ChemOrbis
Atılım Ambalaj

12/11/2002 (19:29)Kısa Tarihçe

Atılım Ambalaj, 3 yıldır sentetik tekstil alanında çalışmaktadır. Firmanın kökeni ise, yine Gaziantep firması olan ve uzun süre aynı sektörde çalışmış olan Gülyuva firmasına dayanmaktadır. Atılım Ambalaj'ın birçok çeşitte bulunan PP örgülü ve lamineli torba, kumaş, jeotekstil kumaş, iplik ve big-bag üretimleri Gaziantep Başpınar 1. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan tesislerinde sürdürülmektedir.

Firma, Gaziantep'te 16,000 m2 toplam alan üzerine kuruludur. Atılım Ambalaj'ın bünyesinde 30 kişilik idari personel ve 200 kişilik işletme kadrosu bulunmaktadır.

Firma, Avrupa'dan Ortadoğu'ya, Amerika'dan Türk ülkelerine kadar birçok ülkeye ihracat yapmakta ve her geçen gün yeni pazarlara girmeyi hedeflemektedir. Atılım Ambalaj, gerek iç pazarda, gerekse dış pazarlarda firmanın ismini ve imajını geliştirmek için birçok çalışma yapmaktadır.

Atılım Ambalaj 1993 yılından beri uluslararası ilişkilerini kuvvetlendirmek için yurtdışı bağlantılarına önem vermektedir. Bu amaçla Uluslararası Poliolefin Tekstil Üreticileri Derneği (EATP) üyesi olan firma bu üyeliğine devam etmektedir. Firma ISO 9002 belgesini almış ve Avrupa Birliği'ne geçiş için kendisini hazırlamakta olan bir firma. Ama firma yetkilileri, bu çalışmaların tamamlanmış olmasının yeterli olmayacağını ve kalitede sürekliliği sağlamayı hedeflediklerini de söylüyorlar.

Atılım Ambalaj'ın aynı zamanda Labordata/Almanya ve NEL/İngiltere'den alınmış 30'dan fazla sertifikası bulunmaktadır. Firmanın TÜV'den (Almanya'daki TSE karşılığı kuruluş) ISO 9002 belgesi; EFIBCA ve EATP tarafından alınan güvenlik ve kalite belgeleri de bulunmaktadır.

Ürün Gamı

Atılım Ambalaj ürünlerinin sağlık koşullarına uygun olması ile birlikte bu ambalajların; çimentodan una, patatesten kömüre, soğandan şekere kadar pek çok ürünün taşınması için uygun olduğunu savunmaktadır.

Atılım Ambalaj'ın ürünleri şöyle sıralanabilir:

Lamineli Çuval
PP küçük çuval
PP kumaşlar
Jeotekstil kumaşlar
Halı taban kumaşı
Ventilli kumaş
Multiflament kumaş
PP dikiş ipliği
Standart bigbaglar
Özel Bigbaglar
Kordonlar
PP bağlama şeritleri
PP kolon
Halı atkı ipliği

Firmada üretilen dokuma kumaşlar ve brandalar laminasyon ünitesinde tek taraflı veya çift taraflı olarak istenilen micron ve ağırlıkta elde edilmektedir. Yıllık lamine kapasitesi yaklaşık 50.000.000 metredir. Firmanın yıllık çuval üretim kapasitesi 60,000,000 çuvalın üzerindedir.

Firmanın baskı ünitesinde dokunan kumaşlara 3 ayrı renkte baskı yapılabilmektedir. Günlük ortalama 250,000 adet çuval baskısı yapılabilmektedir.

Plastik Tüketimi

Atılım Ambalaj'ın plastik tüketimine ilişkin olarak şu rakam veriliyor:

Toplam 300 ton/ay PP rafya

Tedarik Kaynakları

Atılım Ambalaj, PP rafya alımlarında marka ve ülke ayrımı yapmamaya çalışıyor. Rafyada hammadde seçeneklerinin çok fazla olması ve hammadde kalitelerinde pek farklılık olmaması bunun nedenlerinden biri. Ayrıca bir diğer neden de ulaşım faktörü, ve bu faktör göz önüne alındığında genellikle Ortadoğu ülkelerinden, özellikle Suudi Arabistan'dan alım yapmayı seçiyorlar. Firma yetkilileri bunun dışında Rusya ve Türkmenistan'dan da alım yaptıklarını söylediler.

Büyüme Planları

Atılım Ambalaj şu anda Avrupa pazarına girebilmek amacıyla çalışmalar yapmakta ve bu çalışmalarını ilerde de sürdürmeyi planlamaktadır. Firma yetkilileri, en büyük hedeflerinden birinin iç pazardaki yaygın hale getirdikleri isimlerini artık dışa pazarlara da duyurmak ve imajlarını geliştirmek. İlerisi için kapasite artırım çalışmaları da söz konusu olabilir.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Atılım Ambalaj, interneti aktif olarak kullanan firmalardan. Firmanın ürün tanıtımına yönelik bir web sitesi de bulunmakta. Firma, interneti genellikle haberleşme, bilgi toplama ve ürünlerinin ticareti için bir araç olarak kullanıyorlar.

Firma yetkilileri ChemOrbis içeriğindeki fiyat rapor ve analizlerinin birçok açıdan kendilerine yararlı olduğunu belirtiyor ve bu bölümleri takip etmeye çalıştıklarını da ekliyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com