ChemOrbis
Boysan Kimya

23/09/2002 (19:45)Kısa Tarihçe

Türkiye'deki sentetik çuval üreticilerinden olan Boysan Kimya San. ve Tic. A.Ş., 1972 yılında kurulmuş ve 1990 yılında PP çuval üretimine başlamıştır. Şirket son dönemde modern teknolojiyle donatılmış PP çuval ve PP kesik elyaf tesislerine sahip olmakla birlikte, kaliteli mallar üretmeyi hedeflemektedir.

Firma üretim faaliyetini Gaziantep'te, yan kuruluşu olan Eruslu ile birlikte, yan yana sürdürüyor ve firmanın yönetim kadrosu ve fabrika işçileri dahil olmak üzere yaklaşık 145 çalışanı bulunuyor. Boysan Kimya, üretimini 16,800 metrekare kapalı, 22,615 metrekare açık alana sahip fabrikasında gerçekleştiriyor. Üretimde 2 iplik hattı, 57 dokuma hattı, 4 konfeksiyon hattı ve 1 adet baskı makinesi bulunuyor. Otomatik konfeksiyon makineleriyle, üretilen torbaların istenilen uzunlukta kesilmesi ve dikilmesi sağlanmakta. Böylece firma, ebat sapmaları ve dikiş problemlerini bu otomatik makinelerle önlemekte. Firmanın elyaf tesisi modern teknolojiyle donatılmış ve Alman-Amerikan ortak yapımı.

Boysan Kimya, kalite kontrole büyük önem veriyor ve bunu sağlamak için, üretimde yüksek standartlar belirlemekte ve bu standartları daha da geliştirmek için çabalamakta. Yüksek kaliteli ürünlere, üretim aşamasında uygulanan laboratuar testleri ile ulaşılmakta. Laboratuarda üretim öncesinde hammadde MFI testleri, üretimden sonra ise iplik mukavemet testi benzeri mekanik testler yapılmakta.

Firma, şuanda yurtiçi satışlara odaklanmış durumda, ancak şirket yetkilileri ilerisi için ihracata yönelik planlarının da bulunduğunu belirttiler.

Ürün Gamı

Boysan Kimya un, yem, gübre, pirinç, kömür, kil, tekstil ve su boruları gibi çeşitli sektörlerin ürünlerinin konulabileceği 30 - 155 cm'e kadar her en, ebat ve ağırlıkta PP torba üretmektedir.

Firmanın ürün gamı aşağıdaki gibidir:

Standart PP torba
Ventili torba
Körüklü torba
File torba

Firma, iplik hatlarında yılda 6 milyon kg PP'yi eritme ve iplik yapma kapasitesine sahiptir. İplik hatlarında üretilen PP iplikler, torba ve düz kumaş üretiminde kullanılmaktadır.

Plastik Tüketimi

Boysan Kimya, ayda yaklaşık 300 ton PP rafya tüketmektedir.

Tedarik Kaynakları

Boysan Kimya, bütün PP alımını yurtdışından gerçekleştiriyor. Hammadde tedariki konusunda seçici davranmıyor. Rusya, İsrail, Avrupa ve Uzak Doğu'dan alım yapıyorlar. Onlar için en önemli kriter, avantajlı fiyat. Çünkü PP rafya çuval üretiminde en belirleyici MFI değeri. Bu değeri tutturan her ürün, üretimleri için uygun görülebiliyor. Fiyat belirleyici bir faktör olarak alım yapmalarını etkiliyor.

Büyüme Planları

Boysan Kimya'nın başlıca hedefi, yurtiçi pazarı satışlarını, yurtdışına da taşımak ve ihracata atılabilmek. Bunun için ileriye yönelik çalışmalarda bulunuyorlar. Ayrıca yeni ürün yatırımlarıyla da ilgileniyorlar. Şu anki hedefleri kısa sürede "big bag" üretimine de geçebilmek. Firma, bunun için çalışmalarını sürdürmekte.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Boysan Kimya, internetin faydalı olduğuna inanmakta, ancak olanaksızlıklardan dolayı interneti verimli bir şekilde kullanamamakta. Yan kuruluşu Eruslu ile birlikte bu konuda çalışmalar yapmakta olan firma, yeni bir bilgi-işlem merkezi kurma işine devam ediyor.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, ChemOrbis'i takdir ettiklerini ve sürekli takip etmeye çalıştıklarını söylüyor. ChemOrbis içeriğindeki fiyat rapor ve analizlerinin kendilerine birçok açıdan yardımcı olduğunu ve bu kısımları takip etmeye çalıştıklarını da belirtiyor. Aynı yetkili, yeniden yapılanmaları ile birlikte, bütün hammadde alımlarını ChemOrbis üzerinden yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com