ChemOrbis
Eminiş

08/08/2003 (15:17)Kısa Tarihçe

Eminiş Ambalaj Sanayi ve Tic. A.Ş., 1970 yılında büyük bir boya üreticisine ambalaj tedarik etmek amaçlı üretime başlamış. Şu anda ise, Eminiş, yurtiçi kimya ve gıda sanayiinde faaliyet gösteren birçok üretici için ambalaj üretmekte.

Eminiş firması, kardeş şirketleri olan Plaskap ve Uzunyol Ambalaj ile birlikte, Uzunyol Grubu'nun içinde yer almakta. 1995 yılında kurulan Plaskap firması, 1996 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde üretime başlamış ve 2000 yılında bu gruba dahil olmuş. Plaskap, gazlı ve gazsız içecek şişeleri için HDPE kapak üretimi yapmakta.

Uzunyol Ambalaj ise, PP ince cidarlı ambalaj (IML) yani etiketli ve lamineli kaplar üretiyor. Bugün Türkiye'de, bu kaplar peynir, dondurma ve bal gibi gıdaların ambalajlanmasında çokça kullanılmakta.

Eminiş firması, diğer kardeş firmaları ile birlikte aynı üretim tesisini paylaşıyor. Uzunyol Grup'un bünyesinde 110'u Eminiş'te olmak üzere, 160 kişi çalışıyor. Firmalar toplam 30,000 m2'lik bir alanda üretim yapıyorlar. Plastik üretim tesisinde günde 4 vardiya çalışılıyor.

Grup bünyesindeki firmalardan Plaskap üretiminin yüzde 75-80'ini başta Türk Cumhuriyetleri, Hindistan ve Orta Avrupa olmak üzere ihraç ederken; Uzunyol Ambalaj yüzde 10-15 oranında ihracat payına sahip ve genelde Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştiriliyor. Eminiş ise, ürünlerinin yüzde 5'ini ihraç etmekte. Firma yetkilileri, ürünlerinin ebatları ve şekillerinden dolayı, taşınmasının daha masraflı olduğunu belirtiyorlar. Bu yüzden nakliye maliyeti söz konusu olduğunda, ihracatın çok da avantajlı olmadığını ekliyorlar.

Ayrıca, Eminiş firmasının şu anda yüzde 16'sı İMKB'de işlem görmekte.

Ürün Gamı

Eminiş, ¼ lt'den 20 lt'ye kadar çeşitli çaplarda silindirik ve konik metal kutu ve kovalar; 1 lt'den 20 lt'ye kadar plastik kovalar ve değişik boyutlarda plastik bidonlar üretmektedir. Firmanın ürünleri şöyle sıralanabilir:

Plastik ambalaj - Ağırlıklı olarak enjeksiyon yöntemiyle üretilen kapların yanı sıra, şişirme yöntemi ile üretilen küçük kap ve bidonlar. Bu ürünler, gıda, deterjan ve boya endüstrisinde kullanılıyor.
Metal ambalaj - Kimya ve boya sektörü ağırlıklı olmak üzere metal kap üretimi yapılıyor. Üretilen kapların bir kısmı gıda sektöründe de kullanılabiliyor.

Eminiş ambalaj yılda 20 milyon adet plastik ambalaj ve 30 milyon adet metal ambalaj üretiyor. Uzunyol Ambalaj'ın üretim kapasitesi yılda 30 milyon adet iken, Plaskap yılda 2 milyarın üzerinde kapak üretim kapasitesine sahip.

Plastik Tüketimi

Eminiş ve kardeş firmalarının kullandıkları hammaddeler şöyle:

Eminiş - enjeksiyonluk PP ve şişirmelik HDPE
Plaskap - enjeksiyonluk HDPE ve PP ko-polimer
Uzunyol Ambalaj - PP ko-polimer

Üç firma yılda toplam 6,000 ton hammadde kullanıyor. Tüm satın almalar tek bir merkezden yapılıyor.

Tedarik Kaynakları

Eminiş firması minimum stokla çalışmayı tercih eden bir firma, bu yüzden firma yetkilileri Uzakdoğu gibi bölgelerden pek alım yapamıyorlar. Ağırlıklı olarak da Avrupa menşeli ürünleri tercih ediyorlar. Görüştüğümüz firma yetkilisi, yakın kaynaklardan yaptıkları alımlarda, işlemlerin uzun sürmediğini belirtiyor. En az stokla çalıştıkları için de bunun kendileri için büyük bir avantaj oluşturduğunu da ekliyorlar.

Büyüme Planları

Firma, sürekli büyüme planları yapıyor. Yapılan yatırımların çoğu plastik enjeksiyon üzerine gerçekleşiyor. 2000 yılında 3 adet olan enjeksiyon makinesi sayısını, bu yıl 20'ye çıkarmış olan Eminiş plastik bölümü, sürekli büyüme eğiliminde.

Görüştüğümüz firma yetkilisi, mevcut olan tesiste kapasite artırımı ve daha geniş bir alana ihracat yapma fırsatlarını değerlendirmeye çalıştıklarını belirtiyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Eminiş, interneti şu anda haberleşme ve araştırma amaçlı kullanıyor. Ancak firma bugünlerde, kapsamlı bir internet sitesi hazırlığı içinde.

Görüştüğümüz firma yetkilisi ChemOrbis'e de olumlu baktıklarını ve içerik bölümünde sunulan raporları takip etmeye çalıştıklarını söylüyor. Hammadde konusunda oldukça seçici davranan firmadan bir yetkili, bugüne kadar ticaret platformlarını kullanmadıklarını, ancak ileride sistemi daha etkili kullanabileceklerini de belirtiyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com