ChemOrbis
Özgür Atermit

14/11/2003 (17:38)Kısa Tarihçe

Atermit 1956 yılında faaliyet geçmiş. Konusunda uzmanlaşmış bir firma olan Atermit, içinde bulundukları piyasalarda büyük pazar paylarına sahip. Atermit, Türkiye'nin ilk inorganik lifli çimento mamülü çatı kaplaması üreten firması.

Merkez ofisi Adana'da bulunan firmanın, Adana, İzmir, Gebze ve Yenice'de fabrikaları Ankara ve Bursa'da satış ofisleri bulunmakta. Firma, ISO 9002 belgesine sahip.

Firma yetkilileri, prensiplerini ve stratejisini, ürünlerinin en kaliteli şekilde olması için çalışmak ve müşterilerine en iyi hizmeti sunmak üzerine oluşturduklarını söylüyorlar. Yetkililer, pazarlarını genişletmek, tüketicilere yeni ürün ve imkanları sunmak, son teknoloji kullanılarak en iyinin daha ucuza üretilmesini, kalitenin sürekli yüksek düzeyde tutulmasını sağlamak ve satış sonrası hizmetlerine devam etmek amaçları ile hareket ettiklerini de belirtiyorlar.

Ürün Gamı

Atermit'in ürünleri şöyle sıralanabilir:

ATERMİT ISOPANEL: Çift kat metal arasına EPS ısı yalıtım levhası kullanılarak üretilir. Atermit bu ürüne 15 yıl ayrılmazlık garantisi vermektedir. Alın kapama parçası sadece Atermit firmasında bulunmaktadır.
ATERMİT: İnorganik lifli çimento levha konusunda Atermit Türkiye'nin %75'lik pazarına sahiptir.
ATERBOARD: Yüksek yoğunluklu kalıplanmış EPS ısı yalıtım levhası. Türkiye'ye Atermit tarafından tanıtılmış bir üründür. Atermit bu üründe pazarın %95'ine sahiptir.
ATERPOR: EPS ısı yalıtım levhası. Bu üründe Atermit Türkiye pazarının %30'una sahiptir ve pazar lideridir.
ATERMİT PANEL KİREMİT: Kiremit Görünümlü Metal levha Atermit'in gelecek beklediği ürünlerden biridir.
ATR-11: Boyalı sacdan mamül sinüs oluk levhadır. Hem konut hem de endüstriyel yapılarda kullanılmaktadır.
ATERPACK: Atermit'in gıda ambalajı üretimindeki markasıdır. Bu markayla EPS Bardak, PET Sızdırmaz Kaplar, Plastik Bardaklar ve Kaplar, Plastik Tabaklar ve Plastik Kapaklar üretmektedir.
ATERDEKO: Atermit'in EPS'den mamül kartonpiyer, lamba göbeği ve asma tavanlarının markasıdır.
ATERMİT EPP: Otomotiv yan sanayiye üretilen bu ürün bugün Atermit tarafından Toyota Corolla Sedan, Hyundai Accent ve Hyundai Starex'lerin içinde bulunmaktadır. Ürünün başka bir kullanım alanı ise çok kullanımlı ambalajdır.

Atermit'in hammadde tüketim miktarları şöyledir:

EPS - 400 ton/ay
PP - 150 ton/ay
Antişok PS - 150 ton/ay
Kristal PS - 10 ton/ay
PET - 20 ton/ay

Tedarik Kaynakları

Atermit yetkilileri, genellikle Batı Avrupa menşeli ürünleri tercih ettiklerini, PP için zaman zaman da yurtiçinden alım yaptıklarını söylüyorlar.

Lojistik öneminden dolayı Avrupa'dan alım yapmayı tercih ettiklerini söyleyen firma yetkilileri, hammadde kalitesinin alımlarında dikkate aldıkları en önemli faktör olduğuna da dikkat çekiyorlar.

Büyüme Planları

Firma yetkilileri, izolasyon ve gıda ambajı sektörlerinin hızla büyümesine paralel olarak, ürün çeşitliliğini ve mevcut kapasiteyi artırmaya yönelik büyüme planlarının her zaman söz konusu olduğunu söylüyorlar.

ChemOrbis/İnternet Stratejisi

Atermit, interneti aktif olarak kullanan firmalardan biri. Firmanın ürün tanıtımına yönelik iki web sitesi bulunuyor, www.atermit.com ve www.aterpack.com. Görüştüğümüz firma yetkilisi, interneti genellikle haberleşme ve araştırma, bazen de tedarik sağlama amaçlı kullandıklarını söylüyorlar.

Firma yetkilileri, ChemOrbis içeriğini takip ettiklerini söylerken, ChemOrbis'in sunduğu ticaret araçlarından, PS hammaddesinde mevcut olan sıkışık tedarike bağlı olarak, şu anda çok etkili bir biçimde yararlanamamalarına rağmen, ileride bu araçları kullanmayı istediklerini de ekliyorlar.
Copyright © 2002 ChemOrbis | www.chemorbis.com