ChemOrbis
SHG

07/10/2002 (16:08)Kısa Tarihçe

2002 yılı başlarında plastik sektöründe hizmet vermeye başlayan SHG Dış Ticaret ve Taşımacılık firmasının kökeni, Türkiye nakliye sektöründe ilk 5'te yer alan ve yaklaşık 20 yıldır bu sektörde çalışmakta olan Süer Uluslararası Nakliye firmasına dayanmaktadır. SHG'nin yeni kurulmuş bir firma olmasına rağmen, arkasında büyük bir destek oluşturan Süer Uluslararası Nakliye sayesinde, hammadde dağıtımı alanında büyük firmaların ilgisini çekmeye başlamış, ve müşteri sayısını da gün geçtikçe arttırmaktadır.

Firma sahibi Cevher Gönüldaş, İngiltere'de aldığı eğitimi tamamladıktan sonra, Türkiye'ye dönmüş ve yaptığı fizibilite çalışmalarının ardından, bu sektörde çalışma kararı almış. Cevher Bey, Romanya'da yaptığı bazı çalışmalar sonucunda, plastik hammadde taşımacılığı üzerinde şirketinin temellerini atmış.

SHG'nin ana ofisi İzmir'de bulunuyor. Süer Uluslararası Nakliye firmasının İzmir'de bulunan depolarını kullanmakla birlikte firmanın bunun dışında yine İzmir'de büyük bir antreposu da bulunmakta. Ofiste toplam 3 kişi çalışıyor, ancak bu sayının ileriki günlerde arttırılması hedefleniyor.

SHG Dış Ticaret ve Taşımacılık firması, güvenilirlik konusunda oldukça iddialı. Firma sahibi Cevher Bey, alım-satım işlemlerini büyük bir titizlikle gerçekleştirdiklerini ve böylece müşterilerinin saygısını kazandıklarını açıklıyor. Dağıtımını yaptıkları hammaddelerin yurt dışından getirtilip, alıcıya teslim edilişine kadar geçen sürede, büyük bir özveri ile çalışan firma yetkilileri, müşterilerle iyi ilişkilere sahip olduklarını da ekliyorlar.

Ürün Gamı

SHG'nin ürün portföyünde aşağıdaki plastik hammaddeleri bulunuyor:

PVC
LDPE
HDPE
PP

LDPE ve HDPE satışları, toplam satışların yaklaşık % 70 - 80'ini oluşturmakta. Diğer hammaddelerden PVC satışları, PP mamul satışlarına göre çok daha yüksek.

Plastik Hacmi

Firmanın satış hacmine bakıldığında, ortalama 100-200 ton/ay olan plastik hacmine sahip. Firma yetkililerinin hedeflediği rakam ise, gerekli büyüme çalışmalarını tamamlayıp bu rakamı 1000-2000 ton/ay seviyesine çıkarmak. Son zamanlarda Petkim ile ilgili yaşanan gelişmeler ve Petkim'in fiyat indirimine gitmesi, birçok firmada olduğu gibi SHG'de de satış rakamlarını etkilemiş durumda.

Tedarik Kaynakları

SHG Dış Ticaret, hammaddelerin çoğunu ağırlıklı olarak Romanya ve İtalya'dan tedarik ediyor. Bu ülkelerden gelen hammaddeler müşteriler tarafından da daha çok tercih ediliyor. Birkaç gün içinde istenilen hammadde üreticiye ulaştırılabiliyor. Firmanın genel politikası, siparişi alındıktan sonra, istenilen malın getirtilmesi doğrultusunda. Fiyatların da uygun olması için, ellerinden geleni yapıyorlar.

Firma bunların dışında Azerbaycan'dan da ürünler getirebilmekte. Kullanıcılardan talep geldiği zaman, ara ara Batı Avrupa'dan da hammadde getirebiliyorlar. Firma yetkilileri, kısa süre önce Orta Doğu'daki tedarikçilerle de bağlantıya girdiklerini ve en kısa zamanda İran ürünlerinin de ticaretini yapmaya başlayacaklarını açıkladı.

Büyüme Planları

Firma, yeni kurulmuş olmasına rağmen, büyüme planlarını hemen gündeme getirmiş. İlk olarak büyük bir antrepo kurma çalışmalarını hızlandırmış durumda. Bunun yanı sıra, personel sayısını arttırma gibi projeleri de söz konusu. Bazı mümessillikler alıp, yaptıkları dağıtım işini geliştirmek SHG'nin diğer büyük hedefleri arasında yer almakta. Firma yetkileri, bu gelişmelerin ardından sektördeki diğer büyüklerin arasına girmeyi hedeflemekte.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

SHG, internetin yararlarının farkında olan bir firma ve birçok iletişimlerini internet yoluyla gerçekleştiriyor. Firma, interneti daha çok araştırma yapmak amaçlı da kullanıyor.

Görüştüğümüz firma sahibi Cevher Bey, ChemOrbis'in yaptığı işe olumlu baktıklarını ve Türkiye'de elektronik ortamda ticaret yapılmasını bir devrim olduğunu belirtiyor. Cevher Bey, bu teknolojiyi, elektronik ortamlara yabancı insanlara sunabilmek ve onları bu teknolojiyi kullanabilme konusunda eğitmenin bile, Türkiye'ye çok yarar sağlayacağına inandıklarını sözlerine ekliyor. Artık insanların, birçok olaydan anında haberdar olduğunu ve bunun gelişmenin bir göstergesi olduğunu belirten firma sahibi, fiyat raporlarını ve ChemOrbis içeriğini takip ettiklerini, SHG'nin büyüme planlarının gerçekleşmesiyle birlikte, ChemOrbis'in sunduğu hizmetlerden tam anlamıyla faydalanabileceklerine inandıklarını da belirtiyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com