ChemOrbis
Betek Boya

29/11/2002 (17:27)Kısa Tarihçe

Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. 1988 yılında inşaat malzemeleri sektörünün ihtiyaç duyduğu beton katkıları, hazır harçlar ve su izolasyonu malzemeleri alanında üretim yapmak amaçlı kurulmuş. 1991-1992 yıllarında inşaat boyaları sektörü ile ilgili ayrıntılı bir çalışma yapan firma, Türkiye'deki boya sektöründe Avrupa standartlarında olan yeni ürünlere duyulan ihtiyacı karşılamak üzere 1993 yılında inşaat boyaları üretiminde çalışmaya başlamış. Bu alanda üretim yapmadan önce Avrupalı bir üretici olan Caparol ile teknolojik işbirliği yapmıştır.

Firma, 1996'da Alman boya şirketi Caparol ile ortaklık kurarak, Avrupalı bir ortakla üretime geçen ilk Türk boya şirketi olmuş. İki şirket 1992'de bir lisans anlaşması imzalamış, Betek'teki gelişmenin üzerine Caparol firması 1996'da Betek'e % 15 hisseyle ortak olmuştur. Daha sonra Caparol, ortaklık payını 1998'de %25'e çıkarmıştır. Firma yetkilileri, bu ortaklığın Türk boya sektörüne ilk yabancı sermaye girişini sağladığını ve takip eden yıllarda diğer Türk boya şirketlerince de benimsendiğini belirtiyorlar.

Firmanın hedefi, Avrupa'da en son üretilen yeni ürünleri Türkiye piyasasına sunmak ve kaliteli üretimleriyle birlikte, yenilikçi bir marka olmayı başarabilmek. Betek, bugün Türkiye'de inşaat boyaları sektöründe büyük bir pazara sahip.

Betek A.Ş., İstanbul Pendik-Kaynarca civarında bulunan 24,000 m2 arsa üzerinde kurulu tesislerinde üretim yapmakta. Firmanın İstanbul'da bulunan merkez ofisi, 8 bölge müdürlüğü ve 165 toptancı bayi bulunmakta. Betek'te, fabrika işçileri ve yönetim kadrosu dahil olmak üzere toplam 600 kişi çalışıyor.

Firma kendisini, gelişmeyi amaç edinmiş, sektörde ilk olmayı hedeflemiş, doğru stratejiler geliştirmek isteyen bir şirket olarak tanımlıyor. Ayrıca, paylaşımcı bir yaklaşım benimseyerek, bayilerle olan iletişimini kuvvetlendirmek de istiyor. Firma yetkilileri tüm ülke genelinde etkin olarak çalışan bayilerin ve satıcıların oluşumuna ve bunların bilgilendirilmesine çok önem verdiklerini de ekliyorlar.

Betek Boya, Türkiye'nin, üyelik için çalıştığı AB'nin, üzerinde çok durduğu çevre koruma ve çevre sağlığı ölçütlerini şimdiden benimsemiş olduklarını bildiriyor. Firma bunun ilk adımını şimdiden atarak kullandığı ileri teknoloji ile Türkiye'de ilk kez kurşunsuz ve aromatiksiz boya üretimini gerçekleştiriyor.

Firma ayrıca, çevre dostu olan bu ürünlerle vardığı ileri teknoloji düzeyini; sanayi kuruluşlarını çevre koruma ve sağlığı açısından denetleyen ISO 14000 belgesiyle de tescil ettirmeye hazırlanıyor.

Ürün Gamı

Betek Boya zengin bir ürün yelpazesine sahip; son 10 yıl içinde Türkiye pazarına çok sayıda ürün sunabilmeyi başarmış. Firmanın ürünleri şöyle sıralanabilir:

iç ve dış cephede boya, macun, astar çeşitleri
izolasyon malzemeleri
tamir harçları, fayans yapıştırıcıları
tutkal, sentetik ve selülozik ürünler

Firmanın 150,000 ton/yıl seviyesinde planlanan üretim kapasitesi gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.

Plastik Tüketimi

Betek A.Ş.'nin henüz plastik hammadde tüketimi bulunmuyor. Ancak, PP'den yapılan boya kovalarının üretimini, anlaşmaları olan başka firmalara yaptırıyorlar.

Büyüme Planları

Betek Boya, Türkiye'de artan nüfus ve beraberinde hızlı yapılaşmanın boya talebini de artıracağını belirtiyor. Firma yetkilileri, bu anlamda büyümelerinin kaçınılmaz olduğunu da ekliyorlar. Amaçlarından biri, Balkan ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Rusya ve Ukrayna'daki yetersiz olan boya pazarına da, Türkiye'nin coğrafi konumunun avantajlarıyla girebilmek.

Betek, 2004 yılında tamamlanması planlanan yeni üretim tesisinin çalışmalarına hızla devam etmekte. Bu tesisin temeli 2002'de atılmış. Yaklaşık 30 milyon dolara mal olacak tesis, 150 bin ton kapasitede çalışabilecek ve 145,000 m2'lik bir alan üzerinde kurulu olacak.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Betek, internetin tüm faydalarının farkında olan bir firma. Betek Boya'nın ürün tanıtımına yönelik bir web sayfası da bulunmakta. Web sitesi ayrıca, boya maddeleri ile ilgili bazı teknik bilgilere, ve önemli özelliklerin açıklandığı bir içeriğe de sahip.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, ChemOrbis'in sunduğu içerik hizmetinden faydalandıklarını ve bu içerikten de çok memnun olduklarını söylüyor. ChemOrbis içeriğindeki güncel haberleri ve sektördeki gelişmeleri takip etmeye çalıştıklarını ekliyor. ChemOrbis ihale ve polimer borsası platformlarını, kullandıkları PP kovalar için üretimi kendileri yapmadıklarından, şimdilik takip edemediklerini söyleyen firma yetkilisi, yeni ürünlerin eklenmesiyle ChemOrbis'in boya sektöründe de birçok kullanıcı kazanacağını belirtiyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com