ChemOrbis
PMS

16/08/2002 (18:49)Kısa Tarihçe

PMS Ltd. Sti. 1993'de İzmir'de rotasyon teknolojisini kullanmayı hedefleyerek kuruldu. Firma başlangıçta, fermantasyon tankları, salamura siloları, yük ve istif kutuları gibi ürünlerle yiyecek ve tekstil endüstrilerine hizmet verdi. PMS'in, CRAEMER, BLICKLE, EZ-DOCK gibi alanlarında lider firmalarla distribütörlük bağlantıları bulunuyor.

PMS, 1995'de kendi tesislerini kurup üretim merkezini yeni yerine taşıdığından beri üretimine halen aynı yerde devam ediyor. Firma bu arada üretimine "blow molding" ve "enjeksiyon molding" gibi yeni proses teknolojilerini de eklemiş durumda.

Faaliyetlerini İzmir-Kemalpaşa'da sürdüren firmanın, idari personel ve fabrika çalışanları dahil olmak üzere toplam 60 çalışanı bulunuyor. Firma üretimini, 3000 m2'lik kapalı ve 20,000 m2'lik açık alana sahip tesisinde gerçekleştiriyor.

PMS, iki adet ithal, bilgisayar destekli rotasyon makinesine ve iki adet de kendilerinin ürettiği mekik tipi rotasyon makinesine sahip. Firma kendi imal ettiği kalıplarını "rotomolder"lara satıyor. Tesislerinde bir metal atölyesi ve kalıp imal edilen bir model atölyesi yer alıyor. Kendi rodaj, geri-dönüştürme, işleme ve granüle etme birimleri bulunan PMS, "blow molding" bölümünde Alman yapımı büyük boyutlu bir makineye sahip bulunuyor. Firma, "blow molding" makineleri ile 250 litreye kadar büyük variller imal ediyor. Tüm modeller özel bir bilgisayar yazılımı ile PMS'in kendisi tarafından tasarlanıyor. Kalıplar alüminyum ya da metal levhalardan imal edilebiliyor. Malzeme ya da kalıp, tasarımın şekline, ihtiyaç duyulan kalıp sayısına, parça yüzey dokusu ihtiyacına göre değişiyor.

PMS toplam kalite sistemine sahip bir firma. Kalite denetimi, tasarımdan son kullanımına kadar her alanı kapsıyor. Firma ayrıca, ISO 9001 sertifikasına da sahip bulunuyor. PMS, bunların yanı sıra, ilgili olduğu alanlarda araştırma - geliştirme ve yatırım kaynakları konularındaki yeni gelişmeleri de yakından takip ediyor. PMS ve CRAEMER arasında ortak bir proje ile kurulmuş olan bir bilgisayar ağı ile firma çapında bir bilgi paylaşımı ortamı sağlanmış. PMS, gelişmeleri takip etme prensibi doğrultusunda endüstri ile ilgili toplantıların, konferansların ve fuarların çoğuna katılıyor. Firma, bu arada, üretim yöntemleri ve yönetim teknikleri geliştirme konularına yönelik çalışmalar da yapıyor.

PMS, 1997'den beri Orta Doğu'ya endüstriyel lastik dağıtımı alanında Alman BLICKLE firması ile çalışıyor. Aynı zamanda, diğer bir Alman şirketi olan CRAEMER ile de bir anlaşma yapan firma, Türk müşterilere plastik palet ve çöp konteynırları satmaya başlamış. PMS ayrıca, yeni nesil iskele üreten bir Amerikan şirketi olan EZ-DOCK'un da distribütörlüğünü yapıyor.

Ürün Gamı

Dünya genelinde "Rotasyon molding" için en yaygın olarak kullanılan hammadde PE olmasına rağmen, firma, PP, PVC ve ABS gibi diğer malzemelere yönelik yeni piyasa olanaklarını da araştırıyor.

Bu aralar, ağırlıklı olarak şu malzemeleri kullanıyorlar:

LLDPE
HDPE
Bu malzemelerin kullanıldığı uygulama alanları şunlar:
Depolar
Taşıma ve stoklama ürünleri
Paletler
Yüzer iskeleler
Bidonlar
Çöp konteynırları
PMS'in üretim kapasitesi ile ilgili rakamlar ise şöyle;
Rotasyon molding: 2000 ton/yıl
Blow molding: 1500 ton/yıl
Enjeksiyon molding: 250 ton/yıl

Plastik Hacmi

Firmanın ortalama olarak plastik tüketimi:

LLDPE: 2000 ton/yıl
HDPE: 750-1000 ton/yıl

Tedarik Kaynakları

"Rotasyon molding"de yüksek kaliteli malzemenin öneminin farkında olan PMS, bu nedenle tedariğini dünya çapında tanınmış tedarikçilerden sağlıyor. Firma, genellikle, malzeme ihtiyacını Avrupa'dan karşılıyor. PMS, kullanılan hammaddenin kalitesinin imalatları açısından çok önemli olduğunu vurguluyor. Kullanılan hammaddenin kalitesinin iyi olmaması halinde, genellikle peroksit ve asit gibi kimyasalların muhafaza edilmesi için kullanılan tank ve kutular şeklinde imal edilen ürünlerin kimyasallara karşı dayanıklılığı düşük oluyor. Firma yetkilileri, bu nedenle, yüksek kalitede malzeme için yüksek fiyatlar ödemekten kaçınmadıklarını belirtiyor.

Öte yandan, PMS, piyasa koşullarına bağlı olarak Avrupa menşeili malzemenin yanı sıra Orta Doğu menşeili malzeme ile de ilgileniyor. PMS yetkilisi, bazen bu bölgeden de kaliteli ve uygun fiyatlı malzeme bulunabildiğini söylüyor.

Büyüme Planları

Büyüme planları bulunan PMS, ülkede yaşanan ekonomik ve finansal krizlere bağlı olarak bu planlarını askıya almak zorunda kalmış. Bir firma yetkilisi, yakın bir dönemde hem üretim hem de dağıtım faaliyetlerine yönelik yatırımların gerçekleştirileceğini belirtiyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

İnternet'in faydalarının farkında olan PMS'de, temsil edilen şirketlerle olan bağlantılar da dahil olmak üzere iletişimlerde İnternet'ten yararlanılıyor. Bu anlamda bir iletişim köprüsü olarak kullanılan İnternet, firmanın çok önem verdiği bilginin şirket içinde paylaşılması ve geliştirilmesi çalışmaları açısından can alıcı bir önem taşıyor.

Bir PMS temsilcisi, ChemOrbis'in Fiyat Raporları ve Büyüteç bölümlerini düzenli olarak takip ettiklerini söylüyor. ChemOrbis'in sunduğu hizmetlerden oldukça memnun olduklarını ve ChemOrbis içeriğini tatmin edici bulduklarını ifade ediyor.

Firma yetkilisi ayrıca, başlangıçtan itibaren ChemOrbis ile ilgili olumlu düşüncelere sahip olduklarını belirtiyor. Kimya-plastik alanında e-B2B pazaryerleri konusuna ChemOrbis kurulmadan önce de ilgi duyduklarını dile getiriyor. Bu nedenle, ChemOrbis ile yapılan işlerden umutlu olduklarını, ChemOrbis ticaret platformunu ve endüstriyel konulara dair içeriği yakından takip ettiklerini söylüyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com