ChemOrbis
Ege Profil

28/05/2003 (11:01)Kısa Tarihçe

Türkiye PVC profil sektöründeki 20 yıllık deneyimleriyle en eski firmalardan biri olan Ege Profil, PVC pencere sistemleri ve profillerinin dünya çapındaki üreticilerinden Deceuninck N.V. ile oluşturduğu stratejik ortaklıktan sonra Egepen Deceuninck ticari adı altında faaliyet göstermektedir.

Ege Profil firması, 1981 yılında Mazhar Zorlu Holding bünyesinde çalışmaya başlamıştır. Bugün ise, 32 ülkede faaliyet göstermekte olan PVC profil üreticisi Deceuninck N.V., Ege Profil firmasının en büyük hissedarıdır.

Kısa bir süre önce, Ege Profil Genel Müdürü Ergün Çiçekçi ChemOrbis'e yaptığı yazılı açıklamada, Deceuninck'in, yılda 70,000 ton satışı ile profil sektöründe 5. sırada yer alan Thyssen Polymer firmasını satın aldığını duyurdu. Thyssen Polymer'in Almanya'da 65,000 ton kapasiteli bir, Amerika'da ise 21,000 ton kapasiteli iki adet fabrikası bulunmakta.

Ege Profil firması, 2002 yılında 2001 yılına göre yüzde 40 büyüme kaydetmiş olan; çalışanların eğitimine, Ar-Ge ve kalite kontrol çalışmalarına oldukça önem veren bir firma. Firma, dünya kalitesinde ve çevreye zarar vermeden üretim yapmayı ana hedefleri arasında gösteriyor.

Firma, İzmir-Çiğli'de yaklaşık 15,000 m2'si kapalı, toplam 30,000 m2'lik bir alan üzerinde üretimini sürdürüyor. Ege Profil'in İzmir dışında, Ankara, İstanbul ve Adana Bölge Müdürlükleri de bulunmaktadır. Firmanın toplam 190 çalışanı bulunmaktadır.

Firma yetkilileri, çok geniş ürün yelpazesi ve 300'ü aşkın kalıpla üretimlerine devam ettiklerini belirtiyorlar.

TSE ve RAL standartlarında üretilen Egepen-Deceuninck pencere ve yapı profilleri, yeni ürünleri olan panjur ve sineklik sistemleri ile yakaladıkları kaliteyi tüketicilere sunmaya hedefliyor.

2002 yılı ihracat rakamları, Ege Profil firmasının yabancı ortağı Deceuninck N.V.'nin sunduğu yeni pazarlara bağlı olarak artış göstermiştir. Firma 2002 yılında, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Fas ve Ukrayna'ya ihracat gerçekleştirmiştir. 2003 yılında, bu ülkelerin arasına Bulgaristan'ı da eklemeyi planlayan firma, bu yıl ihracat rakamlarında artış beklemektedir.

Ürün Gamı

Ege Profil, 14 ayrı sistem, 270 ayrı renk ve yardımcı profil ile, normal profillerde laminasyon sayesinde 30 ayrı renkte üretim yapmakta. Ürünler aşağıdaki ana başlıklar altında toplanabilir:

Profiller
Lamineli mamuller
Doğrama mamuller
Özel boyalı profiller

Firma 2002 yılında yaklaşık 13,200 ton üretim gerçekleştirmiştir. Kurulu kapasitesi ise yaklaşık 22,000 ton/yıldır.

Plastik Tüketimi

Ege Profil yaklaşık olarak yılda 15,000 ton PVC hammaddesi tüketmektedir.

Tedarik Kaynakları

Ege Profil firması, hammadde ihtiyacını yurt içinde Petkim'den, yurt dışından ise Belçika, Almanya, Avusturya, İtalya, İngiltere ve Macaristan gibi ülkelerden tedarik etmektedir.

Geçmiş yıllara göre, hammadde ithalat rakamlarında, yurt içi ve yurt dışı satışlarında artış olduğu için, yükselme gerçekleşmiştir.

Büyüme Planları

Ege Profil, 2002 yılında bina, makine ve diğer yatırım faaliyetlerini gerçekleştirmiştir.

Firma, üretim alnında bulunan makinelerin yenilenmesi çalışmalarına hızla devam etmektedir. 2002 yılında başlayan bu çalışmalar, 2003 yılında da devam ettirilecek. Tüm makinelerin modernizasyonu sağlanırken, kapasite artırım çalışmalarını da hızla sürdürdüklerini belirten Lojistik Müdürü Hüseyin Karaahmet, mevcut olan kalıpların da yenilendiğini belirtiyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Ege Profil, internetin faydalarının farkında olan bir firma. Firma, Deceuninck firmasının tüm şirketlerinde kullandığı özel yazılımları online bir biçimde kullanmakta. Bu programlar ile, Deceuninck Grubu'na bağlı tüm işletmelerle iletişim başarılı bir biçimde sağlanabilmekte.

Hüseyin Karaahmet, ChemOrbis'in sektörde oldukça faydalı olacağına inandıklarını söylüyor. Fiyat rapor ve analizlerini çok beğendiklerini, günün haberi ve günlük e-postaları sürekli takip etmeye çalıştıklarını ekliyor.

Firma yetkilileri, ChemOrbis ihale sistemini de daha önce kullandıklarını söylüyorlar. Ayrıca, kontratlı alım gibi daha özel ihale modellerini de sistemde kullanabilecek olan firmalardan birisi olmayı arzu ettiklerini de ekliyorlar.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com