ChemOrbis
Akteks

29/07/2003 (11:20)Kısa Tarihçe

Akteks firmasının kurucusu Ahmet Mutafoğlu, 1970'li yıllarda "kilim" ticaretine başlamış ve daha sonra akrilik halı iplik üretimine yatırım yapma fikrini benimsemiş. Bu fikir gerçekleştirilerek, 1984 yılında, Gaziantep Sanayi Bölgesi'nde fazla büyük olmayan ilk iplik fabrikasının temelleri atılmış. Firma yetkilileri, yıllardır artan taleple bağlantılı olarak bugün akrilik iplik sektöründe çok iyi bir yere sahip olduklarını önemle belirtiyorlar. 1995 yılında, PP-BCF (PP halı ipliği) üretime başlayan Akteks, bugün bu alanda Türkiye'de ikinci büyük üretici.

Firma Organize Sanayi Bölgesi, Başpınar-Gaziantep'te akrilik halı ipliği ve BCF üretimi gerçekleştiriyor. Akteks'in aynı zamanda Suriye'de akrilik iplik üretiminin gerçekleştiği bir fabrikası ve Topkapı-İstanbul'da bir ofisi bulunuyor. Toplam 200,000 m2 alana sahip olan firmanın bünyesinde yaklaşık 1600 kişi çalışıyor.

Firma yetkilileri, ihracatın kendileri için büyük önem taşıdığını söylerken, başta İngiltere, İtalya, Fransa, Suriye, Ürdün, Mısır, Yunanistan, Romanya, Belçika, Rusya, Lübnan, İran, Japonya, Tunus ve Fas olmak üzere birçok ülkeye ihracat yaptıklarını belirtiyorlar.

Görüştüğümüz bir firma yetkilisi, şirket olarak aşağıdaki konulara önemle dikkat ettiklerini söylüyor:

Müşteriyi tanıma
Müşteri ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilme
Müşteriye kaliteli ürün sunabilme
Müşteri ilişkilerini kalıcı kılabilme

Akteks'in farkının, teknolojiyi yakından takip etme ve satış öncesi ya da sonrası servis garantisi vermeyi amaç edinmiş olması olduğunu da ekliyor.

Firma, bulunduğu şehirde bir lisenin kurulmasına öncülük etmiş, ayrıca amatör ligde oynayan bir futbol takımını da destekliyor.

Ürün Gamı

Akteks'in ürün gamı aşağıdaki gibidir:

PP halı ipliği - BCF
Akrilik iplik - Fantazi iplik

Firma PP halı ipliğinde 2003 yılı için 12,000 ton/yıl; 2004 yılı için ise 20,000 ton/yıl üretim planlamış.

Plastik Tüketimi

Akteks'in PP tüketimi yılda 12,000 ton olarak gerçekleşmekte.

Tedarik Kaynakları

Firma, PP alımlarında ağırlıklı olarak Avrupa, ABD, zaman zaman Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Hindistan, ve nadiren de Arap ülkelerini tercih ediyor.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, kalite ve fiyatın hammadde alımlarında en çok dikkat ettikleri unsurlar olduğunu söylüyor.

Büyüme Planları

ChemOrbis'in daha önce duyurduğu üzere, Akteks üretimini iki katına, çalışan sayısını ise iki bine çıkarmayı hedefliyor.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, PP ve akrilik iplik kapasitelerini ikiye katlamayı hedeflediklerini söylerken, 2003 yılı Haziran ayı sonuna kadar şu anda 30 ton/günlük üretim kapasitesine sahip BCF halı ipliği kapasitelerini, devreye sokacakları yeni makinelerle, 60 ton/güne çıkartacaklarını söyledi.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Akteks, internetin faydalı olduğuna inanan bir firma. Firmanın ürün tanıtımına yönelik oldukça kapsamlı bir web sitesi bulunuyor. Firma yetkileri, interneti yeni ürün ve teknolojik gelişmeleri takip etmenin yanı sıra, hammadde piyasasını takip etmek üzere de kullandıklarını söylüyorlar.

Görüştüğümüz firma yetkilisi ChemOrbis'e de olumlu baktıklarını söylüyor. Özellikle içerik bölümünde sunulan raporları takip etmeye çalıştıklarını söyleyen firma yetkilisi, amaçlarının piyasayı takip etmek ve bilgi sahibi olmak olduğunu belirtiyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com