ChemOrbis
Kurtoğlu Plastik

08/10/2003 (16:39)Kısa Tarihçe

Kurtoğlu Plastik, plastik ve ambalaj sektöründe çalışmaya ilk olarak 1973 yılında başlamış, 1980'lerin sonuna doğru ise plastik kasa üretime geçmiş. Firma Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kurtoğlu, bugün Türkiye'de çok geniş ürün grubuna hizmet verebilecek olan plastik kasa ürün çeşitleri ile yurtiçi plastik piyasasında önemli bir yere sahip olduklarını söylüyor.

Firmanın merkezi ve ana üretim tesisleri Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunmakta. Kurtoğlu Plastik, bu fabrikasının yanı sıra 2000 yılından itibaren İstanbul'da kurulu olan tesisinde de üretim yapıyor. Toplam 26,000 m2'lik alanda faaliyet gösteren firmanın, İstanbul, Antalya ve İzmir Bölge Müdürlükleri de bulunuyor.

Kurtoğlu Plastik, genellikle yurtiçi piyasaya yönelik kasa üretiminin yanı sıra, ihracat ağırlıklı olarak bahçe mobilyaları ve ev eşyaları üretimi de yapmakta. Firma, genellikle Akdeniz ülkelerine ihracat gerçekleştiriyor. Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kurtoğlu, şirketlerinin sürekli yeniledikleri teknolojisi ile alanında en modern üretimi yapan tesislerden birine sahip olduğunu ve firmalarının müşteri isteklerine uygun, kesintisiz hizmet anlayışına sahip olduğunu önemle vurguluyor.

Ürün Gamı

Kurtoğlu Plastik'in ürünleri şöyle sınıflandırılabilir:

Plastik kasalar (6 grupta toplanabilir)
Narenciye kasaları
Tavuk kasaları
Unlu mamuller için kasalar
Sanayi grubu
İçecek grubu
Özel ürünler
Mobilyalar
Ev eşyaları
Bahçe mobilyaları

Firma şu anda ayda 1000 ton üretim yapabilmektedir. Bu rakamın 2005 yılı sonunda 2500 ton/ay'a çıkarılması planlanıyor. Kurtoğlu Plastik ayrıca, palet ve büyük konteynır ticareti ile de uğraşmaktadır. Daha sonra bu ürünlerin üretimi de planlanmakta.

Plastik Tüketimi

Firma, 2004 yılında yeni kapasitelerinin devreye girmesinin ardından aşağıdaki miktarlarda tüketim yapmayı tahmin etmektedir:

HDPE 1000 ton/ay
PP 500 ton/ay

Kurtoğlu Plastik, şu anda yılda yaklaşık olarak 15,000 ton hammadde tüketiyor.

Tedarik Kaynakları

Firma, üretim için gereken şartları yerine getiren her menşeden hammadde kullanabiliyor. Avrupa menşeli ürünlere bağlı kalmak yerine, farklı menşelerden alım yapan Kurtoğlu Plastik yetkilileri, Ortadoğu menşeli ürünleri sıkça tercih ettiklerini de ekliyor.

Büyüme Planları

Kurtoğlu Plastik Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kurtoğlu, 1987 yılında ayda 30 ton kasa üretimi gerçekleştirdiklerini; daha sonra bu rakamı 1997 yılında ayda 300 tona çıkardıklarını söylüyor. 2007 yılında ise ayda 3000 ton üretim yapmayı planladıklarını da ekliyor. Yani firma, sürekli büyüme eğilimi içinde bulunduklarını ve mevcut olan yatırım projeleri ile de bunu çok yakında gerçekleştireceklerini dile getiriyor.

Yeni tesislerini 2004 yılında açacak olan firma, üretecekleri bahçe mobilyaları ve ev eşyaları ile, Avrupa'ya da ihracat yapabilmeyi hedefliyor.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Firma Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kurtoğlu, interneti şimdilik haberleşme ve araştırma amaçlı kullandıklarını, ancak ileride daha çok amaçlı kullanım planları yaptıklarını söylüyor. Özellikle bilişim sektöründe bazı yatırımlar yapıp, gelişen teknoloji ile birlikte işlerini daha verimli hale getirmek istediklerini de belirtiyor.

ChemOrbis'te nihai ürünler içinde ticaret yapılabilecek bazı araçların olması gerektiğini önemle belirten Bahri Kurtoğlu, sunulan piyasa bilgisinden memnun olduğunu, ChemOrbis sayesinde yeni tedarikçilerle tanışma fırsatını bulduğunu da söylüyor.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com