ChemOrbis
Nakpa Plastik San. Tic. A.Ş.

20/11/2002 (11:39)Kısa Tarihçe

Nakpa Plastik San. ve Tic. A.Ş., 1989 yılında PE,PP, PVC, PS ve PET gibi plastik hammaddelerinin ticaretini yapmak üzere kurulmuştur. Firmanın kurucusu H. Hüseyin Nakiboğlu, 17 yıl gibi uzun bir süre Naksan'da yapmış olduğu üretim çalışmalarının ardından, ithalat, ihracat ve dahili ticareti içeren bu işe girmeye karar vermiş.

Firmanın merkez ofisi, 2 büyük bina ve 10,000 m2'lik depoyu bünyesinde barındıran İstanbul Beylikdüzü’nde bulunmakta. Nakpa’nın ayrıca Mersin Serbest Bölge, Gaziantep Org.San.Bölgesi ve İzmir Aliağa’da olmak üzere toplamda 50.000 m²’lik kendine ait depoları bulunuyor. Firmanın idari ve teknik personel dahil toplam 35 çalışanı var.

Yeni yatırım yapan müşterilerine teknik bilgi desteği de sağlayabildiklerini belirten firma yetkilileri, teknik bilginin yanı sıra kaliteli hammadde, ekonomik fiyat seçenekleri, yeterli stok kapasitesi ve sağlanan güvenilirlikle bu sektörde büyümeyi hedeflediklerini söylüyorlar.

Nakpa geniş ürün çeşitliliğine sahip bir firma ve ağırlıklı olarak depodan teslim ve bunun yanı sıra kontratlı satış şeklinde ticaret yapıyor.

Ürün Gamı

Nakpa'nın ürün gamı ve satış yüzdeleri aşağıdaki gibidir:

PE - %30
PP - %30
PVC - %30
PS - %5
PET - %5

Plastik Hacmi

Nakpa'nın satış hacmine baktığımızda, ortalama 120,000 ton/yıl olan plastik hacmine sahip olduğunu görüyoruz. Ancak hedeflerini ileriki yıllar için arttırmış olan firma yetkilileri, 2006 yılında yaklaşık 150,000 ton/yıllık plastik hacmine ulaşacaklarını da belirtiyorlar.

Tedarik Kaynakları

Firma, dünyanın birçok yerinden hammadde getirebiliyor. Firma yetkilileri, Avrupa, Asya, Ortadoğu, Uzakdoğu, ABD ve Güney Amerika'dan farklı tip ve özellikte plastik hammadde sağlayabildiklerini söylüyorlar.

Nakpa, Petkim ürünlerinin yanı sıra SABIC, BASELL, SOLVAY, DOW, SK GLOBAL, CIRES, LG, BP, REPSOL ve LIPOL gibi dünyanın değişik bölgelerinde bulunan tanınmış petrokimya firmalarının ürünlerinin satışını da yapmaktadır.

Nakpa yetkilileri, hammadde tedarikinde en çok dikkat ettikleri unsurların, fiyatta uygunluk, iyi kalite ve çeşitlilik olduğunu ekliyor. Firma yetkilileri, hammadde getirirken, getirilecek bölgedeki piyasa koşullarının da çok önemli olduğunu belirtiyorlar.

Nakpa bunların yanı sıra, diğer 3. Dünya ülkelerinden de uygun piyasa ve nakliye koşulları sağlandığında hammadde tedariki sağlayabiliyor.

Büyüme Planları

Firmanın büyüme planları her zaman gündemde ve firma yetkilileri bu planlar çerçevesinde, her geçen yıl kapasiteyi arttırma ve daha çok büyüme eğilimindeler. Nakpa'nın en büyük hedeflerinden ikisi, hizmet anlayışlarını müşterilerine gösterebilmek ve uzun vadeli tedarikler sağlayabilmek. Bu amaçlar, hammadde tedarikinde her dönemde ve her türlü ihtiyacı sağlayabilecek kapasiteye sahip olmayı gerektiriyor.

Bunun dışında Nakpa, bilgi işlem birimlerini ve internet projelerini genişletme çalışmaları da yapmakta. İleriki günlerde, bu projelerini gerçekleştirip, internet üzerinden hammadde ticareti yapmayı hedefliyorlar. Bu konuda çalışmalarını hızlandırmışlar.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Nakpa, internetin yararlarının farkında olan bir firma ve firmanın şirket tanıtımına yönelik bir web sitesi bulunmakta. Firma yetkilileri, internet üzerinden ticaret gerçekleştirebilecekleri projelerini de en kısa sürede tamamlayacaklarını söylediler.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, ChemOrbis'in sunduğu hizmetlerden çok memnun olduklarını söylüyor. Her gün fiyat rapor ve analizlerini, tüm ihaleleri ve polimer borsasını takip ettiklerini de ekliyor.

ChemOrbis'e kurulduğu günden beri destek vermeyi hedeflediklerini söyleyen firma yetkilileri, ChemOrbis'in verdiği tüm hizmetlerden çok memnun olduklarını dile getiriyor. İçerik ve borsaya eklenebilecek olan daha çeşitli ürün portföyü ile ChemOrbis'in plastik sektöründe büyümesinin kaçınılmaz olacağını da belirtiyorlar.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com