Skip to content

SolventKısa Tarihçe

Türk termoplastik elastomer sektörünün kurucularından olan Solvent Üretim'in bu sektördeki varlığı, 1981 yılına kadar uzanır. Firma başlangıçta Doğal Kauçuk (NR) ve PVC hammaddelerini kullanılırken, teknolojisini sürekli yenileyerek, Türkiye'de % 100 geri dönüşümlü malzeme üretimini ve Türk ayakkabı sanayisinin Termoplastik Kauçuk (TR) ihtiyacını karşılayacak duruma gelmiştir.

Solvent Üretim, ürün geliştirme, ürün standardizasyonu ve müşteri hizmetleri konularında yapmış olduğu çalışmalarla, Türkiye pazarının gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmalarının temelini, müşterilerinin isteklerine uygun formüller geliştirilmesi ve ürünün müşteri tarafından kullanılması sırasında her türlü teknik yardımın verilmesi oluşturmaktadır. Şirketin bu gelişimi ona, KRATON® G SEBS blok kopolimerini baz alan ELASTRON G bileşiklerinin, Shell Chemicals lisansı altında Türkiye'deki tek üreticisi olma ayrıcalığını sağlamıştır.

Firma üretim faaliyetini İstanbul Gebze'de, yan kuruluşu olan toz boya üreticisi Pulver Kimya ile birlikte, aynı arazide sürdürüyor. Yönetim kadrosu ve fabrika işçileri dahil olmak üzere yaklaşık 130 çalışanı bulunuyor. Solvent, üretimini 4900 metrekare kapalı, 7400 metrekare açık alana sahip fabrikasında gerçekleştiriyor. Üretim 6 ekstrüzyon hattına, 8 büyük miksere ve otomatik dolum tesisine sahip. Bunların dışında firmanın tam donanımlı bir Ar-Ge laboratuarı da bulunmakta.

Türk termoplastik elastomer pazarındaki konumunu sürdürme ve dış pazarlarda başarı sağlayabilme amacında olan firma, kalite ve araştırma-geliştirme faaliyetlerine büyük önem veriyor. Öncelikli olarak renk, sertlik, uzama, erime indeksi testlerinin yapıldığı Ar-Ge laboratuarında, laboratuar ölçülerinde ekstrüzyon, hamur ve enjeksiyon makinaları da bulunmakta. Bu laboratuarda, üretimi doğrudan ilgilendiren proses kontrol, hammadde ve son ürün analizlerinin yanı sıra, planlanan projeler için araştırma çalışmaları da yapılmakta. Solvent Üretim, bu testleri uluslararası standart ve metotlara uygun biçimde gerçekleştirmekte, bu da müşterilerde memnuniyet yaratmakta.

Türk ekonomisinin dış pazarlara açılma girişimlerine paralel olarak, Solvent Üretim, uluslararası alanda da isim yapabilmek için, ihracata büyük önem vermekte. Firmanın hedefi, yüksek kapasiteli modern makineleri, güvenilir kalite kontrol ve Ar-Ge birimleri desteğinde ürettiği ürünlerle, dış pazarlarda söz sahibi olmak. Solvent Üretim, ürünlerini İngiltere, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan ve Ukrayna'ya ihraç ediyor. Ancak hedefledikleri, ISO belgesi çalışmalarını sonuçlandırıp Avrupa'daki otomotiv sektörüne büyük miktarlarda ürün sağlayabilmek.

Ürün Gamı

Solvent Üretim, müşterilerine yönelik olarak ayakkabı taban malzemesi dışında çok çeşitli aksam ve aksesuar üretimi için gerekli hammadde üretiyor. Üretilen plastik hammaddeleri şöyle sıralanabilir:

SBS (ELASTRON D, SOLEN)
SEBS (ELASTRON G)
EPDM-PP (SANTFLEX)

Bu maddelerin uygulama alanları ise aşağıda belirtilmiştir:

Otomotiv endüstrisinde kullanılan parçalar
Dalgıçlık malzemeleri
Elektrikle ilgili uygulamalar
Sağlık ve oyuncak sektörü uygulamaları
Boru contaları
Pencere profil contaları
Endüstriyel tekerlek

Firmanın 700 ton/ay seviyesinde planlanan üretim kapasitesi, ülkede yaşanılan ekonomik belirsizliklere bağlı olarak gerçekleştirilememekte. Aslında Solvent Üretim yıllık 10-12,000 ton üretim yapabilecek tesise ve donanıma sahip.

Plastik Tüketimi

Solvent Üretim'in plastik tüketimine ilişkin olarak şu rakamlar veriliyor:

1,000-1,200 ton/yıl SBS
500 ton/yıl SEBS
150 ton/yıl PP
180 ton/yıl PS

Tedarik Kaynakları

Solvent Üretim, SBS ve SEBS ihtiyacı için Avrupa'dan alım yapıyor. Ayakkabı üretimi için en önemli unsurun kullanılan hammaddenin kalitesi olduğunu vurgalayan firma yetkilileri, istedikleri kalitedeki ürün için yüksek fiyatlarda alım yaptıklarını da ayrıca belirttiler.

Firma, PS ve PP'de ise piyasa koşullarına bağlı olarak Avrupa malı ürünlerin yanı sıra, İran ve Uzak Doğu'dan gelen hammaddelerle de ilgileniyor. Şirket yetkilileri, bu ürünlerin de kalitesinden memnun olduklarını dile getiriyorlar. Ayrıca, para piyasalarında yaşanan, dövizdeki sürekli değişimlerin, Asya pazarına olan ilginin artmasına neden olduğunu ekliyorlar.

Bunların yanı sıra, üretimde kullandıkları, polimerler dışındaki bazı özel kimyasalları da Avrupalı üreticilerinden almaya devam ediyorlar.

Büyüme Planları

Solvent Üretim, ülkedeki ekonomik durgunluğa rağmen, önceden ele almış olduğu projelere büyük önem vermekte. Firmanın başlıca hedefi, plastik sektöründe eskiden olduğu gibi ilkleri başarmak ve yeni ürünlere yönelmek. Bunun için ufak tasarımları içeren projeleri yürütüyorlar. Yeni ürün geliştirmek için her türlü araştırma çalışmalarına açık olan firma, yeni üretimleri sağlayabilecek tesise zaten sahip. Mevcut olan üretim alanı, büyüme planları düşünülerek kurulmuş.

Hedefledikleri gelişmelerin gerçekleşmesi halinde, sektörde hızlı bir büyüme kaydedeceklerine inanan firma yetkilileri, ihracat alanında da gelişme kaydetmek istiyorlar. Gerek iç, gerekse dış piyasalarda söz sahibi olmak, Solvent Üretim'in en büyük hedeflerinden.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Solvent Üretim, internetin gerçekten faydalı olduğuna inanan ve olanakları sonuna kadar kullanmaya çalışan bir firma. Firma, ürünlerini tanıtımına yönelik bir web sitesine de sahip. Ayrıca, firma yurt dışı bağlantıları ve bayilerle iletişimini yine internet aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, ChemOrbis'in sunduğu hizmetlerden çok memnun olduklarını söylüyor. ChemOrbis içeriğindeki fiyat rapor ve analizlerinin kendilerine birçok açıdan yardımcı olduğunu da belirtiyor. ChemOrbis'e üye olan firma sayısı ne kadar artarsa, kendileri için de o kadar çok hammadde seçeneğinin ortaya çıkacağını ekleyen firma yetkilisi, yeni ürünlerle birlikte, ChemOrbis'in geniş bir plastik içeriğine sahip tek web sitesi olarak, ayrıcalıklı bir yeri olacağına ve dünya çapında bir şirket olma yolunda ilerlediğini belirtiyor.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin