ChemOrbis
Atmaz Tekstil

16/10/2002 (09:38)Kısa Tarihçe

Atmaz Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1991 yılından beri sentetik tekstil alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Firmanın inşaat alanında göstermiş olduğu etkinlikler 1975 yılında başlamış, 1990'lı yıllarda Gaziantep'te başlayan önemli bir tekstil atağı gözlemlenmesiyle birlikte Atmaz Grubu bu alanda da çalışmalara başlama kararı almıştır. Pamukla başladıkları tekstil sektöründeki çalışmalara, sentetik çuval üretimiyle devam etmişlerdir.

Şu anda firmanın üretim uygulamaları Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde ve Moskova'da devam etmektedir. Atmaz Tekstil'in yönetim kadrosu ve fabrika işçileri dahil olmak üzere toplam 180 kadar çalışanı bulunmakta. Üretim, merkez durumunda olan Gaziantep'te 9,000 m2 kapalı ve 1,000 m2 açık alana sahip fabrikada ve 4,000 m2'lik toplam alana sahip Moskova'daki fabrikada gerçekleştiriliyor.

Atmaz Tekstil, müşterileriyle olan ilişkilerinin sürekli olması gerektiği gerçeğinden yola çıkarak, personel eğitimine ve müşteri isteklerini her zaman ve doğru olarak karşılamaya kalite politikası olarak bakmaktadır. Kalitede süreklilik kavramına oldukça önem veren firma, kendi bölgesinde de önde gelen tekstil firmaları arasında bulunmaktadır.

Firmanın, Moskova'daki fabrikanın faaliyete başlamasından önce Rusya'ya ihracat aktiviteleri bulunmaktaydı. Atmaz Tekstil, burada üretime geçtikten sonra ihracat faaliyetlerini, diğer ülkelere kaydırma konusunda çalışmalara da başlamıştır.

Atmaz Tekstil kaliteden hiçbir zaman taviz vermeden, müşteri memnuniyetini ön planda tutup, çok yararlı olma ilkesine göre ticari ilişkilerde bulunma felsefesini benimsemiş. Firma, 2000 yılından beri ISO9002 kalite yönetim sistemini yürürlüğe koymuş ve uygulamaktadır.

Ürün Gamı

Atmaz Tekstil'in ürünleri şöyle sıralanabilir:

35-150 cm arası genişlikte
25-350 gram/adet arasında değişen baskılı ve baskısız PP çuval ve kumaş
PP çuval
Farklı renklerde PP çuval ve kumaş
Dört renge kadar baskılı çuval
Overloklu, sıcak kesimli çuval
LDPE astarlı PP çuval
HDPE astarlı PP çuval
600-2000 denye arası üretim
40 cm- 150 cm arası yuvarlak dokuma kumaş
CF multiflament çuval dikiş ipliği,
Halı çözgü ipliği,
PP tekstürize iplik,
Dar dokuma ipliği,
Halat ipliği,
Hortum içi örgü ipliği,
600-5000 denye arasında bükümlü, bükümsüz, puntalı, renkli, overlok ipliği

Firmanın 300 ton/ay seviyesinde planlanan PP çuval üretimi ve 100 ton/ay üzerinde planlanan iplik ürünleri üretimi gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.

Plastik Tüketimi

Atmaz Tekstil'in plastik tüketimine ilişkin olarak şu rakamlar veriliyor:

300 ton/ay PP rafya - minimum 200 ton/ay olarak alınmaya çalışılıyor
100 ton/ay PP elyaf

Tedarik Kaynakları

Atmaz Tekstil, PP çuval üretiminde kullandıkları PP rafya alımlarında marka ya da ülke ayrımı yapmıyor. Bu hammaddede tüm ülkelerden gelebilecek, birbirine benzer ürünler söz konusu olduğunu söyleyen firma yetkilileri, çok fazla seçeneğe sahip olduklarını belirtiyorlar. Avrupa, ABD, Suudi Arabistan, diğer Orta Doğu ülkeleri, Rusya ve Uzak Doğu ülkeleri alım yaptıkları bölgeler.

Firma yetkilileri ayrıca, PP elyaf için piyasa koşullarına bağlı olarak, Avrupa ve İsrail malı ürünlerin yanı sıra, Japonya menşeli ürünleri tercih ettiklerini belirttiler.

Büyüme Planları

Atmaz Tekstil'in başlıca hedefi, ihracatta Avrupa pazarına girebilmek. Bu amaç doğrultusunda Orta ve Doğu Avrupa'da çalışmalar yapmaya başlayan firma, burada fabrika kurduktan sonra Rusya'ya durdurmuş olduğu ihracata yeniden başlama konusunda hızlı bir uğraş içinde.

Bunun yanı sıra, kapasite artırımları ve yeni teknolojinin takibi konusunda da çalışmalar yapan firma, en kısa sürede makine parkurunu yenileme çalışmalarına başlamayı hedefliyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Atmaz Tekstil, interneti haberleşme ve bilgi toplama amaçlı kullanıyor. Firmanın ürün tanıtımına yönelik bir web sitesi de bulunmakta.

Görüştüğümüz firma yetkilisi ChemOrbis içeriğindeki fiyat rapor ve analizlerini sürekli takip ettiklerini belirtiyor. Bu analizlerin birçok anlamda kendilerine yardımcı olduğunu da ekliyor. Aynı firma yetkilisi, daha önce ChemOrbis ihale modeliyle alım yaptıklarını ve bundan sonra da alımlarını ChemOrbis üzerinden gerçekleştirmeyi planladıklarını açıklıyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com