından Vatan Plastik'te işe başlaması ile atıldı. Şirket içinde zaman içinde tecrübe ve birikimleriyle genel müdür ve yönetim kurulu başkan vekilliğine kadar yükselmiştir. Plastik hammadde sektöründeki ihtiyaçları karşılamak amacı ile kurulan Fiva Plastik yurtiçindeki Petkim, yurtdışında dünyanın büyük hammadde üreticilerinden plastik hammadde ithal ederek sektördeki yerini almaktadır.

Müşteri sayısı her geçen gün artan Fiva'nın en çok önem verdiği ve şirket prensibi haline getirdiği kalitesi ve güvenilirliği sayesinde devamlı müşterilere sahip olması. Bütün dünyadaki hammaddeleri uygun fiyattan müşterilerine ulaştıran Fiva, toplam 8 kişiden oluşan profesyonel kadrosuyla titizlikle hizmet vermektedir. Fiva, müşteri devamlılığını ve memnuniyetini, yüksek kalitede çalışanlara sahip olmaya borçlu olduğunu da düşünüyor.

Bir çok dünya ülkesinin hammaddelerini satan Fiva, ağırlıklı olarak Ukrayna, Türkmenistan, ABD, Avrupa malı satıyor. Ağırlıklı olarak Ukrayna malı satan şirket, piyasada en çok talep gören ve fiyat açısından en uygun menşeili hammaddeleri satmasıyla tanınıyor. Son zamanlarda Türkmenistan malına dönmeye hazırlanan şirket, kendilerini ve müşterilerini bu mala da alıştırmaya çalışıyor.

Ürünler

Fiva, homopolimer PP tiplerinin hepsinde, LDPE, HDPE ve LLDPE dahil PE türlerinde ve PS'nin tüm tipleri ile Türkiye'ye arz sağlıyor.

Plastik Hacmi

Fiva, Türkiye'ye yılda ortalama 25,000-30,000 ton hammadde arzı sağlıyor. Yüzdelerle sıralarsak;

60% PP
20% HDPE
15% LDPE/LLDPE
5% PS

Tedarik Kaynakları

Kendini tek bir tedarikçi ile sınırlamayan Fiva, en uygun kaynaklardan materyal temin edebilmek üzere materyal satın aldığı tedarikçi yelpazesini geniş tutuyor. Genellikle Ukrayna-LİPOL'den mal satın alan firma, Türkmenistan'dan da giderek daha fazla materyal almaya başlamış. Firma uygun şartlar oluştuğunda ABD ve Avrupa'dan da materyal satın alıyor.

Büyüme Planları

Fiva büyüme aşamasını bitirmiş olup, şu andaki satışlarını oturtmaya çalışıyor. Yıllık yaklaşık 30.000 ton mal satan şirketin ana amacı bu rakamı piyasada oturtabilmek. Üretime geçmeye ise oldukça uzaktalar.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Fiva'nın kendisini, sattığı ürünlerini ve misyonunu anlatan bir web sitesi var. Şirket aktif olarak internet kullanıcısı olup, banka işlerinde ve çeşitli bilgilenmelerde internetten oldukça fazla yararlanıyor. Web sitelerini de ilerde daha fazla geliştirmeyi düşünüyorlar. Fiva internet'in, piyasanın gündemi yakalayarak yenilikleri yakından takip etme ve araştırma yapma konusunda çok yararlı olduğunu düşünüyor.

Fiva, ChemOrbis aracılığıyla Internet üzerinden alım satım yapma olanağını kullanarak yıllık satış hacmini artırmak ve piyasa ile ilgili yakından bilgi alabilmek amacıyla üye oldu. Chemorbis`in günlük fiyatlara yer verdiği içerik hizmetinin yanında plastikçileri bir araya toplamasına da olumlu bakan şirket temsilcileri, ChemOrbis'ten önce Türkiye piyasasında bunun bir eksiklik olduğunu ve ChemOrbis'in bunu tamamlayarak sektördeki büyük bir açığı kapattığını, bu nedenle ChemOrbis'e destek verdiklerini söylüyorlar.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com