ChemOrbis
Enplast

06/05/2003 (13:58)Kısa Tarihçe

Enplast Plastik Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2001 yılının Haziran ayında termoplastik elastomer üretimi yapmak amaçlı kurulmuş. O zaman yedi kişiden oluşan ekip, 2001 yılının Aralık ayında, kurulmasından sadece altı ay sonra, ihracat yapabilecek konuma gelmiş. Firma Genel Müdürü Sami Amira, bugün termoplastik elastomer sektöründe deneyimli ekipleri ve de modern üretim ekipmanlarıyla, müşterilerine hizmet götürmeyi hedeflediklerini dile getiriyor.

Enplast üretimini İstanbul İkitelli'de yapıyor. Yönetim kadrosu ve fabrika işçileri ile birlikte 28 çalışanı bulunuyor. Firma üretimini, yaklaşık 3,000 metrekare alana sahip fabrikasında gerçekleştiriyor. Enplast ayrıca tam donanımlı bir Ar-Ge laboratuvarına da sahip.

Sami Bey, Türkiye'deki termoplastik elastomer pazarının, Avrupa'daki gelişmeler doğrultusunda hızlı bir biçimde büyüyeceğine duydukları inancı dile getirirken, teknik konulardaki uzmanlıklarını üretimlerine en iyi biçimde yansıtmaya çalıştıklarını da ekliyor.

Termoplastik elastomer üretimindeki en genel sorunun, bu malzemelerdeki formülasyonun zor olmasının olduğunu belirten Sami Amira, Enplast firması olarak 25 kg'dan 15 ton veya daha fazla miktarlara kadar, bu karışık formülasyonu başarı ile gerçekleştirebildiklerini söylüyor.

Enplast'ın Ar-Ge laboratuvarında mühendislik plastikleri ve elastomerlerle ilgili ürün geliştirmeye yönelik tüm fiziksel testler yapılıyor. Yeni alınmış olan bir cihazla da 250 gr'lık deneme numeleri üretilebiliyor. Firmanın kadrosunda, biri polimerler üzerinde doktora sahibi, ikisi yüksek lisanslı, toplam 11 teknik çalışan bulunuyor. Ayrıca Enplast, yurtdışından destek veren bir danışmanla da çalışıyor.

Ürün Gamı

Enplast'ın ürünleri aşağıdaki gibidir:

Termoplastik elastomerler
SBS (Ensoft T)
SEBS (Ensoft S)
EPDM-PP (Enflex EPDM-PP)
ABS bileşimleri - yanmaz ve renkli
PP bileşimleri - Mineral dolgulu ve yanmaz tiplerde
Firma ayrıca, aşağıdaki mühendislik plastiklerinin ithalatını da yapmakta:
POM (kopolimer poliasetal)
PMMA (akrilik)
SAN
PA 6, 66 (Nylon 6, 66)
PC (mineral dolgulu)

Bu ürünlerin uygulama alanları ise şöyle:

Otomotiv
Beyaz eşya
Pencere profil contası
Elektrik ürünleri
Spor malzemeleri
Kablo
Contalar
Sağlık ürünleri
Sanayi tekerlekleri
Diğerleri

Firma, 4,000 ton/yılı termoplastik elastomer üretimi olmak üzere toplam 6,000 ton/yıl üretim kapasitesine sahiptir. Üretim, modern teknoloji ile, çift vidalı ekstruderlerle, el değmeden tam-otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

Plastik Tüketimi

Enplast'ın PP ve ABS tüketimine ilişkin şu rakamlar veriliyor:

40-50 ton/ay PP
80 ton/ay ABS

Tedarik Kaynakları

Firma, alımlarını Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinden gerçekleştiriyor. Kauçuk alımlarında ise Uzakdoğu'yu daha çok tercih ediyor. Belli üreticilerin ürünlerini almaya çalıştıklarını söyleyen Firma Genel Müdürü, PP ve mühendislik plastikleri alımlarında ise fiyatın en belirgin etken olduğunu belirtiyor.

Büyüme Planları

Enplast, Türkiye'de teknik plastikler konusunda uzmanlaşmış bir Ar-Ge şirketi olmayı hedefliyor.

Büyüme planlarını sürekli gündemde tuttuklarını belirten Firma Genel Müdürü Sami Amira, öncelikli olarak ihracat faaliyetlerini genişletip şu anda 14 ülkeden oluşan hedef pazar sayısını 20'ye çıkarmak için bazı çalışmalar yaptıklarını söylüyor.

Özellikle Avrupa'daki elastomer üreticileri arasında belirli bir yere gelmek istediklerini söyleyen Amira, önümüzdeki ay içinde alınacak olan ISO 9000 belgesi için tüm çalışmaları tamamladıklarını da ekliyor. Büyüme planları çerçevesinde ileriki dönemlerde mutlaka kapasite artışlarının gerçekleşeceğini de belirtiyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Enplast, internetin faydalı olduğuna inanan, interneti araştırma ve haberleşme amaçlı kullanan bir firma. Bazı yeni gelişmelerden de internet aracılığı ile haberdar olduklarını belirten Firma Genel Müdürü, ürün tanıtımına yönelik web sitelerini geliştirdiklerini söylüyor.

ChemOrbis'in sunduğu hizmetlerden çok memnun olduklarını söyleyen Amira, özellikle PP ve PS piyasasını ChemOrbis aracılığı ile takip ettiklerini söylüyor. Ayrıca Enplast, ChemOrbis Polimer Borsası'nda ticaret gerçekleştiren ilk firma.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com