Skip to content

ErpenKısa Tarihçe

Erpen Polimer Kapı ve Pencere Sistemleri, 1994 yılında profil sistemleri üretmek üzere faaliyetine başladı. Firma, birçok ülkede benimsenmiş, ısıda % 50, seste % 40 yalıtım sağlayan, doğaya hiçbir atığı olmayan geri dönüşümlü PVC kapı ve pencere sistemleri üretimine devam etmektedir. Firma yetkilileri, bu sektörün Türkiye'de hak ettiği yeri bulmasına katkıda bulunmaktan onur duymakta, ve üretiminden, satış ve servisine kadar bir ürünün sorumluluğunu bütün ağırlığıyla hissetmekte.

Firmanın amacı müşteri istekleri doğrultusunda gelişmeye devam etmek. Bu nedenle1996 yılında büyük bir yenileme programına girerek, üretimini ve bölge müdürlüklerinin sayısını arttırmış, bütün bölgelerinde direkt depo hizmeti verip, "network" satışı hızlandırmış. 1995 yılında 32 olan bayi sayısını 2001 yılında 689'a çıkartmış. Firma, Gaziantep merkez ve diğer bölgelerin haricinde kalan Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerine direkt satışı da gerçekleştirmektedir. Erpen'in İstanbul, İzmir, İzmit, Konya, Ankara, Zonguldak, Samsun ve Antalya'da bölge müdürlükleri bulunmakta. Firma, bu bölgelerden gelen müşteri şikayetleri ve isteklerini değerlendirerek sürekli müşteri tatmini ve ürün gelişimi sağlamaktadır. Bölgelerin pazarlama organizasyonları, merkez tarafından yönlendirilerek düzenlenmektedir.

Firma üretim faaliyetini Gaziantep'te sürdürüyor. Yönetim kadrosu ve teknik kadro dahil olmak üzere yaklaşık 75 çalışanı bulunuyor. Erpen, üretimini 26000 metrekare kapalı, 2000 metrekare açık alana sahip fabrikasında gerçekleştiriyor.

Firmanın hammadde karıştırma ünitesi, bilgisayar kontrollü otomasyon sistemi ile çalışıyor ve böylece insandan kaynaklanan hatalar daha aza indirilebiliyor. Erpen'in sahip olduğu otomasyon sistemi tüm dünyada geçerli. Fabrikanın tümü, hiç personel müdahalesi olmadan, uzun süre çalışabilmekte. Her stepte bulunan kontrol cihazları sayesinde hatalar sıfıra indirgeniyor. Tüm ekstrüzyon hatları bilgisayar kontrollü.

Erpen'in Kalite Departmanı, hiçbir etki altında kalmadan gerektiğinde üretimi tamamen durdurabilecek yetkiye ve yeteneğe sahip. Prosesin her bir aşaması kalite biriminin gözetiminde gerçekleştirilmekte. Firma birçok Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesinin yanı sıra, ISO 9001 Kalite Sistem Belgesi'ne ve Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi'ne de sahip.

Firma, dış pazarlara açılabilmek amacıyla ihracata büyük önem vermekte. Ürünlerini Orta Doğu'daki bazı ülkelere ihraç etmekte. Erpen'in hedefi, güvenilir kalite kontrol ve Ar-Ge birimleri desteğinde, ürettiği ürünlerle dış pazarlarda söz sahibi olmak.

Ürün Gamı

Erpen'in üretimini gerçekleştirdiği kapı ve pencere sitemleri, inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Ürünlerinin sınıflandırılması aşağıdaki gibidir:

Profiller
      Soft-line seri
      Red-line seri
      Eco-soft seri
      Sürme-seri
      Eco-line seri
      Wit-line seri
Yardımcı profiller
Alüminyum yardımcı profiller

Firma 1996 yılında girmiş olduğu yenileme programı sayesinde üretimini günlük 10 ton'dan 45 ton'a çıkartmıştır. Böylece yıllık kapasitesi yaklaşık 16,000 ton'a ulaşmıştır.

Plastik Tüketimi

Erpen, yaklaşık olarak ayda 1000 ton K67-68 tipte PVC hammaddesi tüketmekte.

Tedarik Kaynakları

Erpen, PVC'yi çoğu zaman yurt dışından almakta. Avrupa'dan alım yapmayı tercih ediyor. Ürettikleri profillerde kaliteye büyük önem veren firma yetkilileri, istedikleri kalitedeki ürün için Avrupa menşeili hammaddeleri tercih ettiklerini söylüyorlar. Ayrıca firma yetkilileri, Avrupa dışından alım yapmadıklarını sözlerine ekliyor.

Büyüme Planları

Erpen, hem Türkiye'de hem yurt dışında iyi olabilmek için 1996 yılından beri bazı gelişmeler göstermekte ve büyük yatırımlar yapmakta. Yeni ürün geliştirmeye yönelik çalışmaları halen devam ediyor ve firma bu yeni üretimleri sağlayabilecek tesisi, büyüme planlarını düşünerek önceden kurmuş.

Firmanın asıl büyüme planları tamamen ihracata yönelik. Yurt içinde sağladıkları başarıyı, yurt dışında da sürdürmek istiyorlar. Şirket yetkilileri, bu amaçlı çalışmalara devam ediyor. Firma tanıtımlarına ağırlık verilmekte ve Orta Doğu'da başlatılan ihracat girişimlerini, yine bu bölgede devam ettirme çalışmaları sürdürülmekte.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Erpen, internetin faydalı olduğuna inanmakta ve internetten mümkün olduğunca yararlanmakta. Firma yetkilileri, ürünlerinin tanıtımına yönelik web sitesini en kısa süre aktif hale geçireceklerini söylediler. Firmanın Satış, Pazarlama ve Finans Birimleri, birçok işlemleri, internet üzerinden gerçekleştirmekte.

Şu ana kadar ChemOrbis tarafından sunulan hizmetten son derece memnun olan firma yetkilileri, ChemOrbis aracılığı ile piyasa hakkında ihtiyaç duydukları bilgilerin tümüne kolaylıkla ulaşabildiklerini söylüyor; fiyatlama ve fikir geliştirme açısından ChemOrbis web sitesini mümkün olduğunca ziyaret ettiklerini de belirtiyorlar. Ayrıca firma yetkilileri, daha önce ihale sistemini kullandıklarını ve kullanmaya devam edeceklerini de sözlerine ekliyorlar.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin