ChemOrbis
Neşe Plastik

29/08/2002 (08:53)Kısa Tarihçe

Türk plastik sektöründe ilk üreticilerden biri olan Plaster'den aldıkları görevi başarıyla devam ettiren Neşe Plastik, bu isim altında çalışmaya 1989 yılında Avcılar'da başlamış, 1993 yılında ise Kurtköy - İstanbul tesislerinde faaliyetine devam etmiştir. Neşe Plastik, o dönemden bugüne kadar her yıl yeni yatırımlar içinde olup, şu an Türkiye'deki en modern PVC folyo film tesislerinden birine sahiptir. Firma, % 100 geri dönüşümlü PVC üretimiyle, yurt dışında da ülkemizi başarıyla temsil etmektedir.

Neşe Plastik, 1995 yılından itibaren kendisine yeni bir hedef belirleyip yurt dışına açılmıştır. 1995 yılından başlayarak her yıl artan bir grafikle, Peru'dan Tayvan'a 40'ın üzerinde ülkede dağıtım kanallarına sahiptir. Bu yıl için hedefledikleri ise ürünlerinin % 80'ini bu ülkelere ihraç edebilmek. 1996 yılında ihracat rakamları yok denecek kadar azken, şimdi oldukça fazla. Firma bunun dışında yılda 5 kez yurt dışı fuar ve organizasyonlarda görev alıyor, ve tanıtımına başarıyla devam ediyor.

Neşe Plastik, üretim ve ihracat faaliyetlerini Kurtköy'deki fabrikada, iç satış, genel muhasebe ve finans çalışmalarını ise Beşiktaş'ta bulunan merkez ofiste sürdürmekte. Firmanın yönetim kadrosu ve fabrika işçileri dahil olmak üzere yaklaşık 135 çalışanı bulunuyor. Neşe Plastik üretimini 8000 metrekare kapalı, 4500 metrekare açık alana sahip fabrikasında gerçekleştiriyor. Üretim 1 adet ana "calender" hattına, 2 adet renkli baskı makinasına, 3 adet animasyon makinasına, ve 1 adet banyo döşemesi üretimi için gerekli olan hatta sahip. Firmanın tüm makina parkı 1997'den itibaren yenilenmekte, en eski makina 5 yaşında, yeni teknoloji takip edilerek bilgisayar kontrollü makinalar edinilmiş.

Personel eğitimine de büyük emek harcayan firma yetkilileri, ürettikleri ürünlerin kalitesinden de gurur duyuyorlar. Yeni bir ürünleri olan banyo döşemesi amaçlı AQUA-MAT ürününü dünyada sadece 6 firma üretmekte ve Neşe Plastik ilk 8 ay içinde 3.sırayı almış, bu ürün aynı zamanda bakteri tutmayan ve sertifikası olan bir ürün Firma kendisini yeniliklere vermekte ve müşteri memnuniyetini ilk koşul olarak görmeye devam etmektedir.

Ürün Gamı

Neşe Plastik'in üretimine ağırlık verdiği başlıca ürünleri şunlar:

FANTASTIK - arkası elyaf lamine edilmiş PVC masa örtüsü
MAJESTIK - çift tarafı baskılı PVC masa örtüsü

Bu iki ürün için Neşe Plastik her yıl Fransa ve İtalya başta olmak üzere çeşitli ülkelerden desinatörlerle çalışmakta ve her yıl yeni kreasyonlarını müşterilerinin beğenilerine sunmaktadır. Bu kreasyonlar Neşe Plastik'in çok geniş müşteri gamı düşünülerek her yıl minimum 6 ay vakit harcanarak oluşturulmaktadır

AQUA-MAT - döşeme ve yaygı malzemesi

Neşe Plastik yeni bir ürünü olan AQUA-MAT'ı 2001 yılı Eylül ayında itibaren üretmeye başlamıştır. Banyolarda, mutfaklarda, çocuk odalarında, yüzme havuzlarında, restoranlarda kullanılabilen AQUA-MAT''ın en önemli özelliği kir tutmaması ve kaymaz oluşudur.

Firmanın ürettiği malzemelerin uygulama alanları ise aşağıda özetlenebilir:

Ev mefruşatı - yukarıda belirtilenler
Kırtasiye - dosya kapları
Ambalaj - şeffaf ambalajlar
İnşaat - tecrit malzemeleri

Plastik Tüketimi

Neşe Plastik'in plastik tüketimine ilişkin olarak şu rakamlar veriliyor:

3,000 ton/yıl PVC - süspansiyon - K:70
1,000 ton/yıl PVC - emülsiyon

Tedarik Kaynakları

Neşe Plastik süspansiyon PVC alımlarını genellikle Avrupa'dan yapıyor. Romanya ve Yunanistan başlıca alım yaptıkları ülkelerden ikisi. Emülsiyon PVC'de ise tercih ettikleri Almanya kaynaklı hammaddeler oluyor.

Buralardan alım yapmalarının en büyük nedeni, aldıkları hammaddenin kalitesinden oldukça memnun olmaları. Bundan dolayı, başka ülkelerden hammadde alımı yapmıyorlar. Ayrıca, ulaşım açısından da Avrupa menşeli ürünleri seçiyorlar.

Bunların yanı sıra, üretimde kullandıkları PVC katkı maddeleri için de Avrupa kaynaklı üreticileri tercih ediyorlar.

Büyüme Planları

Neşe Plastik de plastik sektöründeki diğer eski kuruluşlar gibi, yeni yatırımlar planlayan bir firma. 5 yıl süren yeniden yapılanma projelerini 2001 yılı sonlarında bitirmişler, şimdi yeni ürünlere yönelik çalışmalar yapmaktalar.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Neşe Plastik, internetin faydalı olduğuna inanan ve olanakları sonuna kadar kullanmaya çalışan bir firma. Firma, ürünlerini tanıtımına yönelik bir web sitesine de sahip. Ayrıca, firma dağıtıcılarla olan yurt dışı bağlantılarını ve iletişimini yine internet aracılığıyla gerçekleştiriyor. Ayrıca interneti araştırma amaçlı da kullanıyorlar.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, ChemOrbis'i çok takdir ettiklerini ve sürekli takip etmeye çalıştıklarını söylüyor. Hizmetlerden çok memnun olduklarını söylüyor. Bu sistemin Türkiye için çok yeni olduğunu, ama bir yerden başlamak gerektiğini ve ChemOrbis'in de bu sıkıntılı yolda ilerlemeye çalışmasını takdir ettiklerini sözlerine ekliyor. ChemOrbis içeriğindeki fiyat rapor ve analizlerinin kendilerine birçok açıdan yardımcı olduğunu da belirtiyor. Sektörde bulunan herkesin geleneksel düşünce yapısını yavaş yavaş değiştirmesi gerektiğini, bunu da yapabilecek sistemlerden birinin ChemOrbis olduğunu vurguluyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com