ChemOrbis
Kompen

27/12/2002 (17:34)Kısa Tarihçe

1989 yılında Konya'da kurulmuş olan Kombassan firması, daha sonra PVC kapı ve pencere alanında Kompen yatırımını gerçekleştirmiştir.

Kompen PVC Yapı ve İnşaat Malzemeleri Sanayii, 1996 yılında doğrama ve ısıcam üretimine başlamıştır. Üretim bugün, yüksek teknolojiye sahiptir; bilgisayar kontrollü olarak yapılmaktadır.

Firma, Konya'ya 45 km uzaklıkta bulunan Ladik kasabasında kurulmuştur. Kompen'in yönetim kadrosu ve teknik kadro dahil olmak üzere yaklaşık 238 çalışanı bulunuyor. Kompen, üretimini 30,000 metrekare kapalı, 132,700 metrekare açık alana sahip fabrikasında gerçekleştiriyor.

Bugün Türkiye'de 70'den fazla PVC üreticisinin yer aldığını söyleyen firma yetkilileri, Kompen'in profil kapasitesi ile ilk beşte yer aldığını belirtiyorlar. PVC profil üretim hatları, doğrama, konfeksiyon ve ısıcam üretim bölümleriyle komple pencere üretimi yapan Kompen, entegre bir tesis konumunda ve üretiminde Alman ve Avusturya teknolojisi kullanmakta. Firmanın toplam 10 adet ekstruder hattında, üç vardiya olmak üzere 24 saat üretim yapılmaktadır.

Kompen, TSE belgelerinin ve Romanya, Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya için geçerli olan özel kalite belgelerinin yanı sıra, ISO 9002 Kalite Sistem Belgesi'ne sahiptir. Firma, hammadde kabulünden profil üretimine kadar, her aşamada kalite kontrolün sürekliliğini sağlamaya çalışmaktadır. Ayrıca Kompen'in Ar-Ge bölümü de yeni ürün ve daha kaliteli sistemler üzerine çalışmaktadır.

Kompen yurt içi ve dışında yaygın bayii ve servis ağı oluşturmuştur. Firmanın Türkiye genelinde 250 üretici bayisi bulunmakta. Bu bayilik sisteminde Kompen Pazar payı olarak % 10-12'lik bir hisseye sahip. Romanya'da bulunan şubesi ile Doğu Avrupa'yı hedeflemiş olan Kompen, aralarında Rusya, Almanya, Romanya, Fransa, Hollanda Belçika'nın da bulunduğu toplam 22 ülkeye ihracat yapmaktadır.

Kompen'in ayrıca PVC sektörü ile ilgili gelişmeleri, yeni ürünleri ve sosyal etkinlikleri; bayiler ve sektörle ilgilenen kişi ve kurumlarla paylaşmak amaçlı yayınladığını Kompen Bülteni bulunmaktadır.

Ürün Gamı

Kompen'in ürünleri inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Ürünlerinin sınıflandırılması aşağıdaki gibidir:

Profiller: KOM100, KOM200, KOM300, KOM400, KOM500, KOM600 ticari isimleri altında üretilmektedirler.
Panjur: PANJUR ticari ismi altında üretilmektedir.
Isıcam

Kompen'in yıllık kapasitesi yaklaşık 12,000 tondur. Firma bu kapasitenin hemen hemen tamamını gerçekleştirebilmektedir.

Plastik Tüketimi

Kompen, yaklaşık olarak ayda 800-1000 ton K67-68 tipte PVC hammaddesi tüketmektedir.

Tedarik Kaynakları

Kompen PVC alımlarında genellikle Batı Avrupa ülkelerini tercih ediyor. Ürünlerinde kalitenin çok önemli olduğunu vurgulayan bir firma yetkilisi, bu kaliteyi yakalamak için Avrupa menşeli hammaddeleri tercih ettiklerini söylüyorlar. Uzakdoğu ülkeleri veya diğer Avrupa harici ülkelerden alım yapmadıklarını da belirtiyorlar.

Büyüme Planları

Firma yetkilileri, Kompen'in gelişen inşaat sektöründe yeni ürünlerle portföyünü geliştirmeye çalıştığını ve bunu gerçekleştirmek için de ilk olarak "siding" inşaat ürünlerinin ticaretini yapmaya başladıklarını ve bunu geliştirmeyi planladıklarını söylüyorlar.

Firma yetkilileri ayrıca Türkiye genelinde 250 bayileri olduğunu ve pazardan %10-12 arasında pay aldıklarını, ve bu payı %20'lere yükseltmeyi hedeflediklerini belirttiler. Kompen'in yakında İtalya, ABD ve Fransa'da da şubeler açacağını da sözlerine eklediler.

Yetkililer ayrıca üretimle ilgili olarak da 2003 yılında iki adet ekstruderi daha devreye sokacaklarını ve böylece kapasitelerini artıracaklarını da açıkladılar.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Kompen internetin faydalarının farkında olan bir firma. Firma, ürünlerinin tanıtımına ve ticaretine yönelik bir web sitesine de sahip. İnternet üzerinden siparişleri kabul ederek, sipariş verene en yakın bayii ile müşteriyi bir araya getirmek için bir ticaret modeli oluşturmuş.

Şu ana kadar ChemOrbis'in sunduğu hizmetten çok memnun olduklarını söyleyen firma yetkilileri, ChemOrbis'in bütün araştırmaları yapıp kendilerine sunduğunu, bunun kendileri için çok yararlı olduğunu da belirttiler. Özellikle ChemOrbis içeriğini takip ettiklerini söyleyen yetkililer, daha önce ihale sistemini kullandıklarını ve ileride de kullanmayı planladıklarını söylüyorlar.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com