Skip to content

PakpenKısa Tarihçe

Bünyesinde yedi ayrı firmayı barındıran Pakpen Şirketler Grubu'nun kökeni, 1970 yılında Konya'da inşaat ve sıhhi malzemeler satışı ile bu sektöre girmiş Paksu A.Ş.'ye dayanmaktadır. Firma yetkilileri, inşaat sektöründeki tecrübelerinin ışığında daha sonra profil imalatına başlamışlardır. 1989 yılında Konya'da kurulmuş olan IBG Pakplastik A.Ş. adlı kolu, bu grubun üreticisi firmasıdır.

Pakpen Şirketler Grubu içinde yukarıdaki iki firma dışında Pakpen Dış Ticaret, Pakpen International Dış Ticaret, Rosecco Pakplast, Pakpen-Kazakistan ve Pakpen Srl firmaları da bulunmaktadır.

Pakpen PVC Kapı ve Pencere Sistemleri, aynı zamanda Türkiye'nin ilk vinil dış cephe kaplaması olan Pak Siding'in üretici firmasıdır.

IBG Pakplastik firması Konya 2.Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuştur. 20,000 m2 kapalı, 30,000 m2 açık alana sahip tesiste toplam 200 olmak üzere, şirketler grubu bünyesinde ise toplam 400 kişi çalışmaktadır. 30,000 m2'lik mevcut tesisin yanı sıra 150,000 m2'lik yeni entegre tesiste Pak Siding üretimi gerçekleşmektedir. Pakpen Şirketler Grubu'nun merkezi Konya'dadır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya Bölge Müdürlükleri ve 400'ü üretici 800'ü satıcı olmak üzere toplam 1200 bayisi bulunmaktadır.

Yeni teknoloji ile üretim yapan tesisleri ve kaliteye verdikleri büyük önemle Pakpen Şirketler Grubu, yurt içinde olduğu kadar Ortadoğu, Asya ve Avrupa pazarlarında da söz sahibi. Firma, toplam 35 ülkeye ihracat yapmakta. Ayrıca Pakpen Dış Ticaret A.Ş. de Rusya'da kurulan yeni tesisinde üretimine devam etmekte.

Pakpen kalite çalışmalarına büyük önem vermekte. Firma, TSE, ISO 9002 ve Laboratuar Akreditasyon Belgeleri; Ayrıca Rusya'da Gostr-R Uygunluk Sertifikası, Azerbaycan'da AZS ve Ukrayna'da Uygunluk Belgeleri'ne yanı sıra Pükad ve Ral kalite belgelerine sahip.

Ürün Gamı

Pakpen'in ürünleri inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Ürünleri ve ticari isimleri aşağıdaki gibidir:

Profiller: Üniversal, Oval, Sürme ve P2000
Yardımcı profiller
Panjur ve denizlik.
Kepenk
Siding: Classic, Prestige, Elegant

Pakpen'in yıllık kapasitesi 40,000 tondur. Ancak şu anda bu kapasitesinin tamamını kullanmamaktadır.

Plastik Tüketimi

Pakpen yaklaşık olarak yılda 12,000 ton K67-68 tipte PVC hammaddesi tüketmektedir.

Tedarik Kaynakları

Pakpen hammadde alımlarında genellikle Petkim, Avrupa ve ABD mallarını tercih ediyor. Hammaddede kalitenin en önemli unsur olduğunu belirten firma Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tuza, kalite kontrol deneyleri yapılmamış bir hammaddeyi kesinlikle kullanmadıklarını da ekliyor.

Büyüme Planları

Pakpen, fonksiyonelliği açısından ABD'de binaların dış cephelerinin kaplanması için tercih edilen siding ürününü Pak Siding adı altında 2 yıldır üretmekte. Firma bu üretimde Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiş. İbrahim Tuza, Pakpen'in konut sektöründeki bu tip yeniliklerinin devam edeceğini söylüyor ve sırada çit üretiminin olduğunu da ekliyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Pakpen, internetin faydalarının farkında olan bir firma. Firma, ürünlerinin tanıtımına ve ticaretine yönelik çok kapsamlı bir web sitesine de sahip. Firma interneti bilgi edinme, araştırma ve haberleşme amaçlı da kullanıyor. Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tuza, Pakpen bayilerini kendi web sitelerini oluşturmak için desteklediklerini, lojistik bir ağ oluşturarak bayiler arasında bir ticaret platformu oluşturmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Öncelikli olarak ChemOrbis içeriğinden yararlandıklarını söyleyen Tuza, ChemOrbis ticaret platformlarının başarılı olduğunu, ancak Türkiye'de bu sistemin etkin bir biçimde kullanılabilmesi için biraz daha zamana gerek duyulduğunu sözlerine ekledi.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin