ChemOrbis
INA Kimya

09/08/2002 (16:46)Kısa Tarihçe

1987 yılından bugüne plastik sektöründe hizmet veren İNA Kimya, ilk olarak Hırvatistan İNA rafinerilerinin Türkiye mümessili olarak faaliyetine başlamıştır. Ofisi İstanbul'dadır. Firma, Hırvatistan İNA ile yaptığı ayrıntılı çalışmalar sonucunda hammadde sektörüne girmiş, bu şirket dışında şu anda merkezi İsviçre'de bulunan MB BARTER & TRADING SA firmasının da Türkiye mümessilliğini gerçekleştirmektedir.

1999 yılından itibaren ADRIA OIL / İtalya ve Hırvatistan firmaları ve Romanya'da bulunan POLYCOM firması ile ortak çalışmalara başlamış olan İNA Kimya, fiyat ve hizmet konusunda iddialı.

Kurulduğu günden bugüne kadar plastik hammaddelerini Türkiye pazarında bulunan tüketicilere sunan firma, bunların dışında yeni projelerle de ilgilenmektedir. Ticari danışmanlık hizmetinde de bulunmaya çalışıyor. Ürünlerle ilgili danışmanlık hizmeti söz konusu olduğunda, yurt dışındaki ofislerden yardım alınıyor. Bu yardımla birlikte, sürekli değişim halindeki teknik gelişmeleri takip etmeye çalışıyor.

Firma, ayrıca zaman zaman Başer ve Petkim ürünlerinin ihracatıyla da ilgilenmekte ve bu konuda çalışmalar yapmakta.

Ürün Gamı

İNA Kimya, ürün portföyünde aşağıdaki plastik hammaddeleri bulunuyor:

PP - rafya, enjeksiyon
PS - HIPS, GPPS
PVC - K:57-61-67-70
PE - LDPE, HDPE
SBR

Bunların dışında üre ve gübre satışlarıyla da ilgileniliyor. PVC satışları diğer mamul satışlarına göre çok daha yüksek. İkinci sırayı is PE alıyor.

Plastik Hacmi

İNA Kimya, satış hacmine bakıldığında ortalama 1000 ton/ay olan plastik hacmine sahip. Firma yetkilileri, son zamanlarda Türkiye'de yaşanan banka krizleri, alıcıları direkt etkilediğinden, satışlarının aylık 1000 ton seviyelerine düşmüş olduğunu, ama piyasa canlı olduğu zamanlarda satış hacimlerinin büyük ölçüde arttığını vurguluyor.

Tedarik Kaynakları

İNA Kimya, hammaddelerin çoğunu Hırvatistan, Sırbistan, Yugoslavya, Romanya, ve Polonya'dan tedarik ediyor. Bu ülkelerden gelen hammaddeler müşteriler tarafından da daha çok tercih ediliyor. Birkaç gün içinde istenilen hammadde üreticiye ulaştırılabiliyor. Fiyatları daha uygun.

Firma bunların dışında Mısır ve Libya ürünlerini de getirebilmekte. Kullanıcılardan talep geldiği zaman, ara ara Batı Avrupa ve Uzak Doğu ürünlerinin de ticaretini yapmaktadır. En çok getirilen plastik hammaddeler için kaynak ülkeler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

PP - Polonya, Yugoslavya, Romanya
PVC - Polonya, Romanya
PE - Polonya, Yugoslavya, Hırvatistan, Romanya
PS - Polonya, Hırvatistan

Büyüme Planları

Firmanın büyüme planları uzun süredir gündemde olan ancak ülkede yaşanılan iki ekonomik kriz nedeniyle birkaç yıldır ertelenmekte. İNA Kimya'nın en büyük hedefi, bağlantıda oldukları kuruluşlardan biriyle şirketleşme, ve "local trading" olayına geçme. Bu ortaklık sayesinde, firmanın büyüme planları başlamış olacak.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

İNA Kimya, internetin yararlarının farkında olan bir firma ve birçok iletişimlerini internet yoluyla gerçekleştiriyor. Buna temsil ettikleri firmalarla kurdukları bağlantılar da dahil. Firma, interneti daha çok araştırma yapmak amaçlı da kullanıyor.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, ChemOrbis'in sunduğu hizmetlerden çok memnun olduklarını söylüyor. Fiyat raporlarını ve analizlerini takip ettiklerini, teklif verebilecekleri tüm ihalelere katılmaya çalıştıklarını da ekliyor. ChemOrbis içeriğinden oldukça memnunlar.

Firma yetkilileri, ChemOrbis'in başladığı bu işe başlangıçtan beri pozitif baktıklarını ve Türkiye'de çağdaş ticaret açısından büyük bir adım atan ChemOrbis'in başarılı olmasını dilediklerini belirtiyor. Ama, kalıplaşmış ticaret ortamında, bunun için çok mücadele edilmesi gerektiğini ve Chemorbis'e çok iş düştüğünü de sözlerine ekliyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com