Skip to content

Kimteks A.Ş.Kısa Tarihçe

Kimteks 1983 yılında, yalnızca ticarete yönelik çalışmalar yapmak üzere kurulmuş ve 2000 yılında üretim faaliyetlerine de başlamıştır. Firma şu anda distribütörlük işinin yanı sıra, ayakkabı tabanı için poliüretan hammaddesi üretimi üzerinde çalışmaktadır. Firma kurucularının geçmişte de suni deri, kösele, plastifiyan ve stabilizatör üretimi ile ilgili deneyimleri bulunmaktadır. Kimteks, Türk pazarında, alanında üç büyükten biri olarak biliniyor.

Firma, yan kuruluşları ile birlikte ana bir organizasyon içinde yer almaktadır. Bu grupta Kimteks dışında Finparc/Kimteks İtalyan ortaklığı ve Renkim bulunmakta. Renkim uluslararası ticaret alanında faaliyet göstermekte ve UCB SA (Belçika), Arjo Wiggins (İngiltere), Tessitura Bresciana (İtalya), NuovaFNT (İtalya), Repsol Quimica (İspanya) gibi alanlarında büyük firmaların Türkiye mümessili.

Firma üretim ve depolama faaliyetlerini İstanbul Hadımköy'de bulunan tesisinde gerçekleştiriyor. İstanbul Levent'te bulunan merkez ofisinde ise satış, ithalat ve muhasebe birimleri yer almakta. Firmanın yönetim kadrosu ve fabrika personeli dahil toplam 45 çalışanı bulunuyor.

Kimteks uzun yıllar suni deri ve ayakkabı sektörleri içerisinde faaliyet göstererek geniş bir müşteri portföyüne ulaşmıştır. Müşterilerini ortak olarak görme düşüncesi ışığında çok köklü ilişkiler kurarak beraber büyümeyi hedef edinen firmanın temel politikası satış şartlarında çok esnek olmak ve müşteriyle birlikte hareket edebilmek olmuş. Şu anda müşterilerinin kullandığı ürünlerin hemen hemen % 80'ini temin edebiliyor.

Ayakkabı taban ve terlik üretiminde kullanılan tüm ana hammaddeleri portföyünde bulunduran firma, DELTAPUR/Bayer PU Sistemlerini Türkiye'de ki üreticilerin kullanımına sunmakta ve son senelerde hızla yükselen satış grafiği sayesinde pazarın %30'una hakim olmuş durumda. Kimteks ayrıca, İspanyol Repsol Quimica'nın ayakkabı ve çatı izolasyon pazarına hitap eden termoplastik kauçuklarının (SBS) ve pazara bu sene sunulan hidrojene edilmiş termoplastik kauçuklarının (SEBS) Türkiye'deki distribütörlüğünü üstlenmiş. Firma, PVC köpürtücü konusunda uzun yıllardır BAYER'in distribütörü olarak faaliyet göstermektedir.

Ürün Gamı

Kimteks'in yaklaşık 30,000 ton/yıl olarak belirlediği, satışını yapmakta olduğu plastik hammadde oranları aşağıdaki gibidir:

Suni deri hammaddesi   % 55
Ayakkabı tabanı hammaddesi   % 33
Diğerleri   % 12

Firmanın poliüretan hammaddesi üretimi 5,000 ton/yıl seviyesinde gerçekleştirilmektedir. Aslında Kimteks yıllık 12,000 ton PU üretimi yapabilecek tesise ve donanıma sahip bir fabrikaya sahip.

Plastik Tüketimi

Kimteks plastik tüketimine ilişkin olarak şu rakamları veriyor:

10,000 ton/yıl Emülsiyon PVC
5,000 ton/yıl PU
6,000 ton/yıl SBR ve SBS

Tedarik Kaynakları

Kimteks, suni deri ve tekstil kimyasalları alanında birçok mümessilliğe sahip. Aşağıda polimerle ilgili temsilcilikleri sıralanmıştır:

Çözücü bazlı PU: UCB SA (Belçika)
PU cips: Bayer (Almanya)
Paste PVC: Atochem (Fransa) & Vinnolit (Almanya)

Firma aynı zamanda plastik ayakkabı taban hammaddeleriyle ilgili olarak şu mümessillikleri bulundurmaktadır:

Polikloropren kauçuk: Baypren, Bayer (Almanya)
Yapıştırıcı PU: Desmocoll, Bayer (Almanya)
Kauçuk kimyasalları: Bayer (Almanya)
Termoplastik kauçuk (SBS &SEBS): Dynasol (İspanya)
EVA: Leunna (Almanya)& Repsol (İspanya)
Büyüme Planları

Kimteks, ticaretten üretime geçerken birçok büyüme planını gerçekleştirmeyi başarmış. Ancak firma yetkilileri orta vadeli olarak, üretimden satışa her bir birimi aynı çatı altında toplamayı hedeflemekte. Bunun için gerekmekte olan çalışmalara başlanmış ve bu araştırmalar sürdürülmekte.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Kimteks, ürün tanıtımına yönelik bir web sitesine sahip. Firma, şirket içinde haberleşme ve bilgi toplama yani araştırma yapma amacıyla interneti kullanmakta. İlerisi için ise, üretim ve merkez ofisi birbirine bağlamak amaçlı bazı projeler planlamaktalar.

Firma yetkilileri, ChemOrbis'ten bilgilenmek amacıyla yararlanmakta olduklarını söylüyorlar. Piyasa analizlerini ve içerikte yer alan haberleri takip ettiklerini de ekliyorlar. İnternet üzerinden ChemOrbis'in yaptığı işin, alıcılar için çok pozitif yani yararlı olduğunu belirten bir firma yetkilisi, yeni ürünlere geçerek ve içeriği daha da geliştirilerek, ChemOrbis'in daha da büyüyeceğini savunuyor.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin