Skip to content

KavipsanKısa Tarihçe

Kavipsan Mobilya Kaplama Dikiş İpliği Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 1988 yılında mobilya kaplama dikiş ipliği üzerine Karabağlar / İzmir fabrikasında yapmaya başlamış ve daha sonra mevcut üretim tesisine "hotmelt" mum tutkal üretimini eklemiş.

Üretimin genişletilmesiyle birlikte Karabağlar'daki üretim tesisi firmaya yetmemeye başlamış ve üretim tesisini İzmir Kısıkköy Sanayi Sitesindeki 2000 m2 kapalı alanı bulunan tesisine taşımıştır. Firmanın yönetim kadrosu ve fabrika işçileri dahil olmak üzere yaklaşık 50 çalışanı bulunuyor. Kavipsan İzmir'de üretimini 1200 m2, 800 m2 açık alana sahip fabrikasında gerçekleştiriyor. Ayrıca firma ikinci tesisini Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde, üçüncü tesisini Ankara Ostim'de kurmuş.

Kavipsan, 1996 yılında, yeni tesislerinde Türkiye'de üretimi ilk defa yapılacak olan balonlu naylon ambalaj film makinesinin üretimine Ege Üniversitesi, Ebiltem (Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi) ve Tübitak ile bir AR-GE projesi kapsamında başlamıştır. Bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde prototip üretimini ve pilot üretim tesisini tamamlayarak balonlu naylon ambalaj film makinesini ve balonlu naylon ambalaj filmini üretmeye başlamıştır. Tübitak ile yürüttüğü AR-GE projesini 2000 yılı içerisinde başarı ile tamamlayıp Ebiltem'in sanayi kuruluşları arasında düzenlediği yarışmada ödül kazanmıştır. Kavipsan, balonlu naylon ambalaj film makinesini kendi tesislerine de kurmuş ve balonlu naylon ambalaj filmini üretmeye başlamıştır. Son beş yıldır da bu ürünü üretmektedir.

Kavipsan'ın Türkiye'de geniş bir satış ve pazarlama ağı bulunmaktadır. Kayseri'de; İstikbal Mobilya , Merkez Çelik A.Ş ,Boytaş, İpek Mobilya,Yataş firmanın önemli müşterileri arasında yer almaktadır.

Firma, teknolojisini sürekli geliştirip dünya standartlarında makine ve ürün üretmeyi, üretim tesisini ve kapasitesini her geçen gün arttırmayı özellikle müşteri memnuniyetini hep en önde tutmayı kendisine vazgeçilmez bir ilke olarak benimsemiştir.

Firma, yurt dışına özellikle Avrupa'ya açılmayı amaçlamaktadır. Bu hedefini 2001 yılı ortası itibarı ile gerçekleştirmiş yurt dışındaki ilk tesisini Albesti / Romanya'ya kurmuştur. Romanya'daki tesiste şu an itibarı ile çeşitli elbise askıları üreterek plastik enjeksiyon alanına da adım atılmış. Ayrıca bu tesiste balonlu naylon ambalaj film makinesi tesisi de kurulmuş ve rulo şeklinde balonlu naylon ambalaj film üretimi yapılmaktadır.

Kavipsan ürettiği ürünlerini Avrupa ve dünya standartlarına göre üretmeyi amaçlamaktadır. Son sistem bilgisayarlı makineleri ile Türkiye'deki ilkleri gerçekleştirmek firmanın hedefleri arasında yer alıyor. Kavipsan'ın öncelikli hedefi ise müşterinin istekleri doğrultusunda ürün üreterek müşteri memnuniyetini sağlamak.

Ürün Gamı

Kavipsan'ın ürünleri şöyle sıralanabilir:

Balonlu naylon ambalaj film
Torba(zarf) balonlu naylon ambalaj film
Mobilya kaplama dikiş ipliği
"Hotmelt" mum tutkal
Makine imalatı
Plastik ambalaj çeperi
Koli bandı
Elbise askısı

Firmanın 600 ton/ay seviyesinde planlanan plastik ambalaj üretimi gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.

Plastik Tüketimi

Kavipsan'ın plastik tüketimine ilişkin olarak şu rakamlar veriliyor:

500 - 600 ton/ay LDPE

Tedarik Kaynakları

Kavipsan, LDPE alımlarında Avrupa (özellikle Romanya), Suudi Arabistan ve Kuzey Amerika malını tercih ediyor. Ancak görüştüğümüz firma yetkilisi, hammadde alımlarında menşei ayrımı yapmamaya çalıştıklarını, alımlarda en çok dikkat ettikleri unsurun ise fiyat olduğunu dile getirdi. Firma, ucuz ve kaliteli hammadde almaya çalıştıklarını belirtiyor.

Büyüme Planları

Kavipsan, ilerisi için baskılı ve baskısız poşet ambalaj sektöründe çalışma planları yapmakta. Firma yetkilileri, makine tasarımına yönelik projelerin tamamlanmış olmasına rağmen, bu alanda başka çalışmalar da yapabileceklerini söylediler. Ayrıca mobilya sektörüne yönelik malzemelerle ilgili projelerinin de bulunduğunu eklediler. Firma, ihracata yönelme girişimlerinde de bulunmaya hazırlanıyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Kavipsan, internetin gerçekten faydalı olduğuna inanan ve interneti genellikle araştırma yapmak amacıyla kullanan bir firma. Firmanın ürün tanıtımına yönelik bir web sitesi de bulunmakta. Firma yurt dışı bağlantılarını da internet aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışıyor.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, ChemOrbis'in sunduğu hizmetlerden çok memnun olduklarını söylüyor. ChemOrbis içeriğindeki fiyat rapor ve analizlerinin kendilerine birçok açıdan yardımcı olduğunu da belirtiyor.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin