Skip to content

İnelli PlastikKısa Tarihçe

İnelli Plastik Sanayi, 1940'lı yıllara kadar uzanan bir geçmişe sahip, sektördeki en eski firmalardan biri. Firma yetkilileri, kurucuları olan Mehmet İnellioğlu'nun, Türkiye'deki ilk plastikçilerden olduğunu ve plastik sektöründe birçok ilke imza attığını söylüyorlar.

Firma 1960'lı yıllarda, İzmir'in PE'den imal edilen yeraltı borularını üretmiş, 1970'li yıllarda o zamana dek ithal edilen poliasetal yuvarlak dolu baraların Türkiye'de üretimini gerçekleştirmiş. Yine aynı dönemde İnelli Plastik, yeni kurulan sentetik iplik fabrikalarının çelik boru ve plastik parçalarını kendi geliştirdiği makinelerle üretmiş.

1988 yılına dek Özelli Plastik diye bilinen firmanın yetkilileri, yaklaşık 60 yıldır Türk plastik piyasasında bulunduklarını ve yıllardır Türkiye'nin ve dünyanın en kaliteli bobin üreticileri arasındaki yerlerini koruduklarını söylüyorlar.

Firmanın fabrikası ve merkez ofisi, İzmir-Çiğli'de bulunan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde yer almakta. Yönetim kadrosu ve fabrika işçileri dahil olmak üzere yaklaşık 110 çalışanı bulunuyor. İnelli Plastik üretimini 5000 m2 toplam alana sahip olan fabrikasında gerçekleştiriyor. Üretim, tam otomatik makine parkurunda, tam gün-24 saat boyunca devam ediyor.

Firma'nın ortaklarından olan İtalyan Mariplast S.P.A. firmasının, hem pamuk hem de sentetik iplik üretiminde en uygun paket boyama bobinleri, İzmir'de bulunan Mariplast-İnelli tesislerinde üretiliyor. Mariplast firmasının ABD ve Brezilya'da birer, İtalya'da ise 2 fabrikası bulunuyor. Firmanın dünyadaki tek ortaklığı, Türkiye'de İnelli Plastik ile.

Firma ayrıca, Alman KIND firması ile yapılan anlaşma çerçevesinde, Avrupa firmalarına kops kılıfı ve komple kops üretmekte.

İnelli Plastik beş yıldır ISO 9002 Kalite Belgesine sahip. EFQM-Toplam Kalite eğitimlerine devam eden firma, ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Belgesi almak için çalışmalarına devam etmekte.

Firma yetkilileri, 20'den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını açıklarken, 60 yıldır sektörde en iyi ve en kalitelisini takip etmek için devamlı artan bir hızla çalıştıklarını ve devamlı yatırım yapmayı hedeflediklerini söylüyorlar. Firma 2001 yılında, Alman Ensinger GmbH firmasının mühendislik plastiklerinden oluşan yarı mamül ve bitmiş ürünlerin Türkiye, Ortadoğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerine dağıtımı ile de ilgilenmeye başlamış.

Ürün Gamı

Firmanın ürünleri şöyle sıralanabilir:

Fitil makaraları
Ring masuraları
Konik bobinler
Silindirik bobinler
Kopslar
Delrin baralar
Kağıt bobinler

Firmanın toplam üretim kapasitesi ayda 150 tondur.

Plastik Tüketimi

İnelli Plastik aşağıdaki plastik hammaddeleri tüketiyor:

PP (yaklaşık 60-70 ton/ay)
ABS
PBTP - polibütilenterafitalat
PC - polikarbonat

Firma ayda toplam 150 ton hammadde tüketiyor.

Tedarik Kaynakları

İnelli Plastik, PP hammaddesi için daha önceleri ağırlıklı olarak Petkim'den alım yaparken, bugün Petkim'in yanı sıra, yabancı menşeli ürünleri de tercih ediyor. Avrupa ve Hindistan menşeli ürünleri de kullandıklarını söyleyen görüştüğümüz Tufan TABAK'ın, alımlarında malın spektlerinin uygunluğu, firma garantörlüğü ve nakliye gibi konularda belirledikleri kriterlere sahip olduğunda, her türlü hammadde tedarikçisi ile çalışabileceklerini söylüyor.

Büyüme Planları

Görüştüğümüz Tufan TABAK , daha önce İtalyan Mariplast S.P.A. firması ile üretim alanında bir ortaklık gerçekleştirdiklerini anımsatarak, firma olarak Alman Ensinger GmbH ile de benzer, üretim amaçlı bir ortaklık kurmayı hedeflediklerini söylüyor.

İnelli Plastik, 2001 yılından beri Ensinger GmbH'nin ürünlerinin Türkiye, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerine dağıtımı ile ilgileniyor. Bu ürünlerin, daha ileride Türkiye'de üretilebileceğini düşünüyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Firma, internetin faydalı olduğuna inanıyor ve internet olanaklarını sonuna kadar kullanmaya çalışıyor. Ürün tanıtımına yönelik bir web sitesine de sahip olan İnelli Plastik, bu günlerde sitelerinin içeriğini ve fonksiyonelliğini artırmaya yönelik bazı çalışmalar da yapmakta. Görüştüğümüz Tufan TABAK, interneti araştırma, ürün tanıtımı yapma, küresel piyasalara firmalarını tanıtma ve tedariklerini gerçekleştirmeye yönelik kullandıklarını söylerken; internetin çağdaş ve hızlı bir iletişim aracı olduğunu da vurguluyor.

ChemOrbis'i iki yıldır düzenli olarak takip ettiklerini söyleyen görüştüğümüz Tufan TABAK, tüm plastik camiasının ChemOrbis'in üyesi olması ve kullanması gerektiğini söylüyor. Özellikle ChemOrbis'in tüm plastik sektörünün bir araya geldiği bir platform olması gerektiğini önemle vurgulayan aynı yetkili, ABS gibi ürünlerin de ChemOrbis sistemlerine bir an önce eklenmesi gerektiğini söylüyor.

  Sayfayı yazdırmak için tıklayın


Ücretsiz Deneyin