ChemOrbis
Azmüsebat

28/03/2003 (19:04)Kısa Tarihçe

Azmüsebat Şirketler Grubunun kökleri 1925 yılına dayanır. Şirketin kurucuları o dönemde ticaret hayatına giriş yapmış ve 1986 yılında üretim faaliyetlerine atılacak olan firmanın temellerini atmıştır. Bugün bu grubun içinde Azmüsebat Çakmak ve Tıraş Bıçağı Sanayi ve Ticaret A.Ş., Azmüsebat Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Azmüsebat İnşaat A.Ş. faaliyet göstermektedir.

Firmanın çakmak ve tıraş bıçağı üretim tesisleri, İstanbul Tuzla'da 50,000 m2 arazi üzerine kurulu, toplam 25,000 m2 kapalı alan üzerine kuruludur. "Tokai" çakmak fabrikasında, Japon Tokai firmasının lisansı ve teknolojisi ile değişik tiplerde çakmaklar üretilmektedir. "Derby" tıraş bıçağı fabrikası ise 1996 yılında grup bünyesine katılmış, ancak standart paslanmaz tıraş bıçağı üretimi 1971 yılından beri sürdürülmektedir. Şirketin her iki fabrikası da 1998 yılında ISO 9002 Kalite Sistem Belgesi almıştır. Firma Genel Müdür Yardımcısı Ahsen Cansu, hedeflerinin en üstün teknoloji ile en üstün kalitede üretim yapmak olduğunu söylüyor.

Firmada üretim, satış ve pazarlama dahil olmak üzere toplam 425 kişi çalışmakta. Azmüsebat Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., grubun pazarlama şirketi olup, çakmak ve tıraş bıçağı fabrikalarında üretilen ürünler ile özel imalat olarak ithal edilen Derby pillerinin, doğrudan veya bayilikler aracılığı ile yurtiçinde yaklaşık 4000 noktaya dağıtımını yapmakta.

Azmüsebat, ürettiği çakmak ve tıraş bıçaklarını, başta İran ve Irak olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihraç ediyor.

Ürün Gamı

Firmanın ürünleri şöyle sıralanabilir:

Çakmaklar
   M12L    Kullan-at tipi çakmak
   M12 mini    Kullan-at tipi mini çakmak
   F4R    Taşlı, doldurulabilen çakmak
   P4R    Manyetolu doldurabilir çakmak
   GMT-1    Mutfak çakmağı

Azmüsebat'ın çakmak üretim kapasitesi yılda 60,000,000 adet. Firma bu kapasite ile Türkiye pazarının yüzde 80'ini karşılıyor. Aynı zamanda Türkiye'deki tek çakmak üreticisi.

Tıraş bıçakları
   D-1    Tek bıçaklı tıraş aleti
   D-1 Banyo    Tek bıçaklı, vücut temizliği için kullanılan tıraş aleti
   D-2    Çift bıçaklı tıraş aleti
   Derby Profesyonel    Berberler için özel tıraş aleti
   Derby Ekstra    Standart çift ağızlı paslanmaz tıraş bıçağı
   Samurai 2 ve 3    Bıçaklı tıraş kartuşu ve makinesi
   Samurai 2 ve 3    Bıçaklı kullan-at sistem

Firma Genel Müdür Yardımcısı Ahsen Hanım, Samurai sistemlerde Pazar paylarının yüzde 75 olduğunu belirtiyor. Azmüsebat, yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş, Türkiye'de üretilen tek tıraş bıçağı fabrikasını işletmekte.

Plastik Tüketimi

Firmanın plastik tüketimine ilişkin olarak şu rakamlar veriliyor:

800 ton/yıl HIPS ve GPPS
750 ton/yıl SAN

Tedarik Kaynakları

Firma genelde Avrupa menşeli ürünleri tercih ediyor. Firma yetkilileri, bu ürünleri seçmelerinin nedeni olarak ürün kalitesine çok dikkat ettiklerini, ve bunun doğrudan hammadde kalitesiyle ilgili olduğunu belirtiyorlar.

Özellikle çakmak üretiminde, çakmağın 65ºC'ye kadar dayanıklı olması gerektiğini belirten yetkililer, kalitesiz bir hammaddeyle kaliteli ürünlerin üretilemeyeceğini de ekliyorlar.

Büyüme Planları

Azmüsebat, son birkaç yılda bir çok yeni ürünün üretimine başlamış bir firma. En son geliştirdikleri bir ürünü bugünlerde piyasaya süreceklerini açıklayan firma Genel Müdür Yardımcısı Ahsen Hanım, projelerinin bunlarla sınırlı kalmayacağını; önümüzdeki yıllarda da yeni ürün ve kapasite artırımlarına devam edeceklerini açıkladı.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Firma, interneti pazarlama amaçlı, ürün tanıtımına yönelik olarak kullanıyor. Web siteleri aracılığıyla tanıtım yapmaktalar.

ChemOrbis ile yeni taşına Azmüsebat Genel Müdür Yardımcısı, sunulan hizmetten çok memnun kaldıklarını ve şimdilik içeriği takip edebildiklerini belirtiyor. Ancak, ileride ticaret platformlarını da kullanmak istediklerini, özellikle ihale sistemi ile alım yapmayı istediklerini de ekliyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com