Skip to content

Pipelife - ArılıKısa Tarihçe

Arılı Plastik, 30 yıl önce 1970'de Örme kardeşler tarafından seralar için plastik film üretmek amacıyla kuruldu. Bir süre sonra üretimlerine PVC elektrik boruları ve PE su boruları ile PP sicim ve ip üretimini eklediler. O dönemde ülkede pek yaygın olmayan PE ekstrüzyonu ilk kullananlardan biri olan firma, 1981'de Türkiye'de "Kırılmaz" sulama borularını üreten ve satan ilk üretici olduklarını ifade ediyor.

Firma, yıllar içinde üretim yelpazesini genişleterek ve 1985'de Pendik'te yeni bir tesis kurarak hızla büyüdü. Arılı 1989'da yüzde 51 hissesini Solvay S.A'ya sattı. 1993 yılında Solvay, payının yarısını Solvay'in PipeLife Group'daki ortağı Weinerberger'e sattı. PipeLife yaklaşık 5 yıl gibi bir süre içinde Arılı'daki pay oranını artırarak firmanın hemen hemen yüzde 100'üne sahip oldu.

Bu yatırım aynı zamanda, plastik boru alanında Türkiye'nin tek yabancı yatırımını da temsil ediyor. Arılı, bu alanda en büyük firma olmamalarına rağmen PipeLife'ın, güçlü finans durumlarına bağlı sağlam konumları, mükemmel ürünleri ve yüksek kaliteleri nedeniyle kendilerini seçtiğini belirtiyor. PipeLife genellikle yabancı bir piyasaya buradaki en büyük üreticiyi seçerek girerken, bu örnekte, Arılı'nın sağlam yapısı ve müşterileri tarafından sıkı sıkıya benimsenmiş olması etkili oldu ve Türkiye'de Arılı ile birlikte büyümeye karar verdi.

Bu yatırımla birlikte Arılı, PipeLife'ın aynı statüdeki 20 imalat kuruluşu ile yan yana çalışmaya başlayarak, bu uluslararası deneyim ve ortaklığın getirdiği faydaları yaşadı. 1990'ların ortalarında Türkiye`de gelişen PPRC boru ve aksam piyasasında tercih edilen bir marka haline geldi. O zamandan beri üretimine alüminyumlu PPRC ve çapraz bağlı polietileni (PEX) ekledi.

Arılı, PPRC'deki güçlü konumunun yanında Türkiye'deki fıskiyeli sulama piyasasında yüzde 70 pazar payı ile piyasaya hakim olan bir piyasa oyuncusu durumunda bulunuyor. Firma ayrıca ip ve sicim alanında da önemli bir tedarikçi durumunda. Arılı, yeniliklere ve yüksek kaliteye önem veren bir firma olarak tanınıyor. Firmanın gücü, tarım sektörüne parça parça satıştan ziyade komple sistemler satıyor olmasından kaynaklanıyor. Firma, müşterilere özellikle de tarım sektöründe düzgün bir biçimde hizmet verebilmek için gerekli olan güçlü bir lojistik ortak ile birlikte çalışıyor. Lojistik ortağının yanı sıra ülke çapına yayılmış distribütörler ve depolar ile ürünlerini genellikle 24 saat içinde müşterilere ulaştırabiliyorlar.

Arılı üretim faaliyetini halen Türkiye'de İstanbul Pendik'te sürdürüyor. Firma 12-14 ekstrüzyon hattına, 4 enjeksiyon makinesi ile sicim ve ip makinelerine sahip. Bunların arasına 4 enjeksiyon makinesi daha katılacağı belirtildi. Firmanın, yönetim kadrosu ve fabrika işçileri dahil olmak üzere yaklaşık 200 çalışanı bulunuyor.

PipeLife, 1989'da Solvay (Belçika) ve Wienerberger (Avusturya) arasında kurulmuş olan bir ortaklık. Kuruluş, 26 ülkede gerçekleştirdiği faaliyetleri ile plastik boru sistemleri alanında dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biri haline gelmiş durumda.

Ürün Gamı

PipeLife - Arılı, müşterilerine yönelik olarak çok çeşitli boru tiplerinin yanı sıra aksam ve aksesuar üretimi yapıyor. Tarımsal sicim ve ipler de üreten firmanın ürünleri şunları içeriyor:

PPRC Sıhhi ve ısıtma boruları ve aksamları
Fıskiyeli Sulama Sistemleri
PP tarımsal ve ambalajlama sicim ve ipleri
HDPE/LDPE Su ve Gaz iletim boruları ve elektrik yalıtımı
Tesisat ve yerden ısıtma için PEX boruları

Firmanın yakında 18,000 ton/yıl seviyesine ulaşacak olan ve şimdilik 10,000 ton/yıl seviyesindeki toplam üretim kapasitesinin detayları şöyle:
PE basınçlı borular       5,000 ton/yıl
PPRC/PEX borular       2,000-2,500 ton/yıl
PP sicim/ip                 2,500 ton/yıl

Arılı, bunların yanı sıra 1600, 1800 ve 2000 mm gibi büyük çaplı borular gibi dünya çapında sadece PipeLife tarafından üretilen PipeLife ürünleri de piyasaya sunuyor.

Plastik Tüketimi

Arılı'nın plastik tüketimine ilişkin olarak şu rakamlar veriliyor:

5,000 ton/yıl PE
1,500-2,000 ton/yıl PPRC
500 ton/yıl PEX
2,500 ton/yıl PP rafya

Tedarik Kaynakları

PE ihtiyacı için dünyadaki çeşitli kaynaklardan alım yapan Arılı, ihtiyacının üçte birini Petkim'den yaptığı alımlarla karşılıyor. Avrupa malı ürünlerin yanı sıra bolca Rus materyali de kullanan firmanın PE 100 ihtiyacı piyasa koşullarına bağlı olarak hem Avrupa hem de Uzak Doğu üreticilerinin ürünleriyle karşılanıyor. Arılı, alım yaptıkları her iki kaynaktan da memnun olduklarını belirtiyor. Giderek daha fazla Orta Doğu kaynaklı teklif aldıklarını fark ettiklerini ifade eden firma, bu bölgeden daha fazla alım yapmayı planladıklarını dile getiriyor. Arılı, PEX ihtiyacını İtalya'dan Solvay'den karşılıyor.

PPRC'de hammadde kalitesinin son derece önemli olduğunu belirten firma, tüm hammaddelerin, üretim süreçlerinin ve mamul ürünlerinin onaylanmış olması gerektiğini bu nedenle sadece belirli bazı Avrupalı tedarikçilerle kontrat bazında çalıştıklarını ifade ediyor.

Şu anda kontratlı olarak Borealis'den alım yapıyorlar. Çalışacakları tedarikçiyi seçerken en önemli kriterlerin başta kalite olmak üzere güvenilir ve garantili tedarik ile birlikte fiyat olduğunu belirtiyorlar.

Firma, PP rafyayı fiyatına bağlı olarak her yerden satın alabiliyor. Ana tedarik kaynakları arasında Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Türkmenistan bulunuyor ve zaman zaman da Orta Doğu, Hindistan ve Uzak Doğu'dan alım yapılıyor.

Büyüme Planları

Firma, her zaman olduğu gibi büyüme planlarının bulunduğunu, ama birkaç ay içinde gerçekleştirecekleri bu planları şu anda açıklamamayı tercih ettiklerini belirtti.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Arılı, bünyesinde bulunduğu PipeLife ile birlikte, Internet'in gerçekten faydalı olduğuna inanan ve iş dünyasına sunduğu olanakları sonuna kadar kullanma niyetinde olan bir firma. Arılı, yakında PipeLife'ın sitesinin içinde yer alacak olan ve pazarlama amaçlı olarak kurulmuş bir web sitesine sahip. Firmanın, sitesini daha da zenginleştirmeye ve ziyaretçilerine daha fazla bilgi sunabilmeye yönelik bazı planları bulunuyor. Firma, interneti ayrıca çeşitli portal ve kanallar aracılığıyla reklam verme olanakları açısından da kullanıyor. Merkez ofisin, Avusturya'da, internet kullanımına yönelik stratejik planlarının koordinasyonu için bir Kurumsal IT Temsilcisi bulunuyor. Bu stratejik kullanımlardan birini, firmanın kardeş kuruluşları ile materyal alımı veya makine alış verişi ve paylaşımı, fiyatlandırma ve satın alma bilgilerinin karşılaştırılması, raporlara ve güncel piyasa bilgilerine erişimi içeren iletişiminin sağlanması oluşturuyor.

Görüştüğümüz Arılı temsilcisi, ChemOrbis ile ilgili olarak, ChemOrbis'in sunduğu hizmetlerin firmanın teknolojik gelişmelerden sonuna kadar yararlanılması yönündeki felsefesine çok iyi uyduğunu söylüyor. Firma yetkilisi, ChemOrbis'in online hizmet erişimi sunma anlayışının sadece kendileri için değil tüm Türkiye piyasası için çok iyi olduğunu düşünüyor. İçeriği yakından takip ettiklerini ve online olarak daha fazla alım yapmak üzere yakında bir online bir ihale açmayı düşündüklerini belirtiyorlar.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin